Poseł Jacek Żalek zachwala konstytucję dla nauki. Koniec przywilejów feudalnych na uczelniach [WIDEO]

(mg)
Tej reformy oczekuje wielu naukowców - przekonuje podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek. W poniedziałek zachwalał w Białymstoku przygotowaną przez Jarosława Gowina konstytucję dla nauki. Ta ma wejść w życie przed nowym rokiem akademickim.

Od lat polska nauka ciągnie się w ogonie europejskiej i światowej nauki. To lata zaniedbań i oszustwa edukacyjnego, które miało spowodować, że wyjdziemy z zacofania postkomunistycznego. Skończyło się tym, że jak grzyby powstawały uczelnie, które miały przysparzać zysków, tym, którym udało się zasłużyć na tytuły naukowe - mówi poseł Jacek Żalek z Porozumienia Jarosława Gowina.

To właśnie wicepremier Jarosław Gowin przygotował projekt Konstytucja dla nauki, który został już przyjęty przez rząd. Według posła Żalka konstytucja może wejść w życie przed październikiem 2018 roku.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2018. Żalek, Wnorowski, Putra, Paszkowski i Gromko. PiS rozmyśla nad kandydatem na prezydenta Białegostoku

Projekt zakłada m.in., że nie będzie potrzebna habilitacja, aby pracować na stanowisku profesora uczelni.Całkowicie ma zostać przebudowany model kształcenia doktorantów. Powstaną tzw. szkoły doktorskie, które będą kształcić tylko w trybie stacjonarnym. Wszyscy doktoranci otrzymają stypendia w takiej samej wysokości. Uczelnie mają być lepiej finansowane.

- W większości rozwiniętych krajów to nauka jest motorem osiągnięć gospodarczych. Dzisiaj w dobie technicznego rozwoju to osiągnięcia naukowców przekładają się na osiągnięcia gospodarki. Mamy nadzieję, że będziemy świadkowi tego sukcesu - podkreśla Jacek Żalek.

Białystok: Sondaż prezydencki 2018. Tadeusz Truskolaski wygrałby wybory na prezydenta Białegostoku

Dodaje, że projekt był konsultowany ze środowiskiem naukowym. I 90 proc. postulatów zostało uwzględnionych. Choć nie brakuje też głosów sprzeciwu, ale zdaniem podlaskiego posła to osoby, które chciałyby zachować skostniały niewydolny system, który dawał przywileje niemalże na poziomie przywilejów feudalnych.

Jacek Żalek z PiS stwierdził, że Niemcy zamordowali Żydów w Jedwabnem. Takie słowa padły w programie Rozmowy Polityczne w Polsat News

- Nie od dziś wiadomo, że ten system nie promował najlepszych, tylko najbardziej uległych. W wielu dziedzinach niekompetentni, ale z tytułami byli w stanie przez lata blokować najzdolniejszych. Stąd drenaż polskich młodych naukowców. Najzdolniejsi wyjeżdżali zagranicę, bo tutaj nie mieli możliwości rozwoju. Młody 30-letni profesor - to wydawało się niemożliwe. Przecież w Polsce żeby zostać profesorem to trzeba było być już przed deską grobową. Takie były zwyczaje - ocenia Jacek Żalek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaska
Na stronce podatnik.info jest taki kreator krok po kroku i można wpisywac po kolei dane z PITu. Przy każdej rubryczce jest wyjaśnione, które pole trzeba przepisać.
.
Rozumiem, że znajdziesz pieniądze dla stypendia gorzej usytuowanej materialnie młodzieży całego kraju? A może marzy ci się stary porządek, gdy państwo było stać na naukę, a hołota pracowała fizycznie na rzecz panów?
p
podatnik
Jedyną szansa dla nauki PRL'u bis jest likwidacja min. 90% szkół udających wyższe a reszta połączona w max. 10 uczelni!
Wróć na i.pl Portal i.pl