Przełom w sporze o Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz: To święte miejsce musi łączyć

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Karolina Misztal
Miasto Gdańsk wniesie należący do niego teren na Westerplatte do planowanego muzeum, ale będzie miało wpływ na wystawę, na sposób upamiętnienia i funkcjonowanie przyszłej placówki - to oferta prezydent Aleksandry Dulkiewicz, którą przekazała w czasie dzisiejszego spotkania z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosławem Sellinem. Wydaje się, że może to być przełom w sporze gdańskiego samorządu i partii rządzącej o teren pola bitwy na Westerplatte.

We wtorek, 25 czerwca w Warszawie wiceminister Sellin rozmawiał z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz o przyszłości Westerplatte.

- Złożyłam ofertę, wsłuchując się w głosy ministra Jarosława Sellina i premiera Mateusza Morawieckiego (prezydent Dulkiewicz rozmawiała z nim dwa tygodnie temu - red.) - mówiła po spotkaniu w Warszawie prezydent Gdańska. - Tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do przyszłej placówki muzealnej, ale będziemy współtworzyć, jako samorząd, tę inicjatywę, wspólnie będziemy brać odpowiedzialność za upamiętnienie, wystawę i funkcjonowanie przyszłego muzeum.

- We współpracy z miastem Gdańsk będziemy w stanie w ciągu 3,4 lat zbudować plenerowe muzeum na Westerplatte - dodał Jarosław Sellin, w czasie wspólnego briefingu z prezydent Dulkiewicz. - Jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel ok. 140 mln zł. Myślę, że to również będzie cieszyć samorząd Gdańska.

- Środowisko polityczne, do którego należę uważa, że Westerplatte powinno być pod opieką państwa, a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest najlepszą placówką do zorganizowania tego miejsca pamięci - dodał Sellin, sugerując jednocześnie, że oferta samorządu Gdańska jest dla niego satysfakcjonująca.

Przypomnijmy, projekt specjalnych przepisów w sprawie terenów, których we wrześniu 1939 r. heroicznie bronili polscy żołnierze, jest już opracowywany w Sejmie. Dokument złożyła na początku maja tego roku grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, z Kazimierzem Smolińskim na czele.

Projekt tzw. specustawy zakłada scalenie terenów na półwyspie - dawne pole bitwy o Wojskową Składnicę Tranzytową podzielone jest między kilku właścicieli. Dotyczy to także terenów należących do gdańskiego samorządu, którym od 30 lat opiekuje się Muzeum Gdańska. To wywoływało sprzeciw samorządowców i części muzealników z Gdańska.

Prezydent Dulkiewicz mówiła o zawłaszczaniu terenów Westerplatte dla celów politycznych, przedstawiciele rządu i PiS odpierali, że tereny pola bitwy są przez miasto zaniedbane, że upamiętnienie obrońców jest niewystarczające, wręcz niegodne.

Specustawa miałaby wszystkie te tereny przekazać w nadzór gdańskiemu Muzeum II Wojny Światowej, które miałoby odpowiadać za budowę muzeum i upamiętnienie na Westerplatte.

Wydaje się, że dzisiejsze spotkanie Dulkiewicz - Sellin może być przełomem w sporze o Westerplatte. Prezydent Gdańska zaznaczyła jednocześnie, że wobec jej propozycji prace nad specustawą zostaną wstrzymane.

- Przyszłam z wyciągniętą dłonią, po to by godnie upamiętnić to święte miejsce. Westerplatte powinno nas łączyć, a nie dzielić - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję ministrowi Sellinowi za spotkanie, za to że rozmawiamy. Dopóki jesteśmy w stanie to robić, jest nadzieja na porozumienie.

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że już w zeszłym roku zarządzające terenami Westerplatte Muzeum Gdańska przygotowało trzy koncepcje upamiętnienia Westerplatte, łącznie z budową nowego budynku muzealnego na półwyspie i nowym zagospodarowaniem miejsca pamięci. Dodała również, że w najbliższą sobotę rozpoczną się na Westerplatte pierwsze uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odbędzie się m.in. spotkanie ze społecznymi obrońcami Wartowni nr 1, którzy pod koniec lat 60 XX wieku uratowali historyczny budynek przed zniszczeniem.

- Już w 1998 roku śp. prezydent Paweł Adamowicz zainicjował obchody na Westerplatte i zawsze dbaliśmy o to, by miały one wydźwięk międzynarodowy. W tym roku miasto Gdańsk zaprosiło na uroczystości burmistrzów, prezydentów miast-symboli, naznaczonych pamięcią II wojny światowej, skropionych krwią cywilnych ofiar - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełom w sporze o Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz: To święte miejsce musi łączyć - Dziennik Bałtycki

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kobiecina kupuje rydwany i wstawia do magazynu a na wywóz śmieci z Westerplatte piniędzy po prostu niema, i nie będzie.
G
Gość
Nie mozna oddac Westerplatte przelane polska krwia mafi niemieckiej tzw Volksdeutsche !
G
Gość
Trzeba uczic to miejsce napaści kosmitów , czy innych nazistów na Gdańsk . To tak POstepowo zabrzmiało ???
X
XYZ
MK z Gdańska

Wygląda na to, że zakończył się żałosny spektakl dotyczący Westerplatte - w wykonaniu pani prezydent Gdańska

p. Dulkiewicz. Po co nam to było, ta kompromitacja tej pani ?
j
jarosław
Gdańszczanie ale was warsawka ciągnie, ile to z portów trafia do warsawki zamiast zostać w Gdańsku 10 mld ? To by wychodziło z 10 000 zł na każdego mieszkańca, a Ci wydają na propagande partyjną. Jaja jak berety.

Prezydenta poprzedniego przez nagonkę wam ... a teraz poniżają wam Dulkiewicz, jak to bolszewicy mają w krwi. Autonomiczne Trójmiasto to by było coś, jakby wprowdzić podatek PIT 10%, to takich biórowców jak ten wysoki by było aż do Rumii.
g
gosc
2019-06-26T07:02:56 02:00, Pietia:

DNO - ale macie to co sobie wybraliście. POmioty POstkomuny.

Mówisz o doradcy Ziobry Andrzeju Kryże ? Daj spokój o o 6 rano po ciebie przyjdą.

G
Gość
-==;;,.. Spragniona 20 letnia studentka AWFu szuka zadbanego pana na "SEKS" spotkaania, moje zdjęcia i kontakt na stronie: sexmalwina.pl

napisz ,do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam,
P
Pietia
DNO - ale macie to co sobie wybraliście. POmioty POstkomuny.
G
Gość
2019-06-25T21:41:20 02:00, Gość:

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz opublikowała na Twitterze wpis, w którym wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej, która „przyniosła reżim i zniewolenie”, ale też początek „przemian demokratycznych w Polsce”. Ani słowem nie wspomniała jednak o Niemcach jako sprawcach wojny.Dulkiewicz szkodzi Polsce i wpisuje się w politykę historyczną Niemiec”.!

No właśnie, czy ona mogłaby trochę poczytać o historii II Wojny Światowej. Powiedziałabym, że wypisuje bzdury, ale ponieważ dziwne zrządzenie losu uczyniło ją prezydentem miasta ludzie czytają jej wypociny i to jest wysoce szkodliwe. W osobach takich jak ja krew się burzy ale młodzi nie daj Boże mogą uwierzyć, że II Wojna to wina polaków i lepiej żeby Gdańsk był niemiecki.

R
Rumcajs
Tak być powinno - jak nakazał car "podwładny przed obliczem przełożonego musi mieć wygląd lichawy i durnowaty, aby swym pojmowaniem spraw nie peszyć przełożonego" W końcu do dziuni dotarło kto tu rozdaje karty ?
z
zadowolony
Przełom! Pieniądze zamiast na nowe rydwany pójdą na pomnik Gintera Grassa, żołnierza SS.
j
ja
czytając te komentarze oraz komentarze pod innymi artykułami czy informacjami stwierdzam jedno - PiS-owskie trpll-e w natarciu
G
Gość
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz opublikowała na Twitterze wpis, w którym wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej, która „przyniosła reżim i zniewolenie”, ale też początek „przemian demokratycznych w Polsce”. Ani słowem nie wspomniała jednak o Niemcach jako sprawcach wojny.Dulkiewicz szkodzi Polsce i wpisuje się w politykę historyczną Niemiec”.!
g
gdanszczanin
Mam marzenie że nikt nigdy nie wypowie tych słów "złe słowo przeciw słowu" a władze Gdańska dojrzeją do dialogu dla Polski i pamięci tego co świadczy o polskości o nas Polakach, I nie będzie targu jak z ECS .
P
Polihistor
Te zabawy p. Dulkiewicz trafią niezawodnie do podręczników. Nie jestem - na razie - pewien, jakich dyscyplin, ale że trafią - o! o tym jestem przekonany. :-)
Wróć na i.pl Portal i.pl