Prokurator Generalny powołał doradców. Wśród nich b. minister w rządzie Tuska oraz zadeklarowani przeciwnicy PiS

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
od 7 lat
Były minister rządu Donalda Tuska oraz działacze stowarzyszeń przeciwnych poprzedniemu rządowi PiS znaleźli się w gronie nowo powołanych doradców społecznych prokuratora generalnego Adama Bodnara. Mają mu pomóc w "porządkowaniu prokuratury". Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że doradcy to: mec. Radosław Baszuk, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prok. Iwona Palka, prok. Krzysztof Parchimowicz oraz mec. Mikołaj Pietrzak.

Spis treści

O powołaniu przez PG doradców społecznych poinformowano w komunikacie na stronie MS. Doradcy będą współpracować z Bodnarem w sprawie bieżącego funkcjonowania prokuratury. Wśród doradców znaleźli się: adwokat Radosław Baszuk, karnista prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prokurator Iwona Palka, prokurator Krzysztof Parchimowicz, adwokat Mikołaj Pietrzak.

Mec. Radosław Baszuk nie czuje się państwowcem

Jak poinformowało MS, adwokat Radosław Baszuk jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie od 1995 roku. W latach 2007–2013 był sędzią Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. W latach 2013–2016 był wiceprezesem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury. Specjalizuje się w sprawach karnych oraz postępowaniach dyscyplinarnych. Sam o sobie powiedział, że nie czuje się państwowcem. "W przeciwieństwie do większości moich kolegów prawników, nie czuję się państwowcem. Szczerze mówiąc, chyba nawet nie jestem przesadnym legalistą" - powiedział w maju 2021 w wywiadzie dla "Kultury Liberalnej". W tym samym wywiadzie dodał, że nie wyznaje wiary w to, że prawo jest wartością samoistną. "Jest tylko instrumentem. Ważne są wartości, które za jego pomocą realizujemy". Przyznał, że angażuje się w ruch Obywateli RP.

Zbigniew Ćwiąkalski - minister pierwszego rządu Tuska

Zbigniew Ćwiąkalski Jest profesorem nauk prawnych, związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i adwokatem z niemal 30-letnim stażem. Był ministrem sprawiedliwości oraz Prokuratorem Generalnym w latach 2007-2009 - w pierwszym rządzie Donalda Tuska. 20 stycznia 2009 podał się do dymisji. Decyzję motywował odpowiedzialnością polityczną za samobójstwo w celi więzienia Roberta Pazika, skazanego za współudział w porwaniu i zabójstwie Krzysztofa Olewnika. Ćwiąkalski w 2015 r. został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed ówczesnymi wyborami prezydenckimi w Polsce.

Krzysztof Parchimowicz - był szefem "Lex Super Omnia"

Prokurator Krzysztof Parchimowicz w latach 2017–2021 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" krytycznego wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości i zmian, jakie dokonywał Zbigniew Ziobro. Parchimowicz ma ponad 30-letnie doświadczenie. Pracował w Prokuraturze Generalnej oraz był dyrektorem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Iwona Palka - karałaby dyscyplinarkami

Także działaczką stowarzyszenia "Lex Super Omnia" (w latach 2017–2021) była prokurator Iwona Palka. Była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, obecnie w stanie spoczynku. Została powołana przez Bodnara w skład Krajowej Rady Prokuratorów. Podczas próby odwołania Prokuratora Krajowego przez ministra i wobec sprzeciwu zastępców prokuratora generalnego orzekła, że powinni oni odpowiedzieć dyscyplinarnie. "Jeśli chodzi o zastępców Adama Bodnara, to oni chyba zapomnieli, że ich przełożonym jest prokurator generalny, a nie prokurator krajowy. To, co oni robią, czyli wydają zarządzenia blokujące wstęp do prokuratury, nagrywają prokuratora generalnego.... W głowie się nie mieści i powinno się dla nich wszystkich skończyć dyscyplinarkami" - skomentowała Palka w rozmowie z portalem Onet.pl.

Palka w 2000 r. nadzorowała śledztwo "ws. willi Kwaśniewskich". Choć ówczesny prokurator generalny Andrzej Czuma wydał CBA zgodę na operację specjalną, prokurator Palka odmówiła uznania materiału nagranego przez CBA za dowód w tym śledztwie. O powodach tej odmowy szef CBA nigdy nie został poinformowany.

mec. Mikołaj Pietrzak - autor słów o opozycji przejmującej władzę

Adwokat Mikołaj Pietrzak to prawnik, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, specjalista w zakresie obrony praw człowieka, członek pięcioosobowej Rady dyrektorów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy ofiarom tortur (2016 – 2020), przewodniczył jej w 2018 i 2019 roku. Jak pisał portal wPolityce, podczas pandemii koronawirusa "zasłynął" tym, że jako dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej wysłał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego list, by zaliczyć adwokatów do priorytetowej grupy „0” szczepień przeciwko COVID-19 (w grupie "0" byli medycy ratujący ludzi). Dopiero gdy wylała się nań fala krytyki, za swój list przeprosił.

W lutym 2021 r. udzielił wywiadu dla portalu "Archiwum Osiatyńskiego", w którym krytycznie ocenił rządy panujące przed 2015 r. - czyli rządy Donalda Tuska i PO - m.in. za nadużywanie aresztów. Mówił o tym, że opozycja zapomina o tym, co przed chwilą mówiła:

"Naturalne dla każdej władzy jest dążenie do tego, by mieć jej więcej, aby łatwiej realizować swoje cele. Każda opozycja, kiedy zdobywa większość, zapomina, co przed chwilą mówiła, i skupia się na wzmacnianiu władzy. Mądre rządy oddają obywatelom sferę wolności".

Źródła: PAP, Gazeta Wyborcza, Onet, wPolityce, Archiwum Osiatyńskiego

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl