Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakiety Elona Muska wysłały urządzenia wrocławskiej firmy w kosmos. Mają obserwować m.in. zmiany klimatu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wrocławska firma Scanway zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów wizyjnych dla przemysłu kosmicznego. Na początku 2023 roku testom zostaną poddane jej dwa autorskie systemy - STAR i VIBE.
Wrocławska firma Scanway zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów wizyjnych dla przemysłu kosmicznego. Na początku 2023 roku testom zostaną poddane jej dwa autorskie systemy - STAR i VIBE. Scanway S.A.
Na początku stycznia na okołoziemską orbitę wystartowała satelita STAR VIBE. To produkt wrocławskiej spółki Scanway i niemieckiej firmy German Orbital Systems. Aparaturę wysłały w kosmos rakiety Falcon 9 od Elona Muska.

Teleskopy z Wrocławia trafiły na rakiety Elona Muska

Wrocławska firma Scanway zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów wizyjnych dla przemysłu kosmicznego. Na początku 2023 roku testom zostaną poddane jej dwa autorskie systemy - STAR i VIBE.

System STAR to mały teleskop do obserwacji Ziemi z orbity. Może wykonywać zdjęcia z dużą rozdzielczością i ogromnym polem widzenia. W swoim kadrze potrafi objąć powierzchnię 102 na 76 kilometrów. Dzięki temu szybko zbiera dane dla wielu celów. Mogą być to m.in. informacje na temat zmian klimatu, katastrof naturalnych lub danych wspierających efektywne rolnictwo.

Satelita o nazwie VIBE dokonuje autoinspekcji infrastruktury w miejscu orbitowania. Kamera jest w niej połączona z komputerem pokładowym pojazdu kosmicznego, który analizuje zebrane dane z użyciem sztucznej inteligencji. Może wykrywać różne uszkodzenia, np. paneli słonecznych.

Obie aparatury znajdują się na pokładzie rakiety Falcon 9, która wystartowała w ramach misji Transporter 6. To szósta dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu kosmicznego. Właścicielem SpaceX jest Elon Musk, którego majątek wycenia się na 146,5 miliarda dolarów.

Misja wystartowała z kosmodromu na Florydzie - tego samego, który jest kolebką amerykańskiego programu kosmicznego. W przeszłości startowały z niego rakiety Saturn V w drodze na Księżyc, czy wahadłowce na orbitę okołoziemską.

Wyjątkowa misja dla polskiego sektora kosmicznego

Celem misji jest przetestowanie sprzętu w warunkach kosmicznych. Specjaliści zbadają, jak STAR i VIBE zareaguje na próżnię, wahania temperatur i wysokie promieniowanie.

- Misja STAR VIBE jest wyjątkowa dla polskiego sektora kosmicznego przede wszystkim ze względu na wysłanie instrumentu VIBE, który jest pierwszym polskim instrumentem optycznym służącym do autoinspekcji infrastruktury orbitalnej - przekazało biuro prasowe firmy.

Próba generalna odbyła się 23 listopada 2022 roku, kiedy to aparatura została wysłana na wysokość 250 kilometrów poprzez szwedzką rakietę kosmiczną. Nagrano film o wysokiej rozdzielczości, aby udowodnić sprawność kamery i systemu rejestracji obrazu.

- Śmiało możemy powiedzieć, że przygotowane przez nas urządzenia zrealizowały w 100 procentach celów jej postawionych - mówił Mikołaj Podgórski, członek zarządu firmy.

Z produktów wrocławskiej firmy korzysta cały świat

Spółka Scanway S.A. od lat oferuje teleskopy i kamery potrafiące obserwować Ziemię w dużej rozdzielczości i o najwyższej jakości zdjęć. Może pochwalić się wysyłką swoich produktów do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W 2021 roku Scanway wszedł w skład konsorcjum tworzącego projekt polskiej konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi. Zawiązano też współpracę z Niemiecką Agencją Kosmiczną i licznymi startupami technologicznymi (Activision Blizzard, Thales Alenia).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska