Podczas silnych mrozów alkomat jest bezradny. Wyniki kontroli trzeźwości mogą być nieprawidłowe?

Patryk Drabek
Zgodnie z instrukcjami obsługi alkomatów, takie badanie jest nieważne, gdy mamy silny mróz
Zgodnie z instrukcjami obsługi alkomatów, takie badanie jest nieważne, gdy mamy silny mróz Polska Press
Instrukcje obsługi alkomatów wskazują, że mogą one działać nieprawidłowo, gdy temperatura spadnie poniżej minus 5 stopni. To fatalna wiadomość dla policjantów drogówki, którzy podejrzewają, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. W sytuacjach wątpliwych trzeba będzie przeprowadzić badanie krwi.

Silny mróz? Nie, dziękuję. Ja w takich warunkach nie pracuję. Gdyby policyjne alkomaty mogły przemówić, to właśnie takie byłoby ich stanowisko. Tak wynika z lektury instrukcji obsługi urządzeń, które prawidłowo pracują tylko do minus 5 stopni Celsjusza.

Co na to policjanci? Zarzekają się, że gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące trzeźwości kierowcy, to zapraszają go na badanie w cieplutkim radiowozie. Faktem jest, że gdyby opierali się na badaniach przeprowadzonych przy minusowych temperaturach, to rezultaty można by było podważyć.

– Jeśli instrukcja obsługi przewiduje, że urządzenie może pracować przy minus 15, to wszystko w porządku. Problem pojawia się, gdy tak nie jest i taki pomiar jest absolutnie niewiarygodny. Tymczasem badanie przy takich temperaturach zazwyczaj wygląda tak, że policjant prosi o otwarcie okna i nakazuje dmuchać – podkreśla Andrzej Łukasik, prezes Polskiego Towarzystwa Kierowców.

W sytuacji, gdy termometry pokazują nawet minus 20 stopni Celsjusza, duże kontrowersje wzbudza temat policyjnych kontroli, podczas których funkcjonariusze drogówki sprawdzają trzeźwość kierowców. Pijaków wsiadających za kółko należy bezsprzecznie wyeliminować z polskich dróg, ale problem jest związany z tym, że producenci urządzeń wykorzystywanych przez policjantów nie przewidzieli, że miałyby one działać w czasie silnego mrozu. W przypadku kontroli daje to podstawy do podważenia rezultatu badania.

CZYTAJ TAKŻE: Dmuchanie w alkomat niezgodne z prawem? Sprawę zbada Beata Szydło

Sprawdziliśmy instrukcje obsługi alkomatów wykorzystywanych przez policjantów. Dla przykładu AlcoBlow może być wykorzystywany w temperaturach od minus 5 do plus 40 stopni Celsjusza, Alcoquant 3020 – gdy mamy temperaturę od minus 5 do plus 45 stopni, a Alco-Sensor FST – w sytuacji, kiedy termometr wskazuje od 0 do 50 stopni Celsjusza.

– Te urządzenia mogą pracować do temperatury minus 10 stopni – uważa z kolei podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

– Wiadomo, że jeżeli temperatura jest niższa, a policjant ma podejrzenie, że ktoś jest pod wpływem alkoholu, to zabiera go do jednostki i bada go na urządzeniu stacjonarnym. Może również być tak, że taki kierowca jest badany na wspomnianym wcześniej alkomacie, ale w pomieszczeniu, w którym jest odpowiednia temperatura – podkreśla podinsp. Mogiła.

Dodaje też, że takie badanie można przeprowadzić w radiowozie, zakładając oczywiście, że w środku nie ma minus 10 stopni Celsjusza.

W idealnym świecie powinno to zatem wyglądać tak, że jeśli funkcjonariusze podejrzewają, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, to badają go właśnie w radiowozie, a by rozwiać już wszystkie wątpliwości, zabierają taką osobę do komendy.

– Tak mogłoby być. Teoretycznie – podkreśla były policjant, który prosi o zachowanie anonimowości. – W praktyce funkcjonariusze stoją na dworze, ludzie otwierają szyby i dmuchają w urządzenia. Każdy z nas jest w stanie sprawdzić, jaka była temperatura danego dnia, ponieważ wystarczy wysłać zapytanie do IMGW. Jak natomiast udowodnić, jaka była temperatura w radiowozie w czasie mrozu? Jeden policjant woli dłużej korzystać z ogrzewania, a drugi krócej. Poza tym mamy różne typy radiowozów. Więc wyniki są do podważenia – podkreśla były funkcjonariusz.

Policjanci z WRD Komendy Wojewódzkiej Policji zapewniają jednak, że stróże prawa robią wszystko, by nie skrzywdzić kierowców.

– Policjanci są świadomi tego, że jeżeli wykonują badanie niezgodnie z wytycznymi określonymi przez producenta, to narażają się na to, że taka czynność może zostać podważona. Policjanci na pewno kierują się zdrowym rozsądkiem i nie wykonują tych badań, gdy temperatura spada do minus 20-25 stopni Celsjusza – podsumowuje podinsp. Włodzimierz Mogiła.

Ile kosztuje dobry alkomat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podczas silnych mrozów alkomat jest bezradny. Wyniki kontroli trzeźwości mogą być nieprawidłowe? - Dziennik Zachodni

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytacz
jak zwykle gliniarz najmądrzejszy, mądrzejszy niż konstruktor alkomatu. jak to mówią mogiła
D
Danek
Liczy się to w jakiej temperaturze przechowywany jest alkomat i to żeby stale nie był zostawiany np na noc w samochodzie, gdzie temperatur mogą spadać poniżej granicy ustalonej przez producenta. I wtedy klops bo należałoby taki alkomat wysłać do kalibracji. Inna sprawa że sprzęt jakim dysponuje policja do najlepszych już nie należy. Ostatnie testy pokazują że na rynku pojawiło się już kilka lepszych i dokładniejszych alkomatów. Np test z tygodnika Motor z grudnia 2016, tam wygrał Alkohit x60. Bardzo dokładny, a przy tym dużo tańszy od policyjnych.
E
Edek
Skończą się jak nietrzeźwi kierowcy przestaną zabijać ludzi. Głupie pytanie Pan zadał.
P
Policjant
W stanach (niektorych) nawet nie musisz dmuchać. Wystarczy test na drodze i z opisu gliniarza sąd daje karę.
P
Policjant
Wszystkie wymienione urządzenia są kontrolne. Badanie dowodowe jest na innych urządzeniach każdy glina to wie. Jak coś wychodzi to alcosensor do wykroczenia a alkomat przestępstwa i to w kpp lub radiowozie. A tam zawsze cieplutko....nie oszczędzamy na ogrzewaniu.
j
jeden z wielu
Doświadczenie jak ktoś przerobił parę zim na drodze to wie jak badać na zawartość alkoholu i jak zachowuje się gość po " gołdzie" Ps najlepsze tłumaczenia ,że nawdychał się płynu do spryskiwaczy albo zjadł 2 kg cukierków z likierem , a i oczywiście najadł się jabłek i złapały ferment
A
Alfa
A od kiedy w radiowozie jest temperatura minusowa;)
f
fajla1
jak unfal zrobi świety człowiek z koryta -to potym pomroczność własciwa --
a jak wyrobnik żydowski to
5.tyś +prawo AB
J
JasMag
Zapomniano wspomnieć, że to nie temperatura otoczenia, a temperatura samego alkomatu ma wpływ na to czy badanie może się odbyć. Jeśli temperatura jest poza zakresem pracy to urządzenie nie pozwoli na wykonanie testu. Przy -10 alkomat trzymany w dłoniach będzie odpowiednio nagrzany i umożliwi przeprowadzenie badania , które nie będzie tak proste do podważenia jak wynika z tego artykułu
J
Ja
A co boisz się nie pij i nie ma czego się bać
H
Haha!
Na trzeźwe poranki to się nie przyda, ale we wszystkich uzasadnionych przypadkach to wystarczy.
f
fdfdfdfdf
Kiedy w końcu skończą się te prewencyjne badania trzeźwości??? Jeżeli nie masz uzasadnionego podejrzenia, że jestem nietrzeźwy to do widzenia!!! Tak jak jest w stanach, czy tam każdemu kierowcy każą dmuchać bo ich przełożeni wymagają takich kontroli???
m
małpa w czerwonym
To wszystki.
x
xxiks
Poza tym każdy wynik pozytywny na ulicy uzyskany "małym" urządzeniem trzeba potwierdzić na "dużym" które zazwyczaj znajduje się w komisariatach... a tam zawsze na plusie. Pozdrawiam
B
Bolec
Wypadało by zacytować część instrukcji mówiącej iż w przypadku zbyt niskiej lub za wysokiej temperatury urządzenie po prostu wyświetli komunikat o błędzie i nie będzie działać.
Wróć na i.pl Portal i.pl