Powstanie Warszawskie w filmach. Które produkcje warto obejrzeć?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Oznacza to, że w 2023 roku obchodzimy 79. rocznicę zrywu stolicy pod niemiecką okupacją. Przez lata wydarzenie to zyskało uznanie za sprawą wielu filmów. Przedstawiamy kilka z nich, które zdecydowanie warto obejrzeć.

Spis treści

Kadr z filmu "Miasto 44".
Kadr z filmu "Miasto 44". Screen z YouTube / kinoswiatpl

"Powstanie Warszawskie" - reż. Jan Komasa

"Powstanie Warszawskie z 2014 roku to niezwykły film fabularny, który składa się tylko i wyłącznie z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch reporterów w sierpniu 1944 roku.

Na całość składa się ponad 100 fragmentów archiwalnych czarno-białych nagrań, które stanowią kronikę powstania.

Film otrzymał nagrodę Orła za najlepszy film dokumentalny, a także za najlepszy dźwięk.

Reżyser z ponad sześciu godzin materiału wybrał półtorej godziny najważniejszych wydarzeń, a następnie pokolorował je oraz podłożył dialogi i lektora pod ruch ust w niemych archiwalnych nagraniach.

"Godzina W" - reż. Janusz Morgenstern

"Godzina W" Janusza Morgensterna to produkcja z 1979 roku.

Jest to adaptacja reportażowego opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, które ukazało się w 1956 roku i przedstawia pierwszy dzień powstania, czyli całość przygotowań do walki z okupantem i samą "Godzinę W".

Film nie skupia się jedynie na historycznych aspektach i faktach wojennych, a przedstawia również Powstanie Warszawskie od strony emocjonalnej i dywagacje powstańców, którzy ryzykowali życiem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Miasto 44" - reż. Jan Komasa

Kolejny film Jana Komasy w zestawieniu to "Miasto 44". Tym razem, w przeciwieństwie do "Powstania Warszawskiego", mamy do czynienia z w pełni reżyserowanym filmem przedstawiającym historię miłosną w czasach zrywu w 1944 roku.

Fabuła przedstawia Stefana Zawadzkiego, który dołącza do powstania po śmierci swojego ojca, a kobietami w miłosnym trójkącie są Kama i Biedronka.

Produkcja filmu trwała aż osiem lat i miała być pierwszym filmem fabularnym w całości poświęconym powstaniu od czasów "Kanału" Andrzeja Wajdy.

"Kanał" - reż. Andrzej Wajda

Wywołany "Kanał" Andrzeja Wajdy to najstarszy film w zestawieniu, który powstał w 1956 roku. Tym razem nie wzięto pod uwagę pierwszych chwil powstania, a ostatnie. Jest to pokazane przez historię oddziału żołnierzy AK, który próbuje przedostać się przez kanały do broniącego się jeszcze Śródmieścia.

Być może nie będzie to film dla każdego, bo skupia się na sprawach psychologicznych bohaterów, którzy mierzą się z rezygnacją, ale i zawziętością, by walczyć o przetrwanie.

Wiele osób krytykuje jednak produkcję ze względu na pokazanie powstania, jako niepotrzebnego i zbędnego, jednakże warto obejrzeć samemu, by wyrobić własne zdanie.

"Był sobie dzieciak" - reż. Leszek Wosiewicz

"Był sobie dzieciak" z 2012 roku w reżyserii Leszka Wosiewicza to historia Powstania Warszawskiego ukazana jeszcze z innej strony.

Tym razem mamy okazję zobaczyć zbrojne powstanie oczami młodego poety - chłopca, który musi szybko dorosnąć.

Na każdym kroku uczy się życia w wojennej atmosferze. Decyduje się zrezygnować z walki w powstaniu, jednak na jego drodze staje kobieta oskarżona o współpracę z Niemcami. Oboje dogadują się ze sobą i chcą wspólnie dostać się do Warszawy 12. dnia zrywu.

"Sierpniowe niebo: 63 dni chwały" - reż. Ireneusz Dobrowolski

"Sierpniowe niebo: 63 dni chwały" w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego to kolejny dramat wojenny opisujący pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. Co ciekawe, historia ta wychodzi na jaw po znalezieniu przez budowlańców pamiętnika z 1944 roku w ruinach przedwojennej kamienicy.

Do produkcji filmu wykorzystano nie tylko nakręcone fabularne sceny, ale również prawdziwe materiały pochodzące z czasów walk.

Film nie tylko jest wspomnieniem wojny, ale i hołdem dla powstańców. Dodatkowo symbolicznie pokazuje wpływ wojennych pokoleń na późniejsze czasy. W niektórych scenach pojawiają się prawdziwi weterani, a obok nich poruszają się zawodowi aktorzy, a także... raperzy.

"Baczyński" - reż. Kordian Piwowarski

"Baczyński" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego to dokument fabularyzowany z 2013 roku, który opowiada historię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety z pokolenia kolumbów.

Film zawiera również głębszą refleksję na temat bezsensu wojny. Dodatkowo poruszony jest wątek ponadczasowej i nieśmiertelnej sztuki.

Dokumentalność filmu ma wpływ na jego wygląd - obserwujemy sceny nagrane przeplatane wypowiedziami historyków oraz ekspertów, a także archiwalne zdjęcia.

"Miasto ruin" - reż. Damian Nenow

Na koniec zupełnie inny od pozostałych film "Miasto ruin" w reżyserii Damiana Nenowa z 2010 roku. Jest to film krótkometrażowy, animowany.

W produkcji obserwujemy zniszczoną oraz wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu ptaka. Bardzo dosadnie pokazana jest ogromna skala zniszczenia stolicy po powstaniu.

Film stał się tak wymowny, iż jest stałym elementem ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maniek
Miasto 44 to straszny gniot.
W
Warszawiak.
Mój „film” o powstaniu to opowiadania moich rodziców i dziadków. Niechętnie wracam do tego.
Wróć na i.pl Portal i.pl