Prezes Narodowego Banku Polskiego przed Trybunał Stanu. Wiadomo, co zrobi Adam Glapiński

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Złożenie wniosku będzie pierwszym krokiem na drodze do usunięcia Glapińskiego.
Złożenie wniosku będzie pierwszym krokiem na drodze do usunięcia Glapińskiego. Adam Jankowski/Polska Press
Zgodnie z zapowiedziami koalicji rządzącej prezes NBP Adam Glapiński ma stanąć przed Trybunałem Stanu. Wniosek w tej sprawie jest już gotowy. Głos w tej sprawie zabrała wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley.

Spis treści

Co zrobi Glapiński w czasie procedury?

– Nie odsunie się, to byłoby bardzo złe dla banku centralnego – powiedziała wiceprezes NBP zapytana na antenie RMF FM, czy prezes NBP odsunie się od obowiązków na czas trwania procedury mającej postawić go przed Trybunałem Stanu.

Oceniła, że procedura postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu to nagonka polityczna, która się zaczęła parę lat temu. – To jest znowu szukanie paragrafu na człowieka. Teraz zostały postawione takie zarzuty, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością – mówiła.

Dodała, że sprawa postawienia szefa NBP dotyczy niezależności banku centralnego, który jest niezależny i odgrywa „ogromną rolę” w gospodarce państwa i na tej niezależności opiera się ład i architektura gospodarcza kraju.

Wkrótce wniosek ws. postawienia prezesa NBP przed TS

Poseł Koalicji Obywatelskiej Janusz Cichoń, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, koordynator wniosku ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP, poinformował w piątek, że wniosek o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zostanie złożony w Sejmie we wtorek, 26 marca.

Poseł liczy na dymisję Adama Glapińskiego. „Zakładam, że to rozwiązanie jest możliwe i najlepsze z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych finansów, czyli dymisja pana Adama Glapińskiego z zajmowanego stanowiska. Mam taką nadzieję, pewnie przekonamy się niebawem, czy nie jest to płonna nadzieja, ale zobaczymy. Liczę na to, że to się może jednak zdarzyć” – powiedział.

Jak będzie wyglądać procedura?

Złożenie wniosku będzie pierwszym krokiem na drodze do usunięcia Glapińskiego. Po złożeniu wniosku sejmowa komisja rozpocznie postępowanie, które może trwać od sześciu miesięcy do roku. Komisja będzie przesłuchiwać świadków, w tym prezesa NBP. Dopiero po zakończeniu prac komisji i ewentualnym przedstawieniu przez nią wniosku Sejm będzie mógł głosować nad uchwałą o postawieniu Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl