Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty Lexa Drewinskiego można oglądać w Willi Lentza [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wystawa prac Lexa Drewinskiego w Willi Lentza
Wystawa prac Lexa Drewinskiego w Willi Lentza Andrzej Szkocki
Lex Drewinski, rodowity szczecinianin zaliczany do grona najbardziej rozpoznawalnych współczesnych plakacistów świata, prezentuje retrospektywę swoich prac w Willi Lentza.

Lex Drewinski jest kontynuatorem przedstawicieli słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, którą w latach sześćdziesiątych XX wieku tworzyli m.in.: Henryk Tomaszewski, Eryk Lipiński, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Tadeusz Jodłowski, Tomasz Rumiński i Karol Śliwka.

Kreowany od kilkudziesięciu lat przez Drewinskiego minimalistyczny styl graficzny znajduje sporą rzeszę fanów i naśladowców, a jego plakaty (określane najczęściej arcydziełami gatunku), zdobywały czołowe lokaty na międzynarodowych konkursach.

Artysta w Willi Lentza zaprezentował retrospektywę swoich prac. Można tu znaleźć najnowsze dzieła m.in. dotyczące wyborów Rosji czy wojny w Ukrainie, ale też prace z lat 60. nawiązujące do sowieckiej dominacji w części Europy czy do zbrodniczych ideologii jak komunizm czy rasizm.

- Wybrałem przekrojowe prace dotyczące historii, która się zaczyna w 1917 roku, czyli od Wielkiej Rewolucji Październikowej, poprzez napaść Armii Czerwonej i wojsk Wehrmachtu na Polskę, aż do współczesności - mówi Lex Drewinski. - Tutaj przygotowałem większe formaty tych prac, dzięki temu widz ma możliwość obcowania z plakatem bardzo blisko. Jestem z urodzenia szczecinianinem i jestem bardzo związany z tym miastem, również z Willą Lentza. Nawet się zastanawiałem, jak mogę pasować do takiego barokowego rokoko, ale sobie pomyślałem, że trzeba się zmierzyć z inną materią i z nią połączyć. Sztuka współczesna może podbijać markę Willi Lentza. A prywatnie jestem miłośnikiem różnego rodzaju zabytkowych obiektów historycznych, architektury, tak że u mnie się to wszystko łączy.

Dzieła uhonorowanego prestiżową Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin w 2022 roku plakacisty mają w swoich kolekcjach: Muzeum Projektowania (Zurych), Brandenburskie Muzeum Krajowe Sztuki Współczesnej, Dieselkraftwerk (Cottbus), Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Plakatu (Warszawa-Wilanów), Muzeum Folkwang (Essen), Niemieckie Muzeum Plakatu (Essen), Muzeum Andreja Sacharowa (Moskwa), Centrum Studiów nad Grafiką Polityczną (Los Angeles), Muzeum Karykatury (Warszawa), Muzeum Plakatu (Ogaki) Mönchehaus Museum (Goslar), Muzeum Humoru i Satyry (Gabrowo) Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin) Memorial Museum (Mons), Muzeum Historii (Bonn), Muzeum Sztuki (Tel Awiw), Dom Historii Europejskiej (Bruksela), Muzeum Wiktorii i Alberta (Londyn).

Wystawę można oglądać do 25 maja 2024.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński