Porozumienie Polski z Ukrainą. Będzie nowy traktrat?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce myśli się o nowym traktacie polsko-ukraińskim, który zastąpiłby ten z 1992 r.; stąd może wynikać zagadkowy dla niektórych brak porozumienia o współpracy w sferze bezpieczeństwa Polski z Ukrainą, w sytuacji gdy takie porozumienia podpisały już m. in. Francja, W. Brytania i Niemcy - powiedział PAP prof. Roman Kuźniar.

Spis treści

Europejskie porozumienia z Ukrainą

Dwustronne porozumienia z Ukrainą zostały zawarte już przez wielu sojuszników wspierających ją w walce z rosyjską agresją, skupiają się m.in. na współpracy w obszarze bezpieczeństwa.

Ostatnim krajem, który podpisał takowe porozumienie, była w środę Finlandia.

Brak Polski wśród sygnatariuszy porozumienia jest dla wielu obserwatorów zastanawiający ze względu na jej postawę wobec Ukrainy od początku pełnowymiarowej inwazji.

Nowy traktat polsko-ukraiński

Prof. Roman Kuźniar rozwiewa wątpliwości: "Myślę, że w naszym przypadku czyn wyprzedził słowo pisane. Nikt nie może mieć najmniejszych wątpliwości w Europie i w Polsce, że Polska ogromnie dużo Ukrainie dała w sferze czysto militarnej" - zaznacza.

Zapytany o to, dlaczego - choć Polska robi o wiele więcej niż inni w proporcji do swego potencjału - nadal nie przypieczętowała tego na piśmie, odpowiedział: "Myślę, że tam może być pewne zahamowanie wynikające z tego - to moja czysta spekulacja - że w Polsce myśli się o nowym traktacie polsko-ukraińskim, który zastąpiłby ten z 1992 r.".

Polska przed wstąpieniem do NATO (1999 r.) podpisała dwustronne traktaty o współpracy ze wszystkimi swoimi sąsiadami - przypomniał prof. Kuźniar. Podpisany w 1992 r. traktat dwustronny z Ukrainą jest "bardzo obszerny i dobry" - ocenia. Tym niemniej może on zostać rozbudowany w związku z nową sytuacją. "Z całą pewnością nowy traktat jest możliwy i o tym się myśli u nas w MSZ i nie tylko" - podkreśla.

Równocześnie profesor zaznacza, że nowy traktat nie powinien "iść aż tak daleko, jak niektórzy w ub.r. proponowali. Mówię tu o pomysłach na jakąś federację z Ukrainą czy tego typu rzeczach, co jest zupełnie niepotrzebne, niemożliwe i bez sensu".

Odnosząc się do porozumień zawartych przez innych członków NATO z Kijowem, prof. Kuźniar powiedział, że "to, co inni zapisują w obecnych porozumieniach o współpracy w obszarze bezpieczeństwa z Ukrainą, w przypadku Polski znalazłoby się w tym wielkim i nowym traktacie dwustronnym, zastępującym traktat z 1992 roku".

Animozje gospodarcze przeszkodą w porozumieniu

Animozje, jakie pojawiały się od maja ub.r. pomiędzy Polską a Ukrainą, dotyczące tranzytu i handlu zbożem, mogą być jednak pewną przeszkodą do "większych przedsięwzięć".

"Te sprawy robią zły klimat dla większych przedsięwzięć. Natomiast jeżeli chodzi o sprawę zupełnie egzystencjalną, jaką są kwestie pomocy w sferze obronnej i militarnej, to one w najmniejszym stopniu nie cierpią. One są również dla Polski niesamowicie ważne i żadne tego rodzaju protesty (rolnicze) nie mogą i nie osłabią determinacji polskiego rządu w udzielaniu pomocy w sferze militarnej" - zaznaczył prof. Kuźniar.

Nie jest jasne, kiedy nowy traktat miałby wejść w życie i tym samym kiedy miałby zastąpić obowiązujący traktat z 1992 r. Profesor tłumaczy, że takiego rodzaju traktaty powstają w paru etapach, zaczynając od ogólnych ram i kończąc na poszczególnych ustaleniach. "Natomiast co do tego, że taki traktat powstanie, po polskiej stronie nie ma, jak myślę, żadnej wątpliwości, tak jak i po stronie ukraińskiej. Obie strony są przekonane, że taka umowa jest im potrzebna" - ocenił prof. Kuźniar w rozmowie z PAP.

Profesor Roman Kuźniar był m.in. dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w latach 2005-2007 i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego d.s. międzynarodowych w latach 2010-2015. Obecnie oprócz wielu ról eksperckich w licznych fundacjach jest kierownikiem Katedry Studiów Strategicznych na wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl