Pociąg z Rybnika do Raciborza przejechał kobietę. Maszynista skazany. "Wyrok skandaliczny. Pociągu nie da się zatrzymać"

Aleksander Król
Aleksander Król
Pociąg z Rybnika do Raciborza przejechał kobietę. Maszynista skazany. "Wyrok skandaliczny. Pociągu nie da się zatrzymać"
Pociąg z Rybnika do Raciborza przejechał kobietę. Maszynista skazany. "Wyrok skandaliczny. Pociągu nie da się zatrzymać"
Do tragedii na torach, na szlaku między Rybnikiem a Raciborzem, doszło 7 grudnia 2018 roku, około godziny 4. Pociąg potrącił wówczas siedzącą na torach 84-letnią kobietę. Na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszonej na 1 rok za nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby został skazany maszynista Kolei Śląskich. To pierwszy wyrok skazujący dla maszynisty w Polsce za potrącenie osoby postronnej na torach. - Wyrok jest skandaliczny. Czy maszyniści mają odtąd omijać osoby znajdujące się na torach? Mówię z sarkazmem, bo nie rozumiemy tego wyroku – mówi DziennikowiZachodniemu.pl wzburzony Leszek Miętek, szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Skazano maszynistę za śmiertelne potrącenie kobiety na torach z Rybnika do Raciborza

Do tragedii doszło 7 grudnia 2018 roku nad ranem. O godzinie 4 pociąg Kolei Ślaskich ruszył z dworca w Rybniku w kierunku Raciborza. W pewnym momencie maszynista poczuł silne uderzenie.

- Powolutku jechałem, ten czas aż tak mnie nie gonił. Potem przyszedł ten pechowy moment. Nie wiem, jak to się stało. W pewnym momencie poczułem silne, metaliczne uderzenie. Zatrzymałem się natychmiast. Wyszedłem, wziąłem latarkę. W międzyczasie na poboczu wpadłem na stary rower, zdezelowany. Pomyślałem, że to ten rower, powyginany taki. Posprawdzałem, czy czegoś pod pociągiem nie ma – wspomina łamiącym się głosem maszynista w "Interwencji" Polsatu.

- Ja naprawdę nie chciałem nikogo zabić. Tej kobiety nie widziałem – tłumaczy.

Mężczyzna został oskarżony o nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby i skazany przez Sąd Rejonowy w Raciborzu na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszonej na 1 rok.

Pociąg Intercity potrącił kobietę przy dworcu kolejowym w Katowicach Piotrowicach. Kobieta nie żyje. Na miejscu trwają oględziny prokuratorskie.

Wypadek na kolei w Katowicach Piotrowicach: Pociąg pendolino...

Nie przeocz

To pierwszy wyrok skazujący dla maszynisty w Polsce za potrącenie osoby postronnej na torach. Środowisko kolejarzy nie kryje oburzenia. I solidarnie stoi murem za maszynistą.

- Wyrok jest skandaliczny. Nie wiemy, co złego kolej zrobiła prokuratorowi, który postawił maszyniście takie zarzuty. Czy maszyniści mają odtąd omijać osoby znajdujące się na torach? Mówię z sarkazmem, bo nie rozumiemy tego wyroku – mówi nam wzburzony Leszek Miętek, szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Miętek tłumaczy, że związek od ponad roku prowadzi batalię o bezpieczeństwo na torach.

- Do potrąceń osób postronnych na torach dochodzi każdego dnia, czasem kilkukrotnie. To zawsze są traumatyczne przeżycia dla maszynistów – podkreśla Miętek.

- To jakiś cyrk Monty Pythona. Maszynista nie jest w stanie zatrzymać pociągu na 100 metrach – zauważa.

Dodaje, że całe doświadczenie procesowe zrobiono w lecie, w czerwcu, a do zdarzenia doszło w porze jesienno-zimowej.

- Maszynista nie widział kobiety siedzącej na torach. Była w ciemnym ubraniu, było jeszcze ciemno, a na torach trwały roboty torowe – tłumaczy Leszek Miętek.

Dodaje, że maszynista ma asystę prawną, złożono apelację, a walka o oczyszczenie go z zarzutów trwa.

Zobacz koniecznie

- Wyrok jest skandaliczny, całe środowisko jest oburzone. Zrobimy wszystko, by oczyścić go z zarzutów. Wiemy, że ten niezrozumiały wyrok będzie ośmieleniem do stawiania takich zarzutów innym maszynistom. Wiemy, że szykowane są zarzuty dla maszynisty w związku z potrąceniem we Włocławku. Tam doszło do zdarzenia na przejeździe. Będziemy występować do MSWiA, bo wypaczona jest cała procedura: prokuratura z urzędu wszczyna postępowanie przeciwko maszyniście, który jest traktowany jako sprawca wypadku. W praktyce wygląda to tak, że przyjeżdża prokurator i formułuje zarzuty maszyniście. To niepojęte – opowiada wzburzony Leszek Miętek.

Stwierdza też, że osoby postronne wchodzące na tory stały się prawdziwą zmorą. I przekleństwem maszynistów. Paradoksalnie, coraz lepsza infrastruktura kolejowa w takich dramatycznych sytuacjach kolejarzom nie pomaga.

- Szlaki są modernizowane, tory coraz cichsze, jest nowy tabor, którego nie słychać. A ludzie wchodzą bez opamiętania na tory, wjeżdżają na przejazdy – opowiada poruszony związkowiec.

Tłumaczy, że związek walczy o to, by na przejazdach była sygnalizacja, fotoradary, a wjazd na tory był traktowany jako spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym.

Dodajmy, że skazany maszynista przez 33 lata przepracował na kolei. Nigdy nie było na niego żadnych skarg.

- Odszedł na emeryturę pomostową. Jako karany nie może pracować w zawodzie. Maszynista jest w fatalnym stanie psychicznym. Zrobiono z niego mordercę – kończy Leszek Miętek.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl