Rekordowa liczba klas mundurowych. Wiceszef MON Marcin Ociepa: Grzechem śmiertelnym zaniechania byłoby odmówienie szkołom takiej możliwości

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Łącznie resort objął opieką i wsparciem 396 szkół w całym kraju z klasami wojskowymi
Łącznie resort objął opieką i wsparciem 396 szkół w całym kraju z klasami wojskowymi Fot. MON Twitter
– Na ten rok było przygotowanych 40 certyfikatów dla szkół o utworzeniu nowych 40 klas mundurowych. Z ministrem Mariuszem Błaszczakiem podjęliśmy decyzję dotyczącą tego, żeby liczbę zwiększyć do aż do 115, czyli o prawie 200 proc. Po dodaniu tych 115 klas, łącznie resort objął opieką i wsparciem 396 szkół w całym kraju. To absolutny rekord. Tylko w tym roku przyrost będzie skokowy o ponad 40 proc. – z 281 do 396 – mówi polskatimes.pl wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

W czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał rozporządzenie w sprawie zwiększenia limitu dotyczącego utworzenia Oddziałów Przygotowania Wojskowego z 40 na 115. „Oznacza to, że wszystkie wnioski o utworzenie klas wojskowych, które trafiły do MON zostaną zaakceptowane” – dodał.

O szczegóły polskatimes.pl zapytała wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepę. – Na ten rok było przygotowanych 40 certyfikatów dla szkół o utworzeniu nowych 40 klas mundurowych. Z ministrem Mariuszem Błaszczakiem podjęliśmy decyzję dotyczącą tego, żeby liczbę zwiększyć do aż do 115, czyli o prawie 200 proc. – podkreślił.

Wiceszef MON zauważył, że po dodaniu tych 115 klas, łącznie resort objął opieką i wsparciem 396 szkół w całym kraju. – To absolutny rekord. Tylko w tym roku przyrost będzie skokowy o ponad 40 proc. – z 281 do 396 – dodał.

– Wyszliśmy z założenia, że w obecnej sytuacji bezpieczeństwa Polski, grzechem śmiertelnym zaniechania byłoby odmówienie takiej możliwości szkołom, które są przygotowane do prowadzenia tych zajęć, czyli mają wychowawców i mają uczniów, którzy chcą chodzić w mundurze, szkolić się z pierwszej pomocy i obsługi broni – wyjaśnił Marcin Ociepa.

Wiceszef MON tłumaczył, że resort przeznaczy na ten cel w tym roku dodatkowo 7 mln zł. – W przyszłym roku również zamierzamy zwiększyć liczbę klas mundurowych – podkreślił.

Od stycznia 2020 roku szkoły ponadpodstawowe mają możliwość wystąpienia do ministra obrony narodowej z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl