Poseł PiS z Łódzkiego wymusi wpisywanie przez posłów i senatorów zapasów kaszy, ziemniaków i sucharów do oświadczeń majątkowych?

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
42. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Przemawia poseł Tomasz Rzymkowski (wówczas Kukiz'15). W pierwszym rzędzie posłowie PiS: Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak
42. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Przemawia poseł Tomasz Rzymkowski (wówczas Kukiz'15). W pierwszym rzędzie posłowie PiS: Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak Adam Guz
Pochodzącego z Kutna posła PiS Tomasza Rzymkowskiego (wcześniej Kukiz'15) niepokoi fakt, że wielu posłów i senatorów w oświadczeniach majątkowych podaje, że nie ma ani grosza. Poseł zastanawia się za co żyją i czy aby niczego nie wpisują, by ukryć gotówkę pochodzącą z nielegalnych źródeł. A to już - zauważa poseł - stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Dlatego ze swoimi wątpliwościami udał się do Mariusza Kamińskiego, członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych.

Poseł Tomasz Rzymkowski, wybrany w okręgu sieradzkim, w swojej interpelacji do koordynatora specsłużb napisał m.in.:
"Wielu moich wyborców pod wpływem przekazów medialnych, dotyczących oświadczeń majątkowych parlamentarzystów, zwróciło uwagę, iż wielu parlamentarzystów nie posiada żadnych środków finansowych koniecznych do minimalnej egzystencji. Pojawiły się złośliwe komentarze, iż posłowie bez środków finansowych "żyją fotosyntezą" lub "nie pozostawiają śladu węglowego".

Poseł PiS wyliczył, że w obecnej kadencji jest 27 posłów, którzy w oświadczeniach majątkowych podali, że nie mają pieniędzy. ­- (...) w pozycji: środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej (a także w analogicznej pozycji poświęconej walucie obcej) wpisane są zamiast liczb wyrażenia: nie dotyczy lub nie posiadam, ewentualnie znaleźć tam można długą kreskę – czytamy w interpelacji posła Rzymkowskiego, który w swoim oświadczeniu podał, że w walucie polskiej ma 112.850 zł.

- (...) czy jest możliwe, aby faktycznie osoby te nie miały ani grosza wolnych środków do dyspozycji, a jeżeli tak jest, to kto może być sponsorem tych osób do dnia otrzymania przelewu z uposażeniem poselskim lub też z jakich nieujawnionych zapasów korzystają, aby zaspokoić swoje potrzeby – stawia pytanie poseł PiS i częściowo odpowiada: - Może to oznaczać lekceważące podejście do obowiązku wypełniania oświadczeń majątkowych, ale może również oznaczać celowe ukrycie zasobów gotówkowych z powodu obaw o ich bezpieczeństwo lub krępujących (np. z powodu nielegalności) źródeł ich pozyskania. Ten ostatni przypadek stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – czy to z powodu możliwego złamania prawa przez parlamentarzystów, czy też z powodu potencjalnego szantażu ze strony osób, które posiadają wiedzę o nieujawnionych dochodach posłów i senatorów.

Czy wskazanym byłoby wprowadzenie pozycji: zapasy kaszy, ziemniaków, sucharów, itp.

W takiej sytuacji poseł szuka możliwych rowiązań i pyta szefa służb specjalnych: "Czy wskazanym byłoby wprowadzenie po pozycji "środki pieniężne" kolejnej pozycji: zapasy (kaszy, ziemniaków, sucharów itp.) lub osobę, która utrzymuje przy egzystencji parlamentarzystę?" oraz "Jakie działania systemowe, w tym także zmiany legislacyjne, należy podjąć zdaniem Pana Ministra, aby sytuacje opisane w interpelacji się nie powtórzyły?".

Interpelacja do ministra Kamińskiego została wysłana, poseł czeka na odpowiedź.

Co jest w oświadczeniach majątkowych?

Posłowie i senatorowie składają oświadczenia majątkowe na początku kadencji, każdego roku jej trwania oraz na zakończenie kadencji.
W oświadczeniu majątkowym posłowie i senatorowie podają m.in.:

  • środki pieniężne zgromadzone w walucie polskie
  • środki pieniężne zgromadzone w walucie obcej
  • papiery wartościowe
  • dom o powierzchni
  • mieszkanie o powierzchni
  • gospodarstwo rolne
  • działka
  • udziały w spółce handlowej z udziałem państwa lub komunalnych osób prawnych (...)
  • akcje w spółkach handlowych z udziałem państwa lub komunalnych osób prawnych (...)
  • prowadzenie działalności gospodarczej
  • dochody
  • składniki mienia ruchomego wartości powyżej 10 tys. zł (np. samochody)
  • kredyty, pożyczki powyżej 10 tys. zł
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 lutego, 18:03, Gość:

Kukiz teraz PIS a do tego z Kutna. K. ur wa gorszego dekla chyba nie ma.

Ciekawe jakie ty masz ośle osiągnięcia. Nieudaczniku zza ekranu monitora.

G
Gość

to samo powinno tyczyć się samorządowców którzy lekką ręką rozdają majątek miast, miasteczek i wsi , prywatyzują bez konsultacji z właścicielem czyli suwerenem, udzielają pozwoleń na szemrane jak się okazuje po czasie interesy. powinni być przeswietleni razem z rodzinami i monitorowani po zakończeniu "prowizyjnej" działalnosci samo i rządowej. jak widać na przykładzie kilku ostatnich afer służby nie działają tak jak powinny bo dopiero jak "biznes" sypie się tak że nie da się ukryć to dopiero wszczynane jest dochodzenie kończące się albo umorzeniami albo aresztem słupów czy płotek.

G
Gość

Kukiz teraz PIS a do tego z Kutna. K. ur wa gorszego dekla chyba nie ma.

Wróć na i.pl Portal i.pl