Prezes IPN Karol Nawrocki o Wołyniu: Wielka życzliwość Polaków nie może wymazać faktów historycznych

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Prezes IPN Karol Nawrocki: 11 lipca był symboliczny i w Polsce, i na Ukrainie.
Prezes IPN Karol Nawrocki: 11 lipca był symboliczny i w Polsce, i na Ukrainie. Fot. Paweł Dubiel/ Polska Press
– Wielka życzliwość i solidarność Polaków, wielki akt naszych serc, nie może oczywiście pewnych faktów historycznych, z naszej wspólnej historii z naszymi braćmi Ukraińcami, wymazać – powiedział o ludobójstwie na Wołyniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Szef IPN w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News pytany był o obchodzoną przed dwoma dniami rocznicę "Krwawej niedzieli", która była punktem kulminacyjnym masowej eksterminacji dokonanej na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię i ukraińską ludność cywilną. Gospodarz programu Bogdan Rymanowski zwrócił uwagę, że tego dnia z ust prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie padły żadne słowa, które nawiązywałyby do tej zbrodni.

"Symboliczny dzień"

– 11 lipca na pewno był symboliczny i w Polsce, po mocnych przemówieniach prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego, i symboliczny był także na Ukrainie, słowa prezydenta Zełenskiego i ta petycja by Werchowna Rada (ukraiński parlament - przyp. red.) przyjęła symboliczną ustawę, konkretnie 11 lipca, mam nadzieję jako historyk i prezes IPN, będzie wstępem do tego, abyśmy mogli prowadzić prace ekshumacyjne i pochować naszych bohaterów i ofiary na Wołyniu – powiedział Karol Nawrocki.

Zdaniem prezesa IPN, "jesteśmy w procesie dochodzenia do tego, aby polskie ofiary na Wołyniu miały swoje groby i aby zostały odnalezione". Przyznał, że na ten moment sam czeka. Przypomniał, że zbrodnia ukraińskich nacjonalistów pochłonęła życie od 80 do nawet 120 tysięcy naszych rodaków.

"Kamień milowy w kierunku pojednania"

Nawrocki zwrócił jednocześnie uwagę, że obecne wydarzenia nie unieważniają tego, co wydarzyło się przed 79 laty. – Wielka życzliwość i solidarność Polaków, wielki akt naszych serc, nie może oczywiście pewnych faktów historycznych, z naszej wspólnej historii z naszymi braćmi Ukraińcami, wymazać – podkreślił.

– Jestem przekonany, że w narodzie ukraińskim dojrzewa przekonanie, że ten fakt historyczny powinien zostać uregulowany i to będzie kolejny kamień milowy w kierunku pojednania narodów polskiego i ukraińskiego – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

polsatnews.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl