Jacek Kmiecik
screenshot sport.tvp.pl
Reprezentacja Polski siatkarzy w trzech setach pokonała drużynę Bułgarii w drugim meczu olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego w chińskim Xi'an.

Po niezwykle wyrównanym pierwszym secie, w którym Bułgarzy zmarnowali setbola (po serwie 16-letniego Simeona Nikołowa przechodzącą piłkę nad siatką Martin Atanasow zaskakująco uderzył w aut), Biało-Czerwoni w ostatniej akcji zablokowali nie mogącego się pogodzić zepsutą ściną Atanasowa i doprowadzili do wygranej pierwszego seta 26:24.

W drugim secie aktualni mistrzowie Europy kontrolowali wydarzenia na parkiecie i szybko wypracowali sobie pięciopunktową przewagę nad rywalami. Mając pięć setboli wykorzystali drugiego i zakończyli partię 25:20.

Trzecią partię Biało-Czerwoni zaczęli podobnie jak drugą, ale prowadząc 16:14 zbytnio się rozluźnili i pozwolili odrobić stratę Bułgarom. Dopiero przy stanie 20:20 polscy siatkarze włączyli tryb turbo i wygrali seta 25:21 oraz cały mecz 3:0

Pierwszy mecz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Paryżu Polaków z Belgami zakończył się szczęśliwym zwycięstwem drużyny Nikoli Grbicia w tie-breaku 3:2 (23:25, 25:20, 25:16, 21:25, 17:15).

Kto w grupie C gra z Polską o kwalifikacje olimpijskie?

O olimpijskie bilety w kwalifikacyjnej grupie C, poza Polską, Belgią, Bułgarią i Chinami, grają jeszcze Kanada, Meksyk, Argentyna i Holandia.

Kanada wygrała dwa mecze z Holandią 3:2 i Argentyną 3:1, a Argentyna w swoim pierwszym spotkaniu pokonała Meksyk 3:0.

We wtorek Polska zagra z Kanadą i będzie to spotkanie dwóch drużyn, które mają po dwa zwycięstwa w kwalifikacjach i identyczną liczbę punktów – po 5.

Dwa pozostałe turnieje kwalifikacyjne rozgrywane są jeszcze w Brazylii (grupa A) i w Japonii (grupa B). Do igrzysk w Paryżu awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Kwalifikacje uzyska jeszcze pięć najlepszych zespołów z rankingu reprezentacji FIVB w czerwcu przyszłego roku z priorytetowym uwzględnieniem kontynentów, których przedstawiciele nie zdołali zapewnić sobie awansu z grup kwalifikacyjnych.