Premier Donald Tusk ogłosił koniec obowiązku ugorowania dla rolników

OPRAC.:
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Donald Tusk dogadał się z Ursulą von der Leyen: nie będzie obowiązkowego ugorowania gruntów dla rolników.
Donald Tusk dogadał się z Ursulą von der Leyen: nie będzie obowiązkowego ugorowania gruntów dla rolników. Fot. Adam Jankowski
Premier Donald Tusk poinformował za pośrednictwem swojego konta w portalu X, że wymóg ugorowania, będący bolączką polskich rolników, którzy domagali się jego zniesienia, zostanie wycofany. To efekt rozmów pomiędzy szefem polskiego rządu a przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Piątek ma przynieść więcej szczegółów dotyczących sprawy, przekazał Donald Tusk.

"Z ostatniej chwili! Konkret dla rolników: ugorowanie nie będzie obowiązkowe i to już od tego roku. Taki jest wynik moich rozmów z szefową Komisji. O innych szczegółach informacja jeszcze dziś"

- napisał w piątek premier Donald Tusk, na swoim koncie w serwisie X.

Komisja Europejska przychyla się do żądań rolników

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział w piątek w Warszawie, że pakiet zmian przygotowanych przez Komisję Europejską wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ugorowanie i ograniczanie pestycydów nie będzie przymusowe. Zamiast kar będą zachęty - zaznaczył. Spod kontroli ekologicznej mają być też wyłączone najmniejsze gospodarstwa o powierzchni do 10 ha.

Jak wskazał Wojciechowski, obowiązki mają być zmienione na dobrowolny ekoschemat. Rolnicy, którzy wprowadzą w swoich gospodarstwach zmiany korzystne dla środowiska, mają być nagradzani dodatkowymi dopłatami. W opinii komisarza mniej restrykcyjna polityka oparta na zachętach odniesie lepszy skutek.

Masowe protesty rolników

Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę i obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl