Politechnika Śląska stworzyła specjalną komorę odkażającą dla personelu medycznego. Pierwsza trafi do Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Politechnika Śląska stworzyła specjalną komorę odkażającą dla personelu medycznego, która trafi do Szpitala Specjalistycznego w BytomiuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Politechnika Śląska stworzyła specjalną komorę odkażającą dla personelu medycznego, która trafi do Szpitala Specjalistycznego w BytomiuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Politechnika Śląska przychodzi z pomocą personelowi medycznemu na Śląsku, który jest najbardziej narażony na zakażenie koronawirusem. Pracownicy oraz absolwenci uczelni stworzyli specjalną komorę odkażającą, która pozwoli zminimalizować ryzyko zarażenia wśród pracowników placówek medycznych, w tym zwłaszcza oddziałów zakaźnych. Pierwszy egzemplarz trafi do bytomskiego szpitala.

Szpital w Bytomiu otrzyma specjalną komorę odkażającą

Personel medyczny wszystkich szpitali na Śląsku i w całej Polsce jest najbardziej narażony na zakażenie koronawirusem, z racji na bezpośredni kontakt z zarażonymi COVID-19 pacjentami oraz osobami, które wciąż czekają na wyniki swoich badań.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia groźnym wirusem, pracownicy oraz absolwenci Politechniki Śląskiej, we współpracy z firmą WAAM stworzyli prototyp specjalnej komory, dzięki której personel medyczny będzie mógł odkazić swoje kombinezony ochronny, zanim zostaną ściągnięte.

Pierwszy egzemplarz komory odkażającej trafi na Oddział Zakaźny Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, jednak zespół pracujący nad stworzeniem komory zapowiada, że jeśli pomysł spotka się z aprobatą, podobne urządzenia będą mogły trafić również do innych placówek medycznych.

Pomysł, na stworzenie komory odkażającej, która w niedalekiej przyszłości ma pomóc pracownikom bytomskiego szpitala należy do dr inż. Artura Czachora, absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, a obecnie współwłaściciela firmy WAAM. W skład zespołu zajmującego się budową komory weszły również dr inż. Magdalena Bogacka z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów oraz dr inż. Edyta Kudlek z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków.

Problemem, który zainspirował twórców komory odkażającej do budowy prototypu był problem, z którym każdego dnia muszą zmagać się ratownicy medyczni oraz personel w placówkach zajmujących się chorymi na COVID-19.

– Głównym problemem, który zespół zidentyfikował w bytomskim szpitalu, jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego. Nie jest to łatwe, przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania – mówi dr inż. Magdalena Bogacka

Po zapoznaniu się z trudnościami, z którymi muszą radzić sobie ratownicy oraz pracownicy szpitala narażeni na zakażenie poprzez kontakt z pacjentami, których zachorowali na COVID-19, zespół przystąpił do pracy nad prototypem komory.

Zobacz koniecznie

– Podjęliśmy próbę kontaktu ze szpitalem, by sprawdzić, czy nasza koncepcja znajduje potwierdzenie w rzeczywistości i czy szpital byłby zainteresowany. Spotkaliśmy się z potwierdzeniem, dlatego rozpoczęliśmy prace nad budową komory i doborem odpowiedniego środka dezynfekującego. Musi być on jednocześnie skuteczny, bezpieczny i – jako że nie mamy za dużo czasu na testy – to musi być już sprawdzony – podkreśla twórczyni prototypu.

Zespół odpowiedzialny za budowę komory odkażającej postawił na wykorzystanie w swoim urządzeniu środka powszechnie stosowanego do dezynfekcji, który w ciągu jednej minuty powinien zapewnić w ponad 90% usunięcie bakterii i wirusów z powierzchni kombinezonu.

Dla zapewnienia jak największej ochrony personelowi medycznemu, a co za tym idzie, aby dezynfekcji poddana została jak największa część kombinezonu, osoba korzystająca z urządzenia, będzie otrzymywała specjalne informacje mówiące, co w tej chwili należy zrobić, np. podnieść ręce lub obrócić się.

Prace nad budową pierwszego egzemplarza komory odkażającej idą pełną parą i już niebawem trafi on na Oddział Zakaźny Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Z czasem urządzenia mogą znaleźć się także w innych placówkach medycznych na Śląsku.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl