Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa człowieka na dużym ekranie. Objazdowy WATCH DOCS już w kwietniu

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Tima Miroshnichenko/pexels
WATCH DOCS na stałe wpisał się w filmową mapę Lublina i od 2003 roku Lublinianie mogą oglądać najlepsze filmowe produkcje o prawach człowieka. Impreza rozpocznie się w piątek (5 kwietnia) i potrwa cały weekend.

WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W tym roku w Lublinie zostanie pokazanych siedem produkcji filmowych, których tematyka, jak co roku, mocno koresponduje z tym, co dzieje się w Polsce, Europie i na świecie.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w Lublinie w baobabie przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

PROGRAM FESTIWALU

PIĄTEK 05.04.2024 Rozpoczęcie festiwalu o godz. 18:00

"Granica", reż. Joshua Neubert (Niemcy)

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia spotkania w przygranicznym lesie. Czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa? Gdzie przebiega granica zaangażowania?

"Rozmowy z granicy", reż. Jonathan Brunner (Niemcy)

Aktywiści na granicy polsko – białoruskiej. Jak dotrzeć z pomocą do ludzi tygodniami koczujących na mrozie bez jedzenia, wody, ciepłych ubrań?

"Dobra wiadomość", reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy (Polska)

Białowieża, zima 2021. Aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie. Czasem nadzieję na przetrwanie może dać dobra wiadomość. Ale czy w sytuacji granicznej, gdy trwa walka z czasem, jest w ogóle miejsce na dobre wiadomości?

O 19:30 odbędzie się spotkanie z udziałem gości. Rozmowa będzie tłumaczona na PJM.

SOBOTA 06.04.2024

10:00 – 14:00 Warsztat praktyczny “Patrz, gdzie czytasz” – o krytycznym czytaniu informacji w sieci i uważności na dezinformację.

Podczas zajęć organizatorzy uporządkują siatkę pojęć takich jak misinformacja, dezinformacja, fake newsy czy przesyt informacją.
Będzie także podjęty temat o dezinformacji w pracy fact checkerów. Inne tematy warsztatów to:

  • Zasady odkłamywania fake newsów – jak odpowiadać na fake newsa
  • Podatność na dezinformację a higiena cyfrowa
  • Zależność dezinformacji od hejtu – dezinformacja nakręca hejt, hejt nakręca dezinformację. Jak wyjść wyjść z tej pętli?
  • Prawa podstawowe w obliczu nowych technologii, czyli dlaczego warto śledzić to, co dzieje się w Unii Europejskiej w kontekście przede wszystkim sztucznej inteligencji, przestrzegania praw człowieka i praw obywatelskich.

Warsztat poprowadzi Martyna Wilk, politolożka, ekspertka ds. cyfryzacji odpowiedzialnej społecznie we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Twórczyni projektu „Wrocławski Wolontariusz IT” nagrodzona tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2018”. Mentorka organizacji pozarządowych przechodzących transformację cyfrową, uwzględniającą zwiększenie odporności na dezinformację, w projekcie Digital Activism Accelerator TechSoup. Autorka założeń do programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w obszarze cyberprzemocy dla Gminy Wrocław (2024), autorka i współprowadząca audycję radiową #CyberLUZ, poświęconej tematyce cyfryzacji.

Godz. 18:00 "Pegasus. Szpieg w moim telefonie" (Francja, Wielka Brytania)

  • Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego?
  • Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?

Godz. 19.00 "Prawdziwsze od prawdy" reż. Daniel Andreas Sager (Niemcy)

Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą, a zmyśleniem. Czy w dobie wszechobecnego relatywizmu i hermetycznych informacyjnych baniek w ogóle jest jeszcze zapotrzebowanie na prawdę i dziennikarski obiektywizm?

NIEDZIELA 07.04.2024

18:00 "Plan C. Nie będziesz szła sama" reż. Tracy Droz Tragos (USA)
Zwyciężczyni Sundance z 2014 roku przygląda się amerykańskim aktywistkom, które nie bacząc na prawne konsekwencje, zapewniają kobietom dostęp do bezpiecznej aborcji. Film pokazuje pracę lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej. Brzmi znajomo?

20.00 "Tokio Uber blues. Samotność kuriera" reż. Taku Aoyagi (Japonia)
Kto dostarcza jedzenie pod nasze drzwi? Autor filmu podejmuje pracę jako rowerowy kurier rozwożący fast food w ogarniętym pandemiczną gorączką Tokio. To film dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć rzeczywistość, w której wszystko można

Organizatorami wydarzenia jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a współorganizatorami Stowarzyszenie Homo Faber, UNHCR oraz baobab.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski