Łukasz Konstanty
Anna Mąka zajęła 21. miejsce w biegu pościgowym w Ruhpolding.
Anna Mąka zajęła 21. miejsce w biegu pościgowym w Ruhpolding. Fot. Kerstin Joensson/AFP/East News
Włoszka Lisa Vittozzi wygrała niedzielny bieg pościgowy podczas odbywających się w Ruhpolding zawodów biathlonowego Pucharu Świata. Najlepsza z Polek, Anna Mąka, uplasowała się na 21. pozycji.

Zawodniczki niedzielną rywalizację rozpoczynały z zachowaniem różnic czasowych uzyskanych podczas piątkowego sprintu. W najkorzystniejszej sytuacji była więc Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold, która przed dwoma dniami na mecie zameldowała się o niemal dwadzieścia sekund szybciej niż dwie kolejne biathlonistki - Szwedka Mona Brorsson i Vitozzi.

Zacięta rywalizacja Vittozzi z Tandrevold

Gdy podczas pierwszej wizyty na strzelnicy liderka była bezbłędna, a jej najgroźniejsze rywalki musiały biegać karne rundy, wydawało się, że trudno będzie wiceliderce klasyfikacji generalnej odebrać zwycięstwo. Norweżka podczas trzech kolejnych prób strzeleckich spudłowała tylko raz, wyzwanie rzuciła jej jednak Vittozzi, która przestała się mylić i odrobiła stratę do rywalki. Ostatecznie szybciej finiszowała Włoszka i to ona cieszyła się ze zwycięstwa w biegu pościgowym. Norweżka nie miała jednak powodu do narzekań, bowiem mimo drugiej pozycji w niedzielnej rywalizacji wróciła na szczyt klasyfikacji łącznej.

Trzecią lokatę w niedzielnych zawodach zajęła Norweżka Juni Arnekleiv (w sprincie była 11.). Urodzona w 1999 roku ani razu nie pomyliła się na strzelnicy, na metę dobiegła niespełna dziesięć minut po Tandrevold i Vittozzi, dzięki czemu po raz drugi w karierze stanęła na podium w zawodach Pucharu Świata.

Bezbłędna Anna Mąka

Bardzo dobrze w niedzielnym biegu pościgowym spisała się Anna Mąka. Nasza biathlonistka w porównaniu ze sprintem zanotowała awans aż o 12. pozycji, a kluczem do zajęcia 21. lokaty było bezbłędne strzelanie - Polka jako jedna z siedmiu zawodniczek nie musiała biegać ani jednej karnej rundy.

Dobrze zawody rozpoczęła także Joanna Jakieła (pierwsze skuteczne strzelanie), potem jednak zanotowała aż pięć pomyłek i ostatecznie uplasowała się na 35. pozycji. Trzecia nasza reprezentantka - Natalia Sidorowicz, zajęła 48. lokatę (trzy niecelne strzały).

W niedzielę o 14.45 w Ruhpolding odbędzie się bieg pościgowy mężczyzn. Z kolei od czwartku, 18 stycznia biathlonistki i biathloniści rywalizować będą we Włoszech (Antholz).