Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogotowie strajkowe w szpitalu powiatowym w Kozienicach. Dyrekcja nie zgadza się na postepowanie sanacyjne zalecone przez Zarządu Powiatu

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Na kozienickim szpitalu pojawił się baner z informacją o akcji protestacyjnej. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Na kozienickim szpitalu pojawił się baner z informacją o akcji protestacyjnej. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Tadeusz Klocek
Ponieważ kozienicki szpital powiatowy jest w trudnej sytuacji finansowej, Zarządu Powiatu Kozienickiego zobowiązał dyrektora placówki do złożenia wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. Dyrekcja szpitala nie złożyła takiego wniosku, a związkowcy rozpoczęli akcję protestacyjną.

W szpitalu powiatowym w Kozienicach trwa pogotowie strajkowe

Od poniedziałku, 18 marca Związki Zawodowe Pielęgniarek i Położnych, w porozumieniu z pozostałymi związkami zawodowymi, działającymi na terenie kozienickiego szpitala, rozpoczęły akcję protestacyjną, w tym pogotowie strajkowe. Szpital został oflagowany. Związki zawodowe wyraziły w ten sposób stanowczy sprzeciw wobec podjęcia działań sanacyjnych i obawę o zachowanie praw pracowniczych. Jak do tego doszło?

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach boryka się z bardzo trudną sytuacją finansową. Zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu Kozienickiego zostało zlecone przeprowadzenie działań audytowych oraz sporządzenie planu naprawczego dla szpitala, przez zewnętrzną kancelarię doradców restrukturyzacyjnych.

Po przeprowadzeniu działań audytowych i przesłaniu Planu restrukturyzacyjnego i Programu Naprawczego, dyrekcja szpitala zwróciła uwagę na fakt, że materiał został przygotowany w okresie najbardziej niekorzystnym dla placówki, na podstawie danych z lat 2020-2022, czyli w czasie ograniczonej działalności placówki z uwagi na pandemię COVID-19 oraz systematycznie rosnącą inflację. W tym okresie działalność Szpitala była uzależniona od decyzji wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia i Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

W środę 13 marca w siedzibie szpitala w Kozienicach odbyło się spotkanie z doradcami restrukturyzacyjnymi, mające na celu omówienie zgłoszonych zastrzeżeń do przedstawionych dokumentów, które nie odzwierciedlały faktycznego stanu finansowego placówki. Kancelaria zobowiązała się do uwzględnienia zaproponowanych zastrzeżeń do 15 kwietnia tego roku.

W międzyczasie dyrekcja szpitala zwróciła się do Zarządu Powiatu Kozienickiego o udzielenie pomocy finansowej w formie pożyczki w wysokości 3 milionów złotych. Zarząd Powiatu Kozienickiego, uzależnił pomoc finansową od złożenia wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego.

- Decyzja o uzależnieniu udzielenia pożyczki od otwarcia postępowania sanacyjnego zaskoczyła nas, ponieważ wcześniejsze ustalenia z Zarządem Powiatu wskazywały, że jakiekolwiek działania w tej sprawie będą podjęte po decyzjach Rządu. Tym bardziej, że Minister Zdrowia, Pani Izabela Leszczyna w dniu 07 marca 2024 roku, podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, powiedziała, że, dla powiatowych szpitali, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, po wyborach samorządowych, zostaną przedstawione konkretne rozwiązania. Resort zdrowia przewiduje, że do szpitali może trafić 10 miliardów złotych w ramach Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała dyrekcja szpitala.

Z chwilą uzyskania informacji o decyzji Zarządu Powiatu, zobowiązującej dyrektora do złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, Związki Zawodowe Pielęgniarek i Położnych, w porozumieniu z pozostałymi związkami zawodowymi kozienickiej placówki, podjęły decyzję o wszczęciu od 18 marca akcji protestacyjnej, w tym pogotowie strajkowe. Szpital został oflagowany. Związki zawodowe wyraziły stanowczy sprzeciw wobec podjęcia działań sanacyjnych i obawę o zachowanie praw pracowniczych.

- Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji naszej placówki, jednak wierzymy, że proces naprawczy, który obecnie jest wdrażany przez Szpital pozwoli na jego dalsze niezakłócone funkcjonowanie. Należy podejmować działania mające na celu ugodowe ustalenia z wierzycielami oraz poszukiwać zewnętrznych środków finansowania. W tej kwestii związki kierowały się przede wszystkim ogólnie pojętym dobrem Pracowników Szpitala, Pacjentów i mieszkańców Powiatu Kozienickiego oraz brakiem gwarancji powodzenia przedsięwzięcia. Dodać należy, że jest to proces kosztowny oraz długotrwały - stwierdza dyrekcja szpitala.

Zdaniem dyrekcji szpitala w Kozienicach, po rozpoczęciu sanacji władze szpitala, jak i władze samorządowe prowadzące szpital, nie będą miały żadnego wpływu na restrukturyzowany podmiot. Dostaną odgórnie nadzorcę, który bez żadnej odpowiedzialności pozaciąga nowe zobowiązania i pozamyka oddziały. Wykwalifikowany personel medyczny, w tym lekarze i pielęgniarki podejmą decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia na podmiot o ustabilizowanej sytuacji prawnej.

- Nie możemy do tego dopuścić. Stanowczo nie zgadzamy się w tych trudnych czasach dla nas wszystkich, na jakiekolwiek zmniejszenie dostępności do świadczeń medycznych. Sanacja odbije się niekorzystnie na naszym poczuciu bezpieczeństwa, a ostatecznie także na naszym zdrowiu. Wszelkie decyzje dotyczące zdrowia i życia olbrzymiej rzeszy pacjentów, będących pod opieką SPZZOZ w Kozienicach stanowią dla nas priorytet - dodaje dyrekcja szpitala.

Zdaniem dyrekcji należy poszukiwać innych rozwiązań, niż przeprowadzenie postępowania sanacyjnego, które może tylko zaszkodzić działalności Szpitala. Postępowanie sanacyjne ograniczy możliwości pozyskania finansowania przez szpital, co w konsekwencji ograniczy możliwość dokapitalizowania go przez inwestorów zewnętrznych, z którymi dotychczas prowadzono negocjacje. Dyrektor jest za prowadzeniem postępowania ugodowego, pozyskiwaniem środków finansowych z różnych źródeł. Nie będzie to możliwe bez wsparcia finansowego ze strony samorządu terytorialnego.

- Do czasu uwzględnienia przez kancelarię doradców restrukturyzacyjnych zgłoszonych zastrzeżeń, nie składamy wniosku o wszczęcie postępowania sanacyjnego - ogłasza dyrekcja szpitala.

Odpowiadając na pojawiąjące się obawy, co do dalszej działalności, dyrekcja szpitala informuje, że mimo trudności finansowych, spowodowanych głównie obsługą długu powstałego od 2010 roku, na chwilę obecną nic nie zagraża pacjentom. Mają zapewniony pełny zakres świadczeń zdrowotnych. Szpital pracuje bez zakłóceń.

- Mamy nadzieje, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Oddziały szpitalne, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna udzielają świadczeń zdrowotnych w pełnym zakresie wszystkim zgłaszającym się pacjentom. Również Laboratorium Analityczne Centralne oraz Pracownia Radiologii i USG pracują w pełnym zakresie - uspokaja dyrektor szpitala.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie