Polska nie ma min przeciwpiechotnych. Wojskowy wyjaśnia, czym można je zastąpić

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Polska nie posiada min przeciwpiechotnych. Jak powiedział gen. Bogusław Bębenek, były dowódca polskich saperów, pozbyto się ich na podstawie konwencji ottawskiej. Konwencji, której nie podpisała m.in. Rosja. Przyznał, że są koncepcje tego, jak je zastąpić, ale „problem musi dotrzeć do decydentów”.
Polska zgodnie z konwencją ottawską pozbyła się min przeciwpiechotnych. Jak można je zastąpić? Zdjęcie ilustracyjne
Polska zgodnie z konwencją ottawską pozbyła się min przeciwpiechotnych. Jak można je zastąpić? Zdjęcie ilustracyjne Facebook / Березівська Сільрада

Spis treści

Polska pozbyła się min przeciwpiechotnych

W wywiadzie z Polską Agencją Prasową gen. Bębenek przypomniał, że na mocy konwencji ottawskiej Siły Zbrojne RP pozbyły się wszystkich min przeciwpiechotnych. Wskazał jednocześnie, że są nowoczesne rozwiązania, które mogą zastępować niebezpieczne także dla cywilów pola minowe.

„Są takie rozwiązania, które zostały opracowane w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu. To systemy różnego rodzaju inteligentnych zapór minowych, które stanowiłyby taką alternatywę. Nie wchodząc w szczegóły, opracowany został system sterowanych ładunków wybuchowych, które wybuchną dopiero wtedy, kiedy im się >>każe<<” – powiedział wojskowy.

Czym zastąpić miny przeciwpiechotne?

Jak dodał, są to „systemy o różnej mocy i kącie rażenia”.

„W gruncie rzeczy, mogłyby to być klasyczne miny przeciwpiechotne, pod warunkiem, że zostałyby wyposażone w układy pozwalające na ich nadzorowanie – radiowe czy elektronicznie – wybuchałby tylko na wydane przez operatora polecenie, jeśliby zaszła taka potrzeba. Te nowoczesne, alternatywne systemy, dodatkowo wyposażone w systemy rozpoznawania swój-obcy, są oczywiście wielokrotnie droższe od tych klasycznych, ale są warte swojej ceny.” – mówił generał.

Przekonywał, że bez zmian w prawie, nie będzie można stworzyć żadnych umocnień w pobliżu wschodniej granicy Polski.

„ Rozważa się też koncepcję wprowadzenia mało widocznych zapór elektrycznych przeciwko piechocie, trzeba się tylko wreszcie na coś zdecydować. No, ale najpierw problem i jego skala muszą dotrzeć do głów decydentów (…) Jeżeli nie będzie rozwiązań prawnych, które to umożliwią, nie ruszy budowa żadnych umocnień na przykład w rejonie Dąbrowy Białostockiej, Sokółki czy Suwałk. Ludzie nie pozwolą, aby na ich prywatnym terenie budować fortyfikacje” – uważa gen. Bębenek.

Co mówi konwencja ottawska?

Konwencja ottawska o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu została uchwalona w 1997 roku, a weszła w życie w marcu 1999 roku. Do tej pory ratyfikowały 164 państwa, wśród nich nie ma jednak mocarstw, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja czy Indie, a także innych państw - które uważają, że żyją w poczuciu zagrożenia ze strony państw sąsiadujących - m.in. Izraela, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Iranu czy państw Kaukazu.

Polska podpisała konwencję jeszcze w 1997 roku, ale ratyfikacja nastąpiła dużo później, bo dopiero w 2012 roku. W życie jej przepisy w naszym kraju weszły w 2013 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: PAP, i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl