Potomstwo Romana Dmowskiego

Mariusz Grabowski
Środowisko polskich narodowców - pod pozorem wspólnej walki z demoliberalną nawałą - aż iskrzy od różnic. Ruch narodowy tętni życiem i intelektualnymi sporami. Gdy narodowa młodzież maszeruje ulicami Warszawy w listopadowe święto, starsi snują intelektualne dysputy na łamach narodowej prasy. Pospacerujmy po świecie narodowej idei.

Na internetowej stronie "Naszej Polski" (Naszapolska.pl) można przeczytać tekst Piotra Jaroszyńskiego, filozofa, profesora, ucznia śp. o. Mieczysława Krąpca OP. Tekst, zamieszczony również w 44. papierowym numerze "NP", nosi tytuł "24 obrazki" i ma tzw. charakter formacyjny: "Gdy patrzymy na historię Polski, to bez trudu dostrzeżemy, że jawna walka z rodziną miała miejsce w czasach zaborów, natomiast walka ukryta miała miejsce w czasach PRL-u, ma miejsce i teraz. Walka jawna polega na fizycznym rozbiciu rodziny, gdy jej członkowie są zamykani do więzień, zsyłani do obozów czy łagrów lub wręcz zabijani. Walka ukryta sięga po metody bardziej wyrafinowane, zaczerpnięte z opracowań pseudonaukowych, z ideologii, z propagandy, ze złych wzorów pseudosztuki. Rozpoznanie tych ostatnich metod i ich celu nie jest łatwe, ponieważ wymaga nie tylko wiedzy, ale również prawości charakteru i mocnej tradycji".

I dodaje, analizując nauczanie prymasa Stefana Wyszyńskiego: "Dla nas to może brzmieć nazbyt naiwnie, ale pamiętajmy, że Prymas mówi o czasie rozbiorów, gdy takie obrazki były nieomal jak relikwie. Wryły się w pamięć, wyobraźnię i serce młodego wówczas chłopaka, by pozostać z nim przez całe życie. Jak kompas, który w najtrudniejszych nawet warunkach pokazuje właściwy kierunek. Taki właśnie kompas, którego kierunkiem jest miłość do własnego narodu i do ojczyzny, rodzice muszą zaszczepiać swoim dzieciom, aby zawsze mogły czerpać z przebogatego skarbca osobowości, jakim są wypełnione dzieje narodu, podstawa wychowania narodowego, aby człowiek był kimś, a nie abnegatem, malkontentem, cynikiem, relatywistą. Bo to nie przystoi, to się nie godzi. Zwłaszcza Polakowi".
Utytułowanych nazwisk nie brakuje również na stronie internetowej "Myśli Polskiej" (Myslpolska.org), gdzie redaktorzy, piórem Macieja Eckardta, głoszą laudację prof. Bogusława Wolniewicza. W artykule "Prawoskrętny" autor zapisał: "Profesor Bogusław Wolniewicz należy do rzadkiej urody oryginałów. Nie bacząc na wiejące wiatry nowoczesności i nowinkarstwa, uparcie trzyma się tego, co sprawdzalne i oczywiste. Mawia o sobie - prawoskrętny. To sytuuje go na pozycjach co najmniej podejrzanych, a z punktu widzenia lewicy i lewactwa - wręcz skrajnych. W wydanym właśnie wywiadzie rzece »Wolniewicz. Zdanie własne« mamy okazję zerknąć na poglądy pana profesora, których próżno szukać w mainstreamowych mediach. Nic dziwnego, bo kto to widział, żeby otwarcie twierdzić, że islam to wylęgarnia terroryzmu, a antysemityzm to obuch, którym Żydzi i »Gazeta Wyborcza« walą przez łeb swoich adwersarzy". Niektórzy pamiętają co prawda czasy, gdy prof. Wolniewicz był raczej lewoskrętny, ale nie bądźmy drobiazgowi.

Zostańmy jeszcze na chwilę w profesorskiej aurze i odnotujmy, że na stronie tygodnika katolicko-narodowego "Głos" (Glos.com.pl) jego twórcy z niekłamaną uciechą zamieścili taką oto informację: "Prof. Magdalena Środa ma przeprosić TVP za określenie »Misji specjalnej« mianem »ubeckiego programu«; nie musi jednak wpłacać 10 tys. zł na cel społeczny, jak chciała TVP - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. We wtorek sąd uwzględnił w głównej części pozew TVP wobec Środy. Wyrok jest nieprawomocny. Pełnomocnik Środy, która przebywa za granicą, zapowiedział apelację".

Mariusz Grabowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl