Publikacja karykatury Aliego Chameneiego. Szefowa MSZ Francji: Iran nie może pouczać nas o wolności mediów

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Francuski tygodnik satyryczny opublikował kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu.
Francuski tygodnik satyryczny opublikował kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu. Khamenei.ir, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons / twitter.com/ksadjadpour
- Iran nie może dawać Francji lekcji na temat wolności prasy - powiedziała w czwartek szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna. - Dzień wcześniej Teheran wezwał francuskiego ambasadora w związku z opublikowaniem karykatur Aliego Chameneiego, najwyższego przywódcy Iranu.

Francuski magazyn satyryczny "Charlie Hebdo" zamieścił w tym tygodniu na swych łamach kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu. Redakcja oznajmiła, że jest to forma wsparcia antyrządowych protestów w Iranie.

Zła polityka Teheranu

W wywiadzie dla LCI TV Colonna zaznaczyła, że Teheran prowadzi złą politykę, stosując brutalne represje wobec demonstrantów i aresztując francuskich obywateli.

- Pamiętajmy, że we Francji istnieje wolność prasy, w odróżnieniu od tego, co dzieje się w Iranie - przypomniała szefowa francuskiej dyplomacji.

Podkreśliła też, że we Francji nie ma przepisów penalizujących bluźnierstwo.

Stosunki między Francją a Iranem

Stosunki francusko-irańskie pogorszyły się bardzo w ostatnich miesiącach ze względu na impas w rozmowach na temat reaktywacji międzynarodowego porozumienia z Teheranem z 2015 roku w sprawie jego programu nuklearnego. Francja jest jednym z sygnatariuszy tej umowy. Ponadto w Iranie zatrzymano siedmiu francuskich obywateli w ramach tłumienia antyrządowych protestów, a Paryż krytykuje Teheran za brutalne represje wobec opozycji.

Minister spraw zagranicznych Iranu Husajn Amirabdollahian ostrzegł, że opublikowanie "obraźliwych i nieprzyzwoitych" karykatur Chameneiego spotka się z surową odpowiedzią Teheranu, a Francja posunęła się za daleko.

Irańczycy chcą podjąć kroki

Amirabdollahian wydał też w czwartek oświadczenie, w którym poinformował, że irańskie władze zamknęły Instytut Francuski i mają zamiar "zrewidować" działalność kulturalną Francji w swym kraju.

Dwaj obywatele Francji zostali niedawno oskarżeni w Iranie o szpiegostwo i działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu tego kraju.

Oświadczenie Teheranu o zatrzymaniu kolejnych domniemanych szpiegów pojawiło się w trakcie trwających w Iranie protestów antyrządowych, które wybuchły w połowie września 2022 roku po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini w policyjnym areszcie w niewyjaśnionych okolicznościach. Od rozpoczęcia demonstracji Iran aresztował już wielu cudzoziemców, obwiniając "wrogów z zagranicy" o podburzanie obywateli.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl