Podwójny rocznik w szkołach średnich. Lekcje będą trwać nawet do godziny 17

Redakcja
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W przyszłym roku o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz absolwenci ostatniej klasy gimnazjum. Już teraz dyrektorzy myślą, jak poradzić sobie z podwójnym rocznikiem. Wiadomo jednak, że w szkołach będzie ciasno.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły.

Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.
W pierwszym etapie rekrutacji będą obowiązywały następujące kryteria: wyniki egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego, oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum) z języka polskiego i z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum z wyróżnieniem oraz szczególne osiągnięcia w nauce.

Kryteria rekrutacyjne dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum są takie same, ale inny jest sposób będzie ich punktowania. Wynika to z odmiennego zakresu egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. W pierwszej kolejności do szkół zostaną przyjęci laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych.

Już teraz dyrektorzy myślą, jak poradzić sobie z podwójnym rocznikiem. Izabela Koziej, dyrektorka IX LO mówi, że w tym roku szkolnym przyjęto 11 pierwszych klas. Teraz robione są różne symulacje, ilu nowych uczniów będzie w stanie przyjąć szkoła przy ul. Piotra Skargi.

- W czerwcu odejdzie w sumie 12 klas - 10 maturalnych i dwie gimnazjalne. Przymierzamy się do otwarcia po 6 lub 7 klas odpowiednio dla uczniów szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych. Jesteśmy teraz na etapie ustalania, ilu uczniów będziemy ostatecznie w stanie zmieścić w murach naszej szkoły. Pewne jest już jednak, że będziemy musieli wydłużyć czas pracy szkoły. Zajęcia lekcyjne najprawdopodobniej będą odbywać się od godz. 7 do 17.

Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektorka XII LO, przy pl. Orląt Lwowskich informuje, że szkoła na pewno otworzy siedem klas pierwszych dla absolwentów gimnazjów. Ile będzie klas dla uczniów podstawówek? - Postaramy się otworzyć 5 lub 6 oddziałów. Na pewno będzie ciasno. Pewne jest też, że będziemy potrzebować więcej nauczycieli - mówi pani dyrektor.

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty uspokaja i mówi, że żadnego „upychania dzieci po szkołach nie będzie”.
- W szkołach branżowych i w technikach będzie sporo wolnych miejsc. W niektórych liceach, np. w V, IX, czy XIII LO były zespoły szkół. Po likwidacji gimnazjów będzie więcej przestrzeni. Niektóre licea zyskają budynki po gimnazjach. Tak będzie np. w VIII LO, które przejmie budynek po Gimnazjum nr 30 - wylicza kurator i dodaje, że kuratorium będzie prowadzić akcję informacyjną, aby dokładnie wytłumaczyć rodzicom i uczniom wszystkie zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podwójny rocznik w szkołach średnich. Lekcje będą trwać nawet do godziny 17 - Gazeta Wrocławska

Komentarze 113

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hddjeisd
@Sokrates zamknij mordę
B
Bronia
W szkole, którą znam bardzo dobrze jeszcze kilkanaście lat temu było 1200 uczniów. Teraz jest ich około 500. Czy ta szkoła jest w stanie przyjąć drugie tyle uczniów co ma dziś? Jeśli mogła pomieścić 1200 uczniów, to byłaby w stanie pomieścić 1000 uczniów. A czy jest w stanie przyjąć jeden podwójny rocznik? Tj. 192 uczniów x 2? Czyli czy jest w stanie przyjąć 692 x 2 uczniów? TAK wspomniana szkoła bez trudu wchłonie tzw. podwójny rocznik.
G
Gość
Będzie miauczał do usranego końca świata. Pieprzone Kmicice i Wołodyjowskie a dali zrobić z siebie niewolników żebrzących o 500+ przez garstkę wysoko urodzonych solidarnych których jedyną pracą było żłopanie wódy na kanapie i snucie planów doprowadzenia kraju do dzisiejszej bandyckiej meliny.
G
Gość
Ja na przykład od końca PRL jestem utrzymankiem i jestem wolny cały dzień. A twoja to by chciała kasę za hobby ?
B
Biały gołąb
12-13 w domku? Moja żona jest nauczycielką z pasją. Pasją rozumianą jako to, że nauczanie jest jej pracą ale i największym hobby. O 12 czy 13 w domku to bywa raz w tygodniu. Poza lekcjami ma jeszcze zebrania, rady, zajęcia dodatkowe i Odyseję Umysłu. Bywają miesiące, że wraca koło 18 a dodatkowo jeszcze spędza w szkole całe weekendy z powodu Odysei Umysłu. Nie piszę o wycieczkach klasowych, które odbywają się także w weekendy i wychowawstwie, które powoduje dodatkowe obowiązki. Poza tym, nawet jak wraca o 13 to praktycznie całe popołudnie siedzi przed laptopem uzupełniając dziennik elektroniczny, sprawdzając sprawdziany czy np. w tej chwili szlifując plan zajęć, bo co rok są nowe wytyczne ministerstwa. Wiesz, w tym zawodzie nie da się o 16 rzucić łopaty na pryzmę koksu i fajrant a głowa spokojna... Ale każdy sądzi w/g siebie najwidoczniej. Mimo tego wszystkiego, braku czasu dla rodziny, małego dziecka, dziadowskiej pensji kocha swoją pracę. 2 miesiące wakacji? odlicz jeszcze dla porządku tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku, żeby wszystko przygotować. Ale ok, nawet gdyby były to 2 miesiące. Zazdrościsz? Zostań nauczycielem, zobaczysz jak to fajnie... Trochę szacunku do pracy innych ludzi. To oni uczą Twoje dzieci... Chciałbyś, żeby twoje dzieci uczył ktoś, kto zarabia najniższą krajową i ma wszystko tam gdzie pękają plecy? Oczywiście, są i tacy: do dechy do dechy i do domu. Ale nie generalizuj, w każdym fachu są ludzie z pasją i obiboki. A ty kolego to jaki zawód wykonujesz? Podzielisz się? Chcesz usłyszeć stereotypy na temat swojego zawodu?Generalizować jest łatwo. Ponownie: więcej szacunku.
n
nauczyciele
biedni nauczyciele godz 12-13 w domku ,2 miesiące wakacji ,ferie itp i ciągle mało , a poziom nauczania słaby !!
f
fejkniusy Platformy
Ludzie mieli pracę. W sklepach nie było kiełbas oprócz tego sery były i o wiele zdrowsza żywność.
R
Rodzic
Liceum nr 16 we Wroclawiu przy ulicy Reja: klasa I b lekcje w-f na pierwszych godzinach, a lekcje matematyki na ostatnich. Czy dyrektorzy nie znają wytycznych MEN ? Jeśli tak jest to nie powinni byc dyrektorami, czy Ratusz to w ogóle kontroluje ?
a
a tak fajnie było
I ocet był w sklepach a i benzynę się zalatwiło u szwagra. I komu to przeszedło?
z
zgadłem
.
W
W-w
według kłamczuchy/manipulatorki Zalewskiej nauczyciele dostali 300zł a w rzeczywistości ok 150 więc z tego widać żę albo celowo KŁAMIE albo stosuje kreatywną matematykę gdzie 300=150
G
Gość
Chyba wszystkie technika, nawet te z bardzo wysokim poziomem nauczania. W jednym z nich teraz jest Urząd Skarbowy Śródmieście.
S
S
Ile szkół zlikwidował w czasie swojej kadencji prezydent Dupkiewicz a wcześniej Zdrojewski? Wliczając zburzone budynki a później sprzedane grunty. Kto zgadnie?
a
absolwent
Mówi Pani "W tym roku szkolnym przyjęto 11 pierwszych klas. Teraz robione są różne symulacje, ilu nowych uczniów będzie w stanie przyjąć szkoła przy ul. Piotra Skargi. - W czerwcu odejdzie w sumie 12 klas - 10 maturalnych i dwie gimnazjalne. Przymierzamy się do otwarcia po 6 lub 7 klas odpowiednio dla uczniów szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych. Jesteśmy teraz na etapie ustalania, ilu uczniów będziemy ostatecznie w stanie zmieścić w murach naszej szkoły. Pewne jest już jednak, że będziemy musieli wydłużyć czas pracy szkoły. Zajęcia lekcyjne najprawdopodobniej będą odbywać się od godz. 7 do 17."
Czegoś tu nie rozumiem. Za moich czasów w "9" było po 13 i 12 klas licealnych i 2 gimnazjalne na jednym poziomie. Łącznie około 44 klasy. Jakim cudem Pani nie zmieści za rok po 10 klas na poziomie - a dokładnie 10, 11, 10, 10. Jeżeli jestem w błędzie o proszę mnie z tego błędu wyprowadzić. A może Pani wypowiedź jest ukierunkowana politycznie? Nie wiem, czas pokaże. Będę uważnie obserwował czy faktycznie przyjmie Pani po 6 lub 7 klas po gim i podstawówce. Jeżeli nie, to po co te bezsensowne dywagacje i straszenie rodziców.
G
Gość
Nauczyciele dostali największe podwyżki od 30 lat. Przypomnij sobie jaka była edukacja za Platformy.
Wróć na i.pl Portal i.pl