Prokurator Krajowy o składzie zespołu śledczego PK ws. Funduszu Sprawiedliwości: nominacje Prokuratora Generalnego są bezskuteczne

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Prokurator Krajowy Dariusz Barski wydał oświadczenie ws. powołania na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej.
Prokurator Krajowy Dariusz Barski wydał oświadczenie ws. powołania na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej. Fot: Sylwia Dabrowa / Polska Press
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało w piątek wieczorem informacje o ustaleniu składu zespołu śledczego w Prokuraturze Krajowej, który ma zajmować się nieprawidłowościami w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości. W związku z tym Prokurator Krajowy Dariusz Barski wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że nominacje są bezskuteczne z uwagi na brak wniosku uprawnionego w tym względzie organu, którym jest Prokurator Krajowy.

Spis treści

Apel Prokuratora Krajowego

Portal i.pl otrzymał treść oświadczenia Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, która jest odpowiedzią na działania Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.

– Oświadczam, że nie kierowałem do Prokuratora Generalnego żadnych wniosków o powołanie na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej prokuratorów Andrzeja Janeckiego, Marka Jamrogowicza , Anny Adamiak i innych wymienionych dzisiaj w komunikacie Prokuratora Generalnego. W związku z tym te nominacje są bezskuteczne z uwagi na brak wniosku uprawnionego w tym względzie organu, którym jest Prokurator Krajowy. Jednocześnie apeluję do prokuratorów wykonujących czynności w Prokuraturze Krajowej i innych prokuraturach wszystkich szczebli oraz urzędników prokuratury, oraz innych osób zatrudnionych o przestrzeganie obowiązującego prawa – napisał Dariusz Barski.

Powołania na stanowiska prokuratorów

– W pierwszej kolejności zespół śledczy przeanalizuje wszelkie zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju, a także wyniki kontroli Funduszu prowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli – poinformował resort sprawiedliwości na platformie X.

Jak przekazano, kierownikiem zespołu będzie prokurator PK Marzena Kowalska. W skład zespołu weszli także prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Piotr Woźniak oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Wielgomas.

Wcześniej w piątek MS informowało o powołaniu na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześciorga prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. Wśród nich była prok. Kowalska - jedna z zastępców jedynego szefa prokuratury oddzielonego od ministra po 1990 r., czyli Andrzeja Seremeta.

Tydzień temu resort informował z kolei, że prokurator generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do spraw Funduszu Sprawiedliwości, który ma badać prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z tego Funduszu.

Resort sprawiedliwości wskazywał wtedy, że zespół będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie.

Przede wszystkim - przekazano - ma on przeanalizować zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju. "Chodzi o wszelkie zawiadomienia – zarówno od osób fizycznych, jak i od instytucji państwowych" - zaznaczyło MS.

Ważnym elementem działań Zespołu - podkreślano - będzie kwestia zakupu systemu Pegasus z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości.

– Zespół śledczy sprawdzi m.in. postępowanie przygotowawcze dotyczące fundacji Ex Bono. Obejmuje ono zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli i zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej w Opolu – przekazał ponadto resort.

Sprawa środków z Funduszu Sprawiedliwości

Jak podano, 27 grudnia ub.r. zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości.

– Wstrzymanie wypłat nie oznacza wypowiedzenia umów. Umowy będą jednak wnikliwie analizowane – zaznaczało wówczas MS.

W piątek Sejm zajmował się m.in. informacją bieżącą w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie złożył do ministra sprawiedliwości klub KO.

Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podkreśliła w Sejmie, że przez ostatnie lata Fundusz Sprawiedliwości stał się w przestrzeni publicznej symbolem niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, "finansowania swoich, współczesnej kiełbasy wyborczej".

– Nazywany był prywatnym funduszem Ziobry, Funduszem Niesprawiedliwości, Funduszem Reprezentacyjnym – podkreśliła wiceminister.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: PAP / i.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl