Premier na spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej: bezpieczeństwo to słowo klucz polskiej prezydencji

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
- Musimy więcej inwestować w obronę, musimy wspierać europejską bazę przemysłową – stwierdził szef Rady Europejskiej Charles Michel, który w czwartek złożył wizytę w Warszawie, aby rozmawiać o priorytetach Rady Europejskiej na lata 2024-2029 w ramach tzw. agendy strategicznej. Premier Donald Tusk zapowiedział, że bezpieczeństwu ma być poświęcona zarówno polska prezydencja w Unii Europejskiej, jak i czwartkowe spotkanie szefów rządów w Warszawie.

Spis treści

Tzw. agenda strategiczna, która była tematem rozmów spotkania w Warszawie, określa cele dla 27 szefów unijnych państw i rządów w pięcioletnim cyklu. Jeszcze przed samym spotkaniem Premier Donald Tusk podkreślił, że Europa musi stać się najsilniejszym podmiotem politycznym na świecie.

Ten temat miał być omówiony podczas wieczornego obiadu roboczego w Łazienkach Królewskich, z udziałem premiera Tuska, przewodniczącego Michela i szefów rządów: Estonii, Grecji, Finlandii, Irlandii, Luksemburga i Hiszpanii.

Warszawa, nieprzypadkowe miejsce spotkania

Podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem Tusk powiedział, że do spotkania, które jest poświęcone agendzie strategicznej UE, czyli programowi politycznemu Europy, nieprzypadkowo dochodzi w Warszawie.

Warszawa jest miejscem szczególnym z punktu widzenia całej Europy. O tym decyduje pozycja Polski, ale i szczególna sytuacja, w jakiej znalazł się cały kontynent. A my tu w Polsce jesteśmy najbliżej tych zdarzeń, które spowodowały, że mamy do czynienia ze szczególną historyczną sytuacją - mówił Tusk.

Podkreślił, że słowo bezpieczeństwo jest kluczem nadchodzącego szczytu i polskiej prezydencji.

Polska prezydencja będzie ciężko pracowała na rzecz bezpieczeństwa w kilku wymiarach - mówił polski premier.

Zapowiedział, że bezpieczeństwo związane z nielegalną migracją będzie też tematem rozmów z przybyłymi do Warszawy partnerami, szefami rządów europejskich.

My odczuwamy, co znaczy połączenie agresywnej, wrogiej polityki ze strony Kremla i Białorusi, połączenia ich możliwości państwowych z falą nielegalnej migracji – tłumaczył.

Europa silniejsza niż USA i Rosja

Wymienił premierów uczestniczących w szczycie, przybyłych z odległych od siebie krańców Europy.

Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki twojej pracy cały kontynent zaczyna myśleć tak samo o tych zagrożeniach - zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Tusk dodał, że spotkanie szefów rządów będzie "rozmową o rewolucji w myśleniu".

Europa musi stać się największym podmiotem politycznym, jesteśmy silniejsi niż Stany Zjednoczone i Rosja razem wzięte – zadeklarował.

„Wyjątkowo trudne wyzwania”

„Musimy więcej inwestować w obronę, musimy wspierać europejską bazę przemysłową” - powiedział Charles Michel.

Dzisiaj mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi wyzwaniami. Szczególnie jest to ważne, byśmy podjęli decyzję, jaka będzie fundamentalna orientacja, aby Unia Europejska stała się silniejsza, bardziej odporna – dodał.

Szef Rady Europejskiej wymienił trzy priorytety.

„Po pierwsze bezpieczeństwo i obrona. Musimy wspierać Ukrainę tak, jak to jest możliwe. Musimy rozwijać nasze zdolności obronne, naszą gotowość obronną. Musimy więcej inwestować w obronę. Musimy wspierać europejską bazę przemysłową” – mówił.

Chcemy pracować ze wszystkimi naszymi partnerami i dlatego właśnie ważne jest, żebyśmy osiągnęli postęp – podkreślił.

Jest to dobre dla NATO, jest to dobre dla naszego sojuszu – zaznaczył.

Kwestia dobrobytu i strategicznych działań

"Druga kwestia, którą chciałbym dzisiaj wspomnieć, dotyczy naszego dobrobytu. Musimy zbudować bardzo silne, potężne fundamenty ekonomiczne. Stanowią one klucz do tego, byśmy byli silni, by stawić czoła wyzwaniom, które przed nami wszystkimi stoją. Więcej konkurencyjności, lepsze przepisy, mniej biurokracji" - wymieniał Michel.

Jest jeszcze jeden element, który jest niezmiernie ważny. Więcej inwestycji. Inwestycji w przyszłość i inwestycji w strategiczne działania. Dlatego widzę tutaj, że kwestia rynków kapitałowych także musi być kluczem. Musimy tutaj osiągnąć znaczący postęp. Jestem przekonany, że Europejski Bank Inwestycyjny ma w przyszłości do odegrania ważną rolę – dodał.

Wartości spajające Unię w jedność

Michel przypomniał też o wartościach, które spajają wspólnotę europejską.

Nasze wartości demokratyczne, nasze zasady fundamentalne, nasze wolności. To wszystko leży u podstawy celu naszego europejskiego projektu – mówił.

Michel zapewnił, że "w kolejnych tygodniach oraz miesiącach podejmiemy decyzje dotyczące agendy strategicznej".

Będziemy zjednoczeni, a jedność Unii Europejskiej jest ważna – dodał.

W październiku 2023 r. na nieformalnym szczycie w Grenadzie przywódcy rozpoczęli rozmowę o przyszłych priorytetach, skupiając się m.in. na: bezpieczeństwie i obronności, konkurencyjności, energii i migracjach.

Michel rozpoczął konsultacje w listopadzie 2023 r., składając wizyty w Berlinie, Kopenhadze, Zagrzebiu i Paryżu. W tym miesiącu odwiedził Wilno i Bukareszt. Do litewskiej stolicy udał się razem z kandydatem na sekretarza generalnego NATO i obecnym premierem Holandii Markiem Rutte.

„Polska dała wszystko, a nawet więcej”

W trakcie konferencji prasowej premier Donald Tusk stwierdził, że „Polska musi budować też swoje bezpieczeństwo”. Dodał następnie, że „Jeśli chcemy pomóc całej Europie, musimy wspólnie pomóc Ukrainie tak, jak to możliwe”.

Polska jest w absolutnej czołówce państw, które do tej pory zdecydowały się na dozbrajanie. To było też za czasów moich poprzedników, nie chodzi o podkreślanie mojej roli, czy roli mojego rządu. Polska od pierwszych dni wojny dała Ukrainie wszystko to, co było możliwe, a nawet więcej - powiedział Donald Tusk.

„Uczestniczymy we wszystkich de facto inicjatywach: amunicyjnej ze strony Czech, naszej - czołgowej, dziś rozmawialiśmy z panią premier Estonii” – wyliczał.

Polska dzisiaj - i chcę to wyraźnie podkreślić - musi budować też swoje bezpieczeństwo. Jesteśmy państwem de facto frontowym. Jeśli chcemy pomóc całej Europie, musimy wspólnie - nie sama Polska - pomóc Ukrainie tak, jak to możliwe. Europa musi myśleć jeszcze aktywniej, jak pomóc takim krajom jak Polska czy Estonia - zaznaczył premier. "Jeśli jesteśmy jedną Europą, to znaczy, że wojna jest u naszych bram".

Nie mogę być niedyskretny, ale Polska szuka różnych możliwości, też niestandardowych, jak wesprzeć Ukrainę jeśli chodzi o sprzęt i amunicję - podkreślił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl