Politycy skomentowali decyzje ministra Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie mediów publicznych. Co powiedzieli?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Zdaniem wicemarszałka Sejmu, Krzysztofa Boska, działania rządu w sprawi mediów publicznych rodzą chaos
Zdaniem wicemarszałka Sejmu, Krzysztofa Boska, działania rządu w sprawi mediów publicznych rodzą chaos Adam Jankowski/Polska Press
Do zmian, jakie na mocy decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, zachodzą w mediach publicznych, w Radiowej Trójce odnieśli się Paweł Kowal (KO), Andrzej Zybertowicz (doradca społeczny prezydenta) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja).

W Radiowej Trójce politycy odnieśli się do zmian, jakie od 10 dni zachodzą w mediach publicznych. Chodzi o wymianę rad nadzorczych i zarządów tych instytucji na podstawie uchwały ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a następnie postawienie ich w stan likwidacji. Zmiany dotyczą Telewizji Polskiej, Polskiego Radia wraz z rozgłośniami regionalnymi oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal argumentował, że nadzwyczajne środki podjęte przez rządzących w sprawie mediów, motywowane były ich dotychczasową linią programową. Jego zdaniem była ona ściśle związana z realizacją partyjnych interesów. – Media muszą stać się publiczne, muszą reprezentować różne punkty widzenia. Tam musi być normalna dyskusja. Był czas, żeby oni je sami zmienili, a dziś powinny być podjęte wszystkie środki prawne i korporacyjne. Skarb Państwa jest właścicielem tych spółek, reprezentuje je minister kultury i w tych nadzwyczajnych warunkach będzie wykonywać po prostu swoją władzę – mówił.

Na próbę reform z niepokojem spogląda prezydencki doradca społeczny Andrzej Zybertowicz. – Chodzi o metodę i kierunek, a nie sam fakt zmiany – powiedział. Jego zdaniem TVP Info i spora część audycji Telewizji Polskiej była sprowadzona za rządów PiS do poziomu złej propagandy.

– Zarazem - zapraszani tam byli regularne - z wyjątkiem niestety Konfederacji - politycy opozycji. Teraz jest pytanie - czy to, co próbuje się teraz robić to próba wprowadzenia nowych standardów czy gorszych? - pytał retorycznie Andrzej Zybertowicz.

Z dystansem na zmiany w mediach publicznych spogląda wicemarszałek Sejmu z Konfederacji, Krzysztof Bosak. – Z zażenowaniem patrzymy na to, co się dzieje. Wszyscy chcieliśmy zmiany mediów publicznych, a nie partyjnych, zakończenia propagandy, cenzury. Mamy natomiast momentami wręcz fizyczną walkę o kontrolę nad majątkiem, zasobami i ogromny chaos prawny, który decyzje likwidacyjne teraz rodzą. Do końca nie wiadomo czy działania takie sąd uzna. To wszystko już było, natomiast nie w tak toporny i brutalny sposób – mówił.

W sprawie potrzeby zmian w mediach publicznych uchwałę podjął także Sejm. Opozycja z Prawa i Sprawiedliwości wskazywała, że zmian we władzach tych spółek można dokonywać tylko na drodze nowelizacji ustaw, a obecnie może je przeprowadzać Rada Mediów Narodowych.

Polskie Radio 24

ag

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl