Poseł KO Bogdan Zdrojewski o zmianach w mediach publicznych. Mówi, jakie ustawy są konieczne

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Potrzebna jest ustawa kompleksowa, ale także incydentalna, likwidująca Radę Mediów Narodowych; Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji docelowo powinna odzyskać utracone kompetencje – powiedział w „Dzienniku Gazecie Prawnej” szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu Bogdan Zdrojewski (KO).
Zdaniem posła KO Bogdana Zdrojewskiego należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych
Zdaniem posła KO Bogdana Zdrojewskiego należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych Adam Jankowski / Polska Press

Bogdan Zdrojewski o zmianach w mediach publicznych

Jak zaznaczył Zdrojewski w tym opublikowanym w środę w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, a przeprowadzonym jeszcze przed świętami wywiadzie, „dodatkowym problemem jest obecny skład KRRiT, a zwłaszcza osoba przewodniczącego Macieja Świrskiego”.

– Wydaje się, że dziś ten organ toczy wirus nietransparentności, opieszałości, instrumentalizmu i bezwolności wobec rozmaitych oczekiwań poprzedniej władzy – ocenił.

– Także nowe instytucje powołane i zarządzane wprost przez prezesa KRRiT powinny się znaleźć w polu zainteresowania organów kontrolnych. I tak z pewnością w najbliższym czasie się stanie – zapowiedział Zdrojewski.

Rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Mówiąc o obecnym szefie KRRiT Macieju Świrskim, Zdrojewski powiedział, że „jego pozycja jest jednak niezwykle słaba z powodu tego, co czyni. Sam w efekcie może skrócić swoją misję i myślę, że dziś jest wręcz na autostradzie ku temu”. Dopytywany, czy rządząca większość będzie go chciała odwołać, poseł KO odpowiedział, że „nie można wykluczyć żadnego scenariusza”.

Zdaniem Zdrojewskiego „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji docelowo powinna odzyskać utracone kompetencje”.

Zdrojewski (KO): Potrzebna jest nowa ustawa

Niezależnie od tej kwestii Zdrojewski podkreślił, że „potrzebna jest ustawa kompleksowa, ale także incydentalna, likwidująca Radę Mediów Narodowych”.

– Wydaje mi się, że prezydent w tej materii powinien uwzględnić wcześniej wspomniane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (z grudnia 2016 r. ws. kompetencji KRRiT). Eksperci wielokrotnie podkreślali, że Rada Mediów Narodowych jest organem pozakonstytucyjnym. Dlatego wierzymy, że prezydent podpisałby taką ustawę – zaznaczył przewodniczący sejmowej komisji kultury.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl