PKO Ekstraklasa. Gorąco przed meczem Ruch - Legia. Kibice z Warszawy przed Stadionem Śląskim, "otwarta tylko jedna brama"

Jacek Czaplewski
Sektor gości na Stadionie Śląskim przed godziną 20
Sektor gości na Stadionie Śląskim przed godziną 20 własne
PKO Ekstraklasa. Problemy kibiców Legii Warszawa podczas meczu z Ruchem Chorzów na Stadionie Śląskim. Wielu z powodu kolejek przed wejściem na sektor gości ominą pierwsze minuty gry. - Otwarta jest tylko jedna brama - relacjonował pół godziny przed rozpoczęciem widowiska dziennikarz sport.pl, Dominik Wardzichowski, zamieszczając nagranie zirytowanych legionistów.

Kibice na meczu Ruch - Legia

Ruch przyznał Legii rekordową liczbę biletów - blisko 4400. Goście wykorzystali pełną pulę, zapewniając że chętnych na wyjazd było jeszcze więcej. Część zresztą i tak trafiła do zaprzyjaźnionych sympatyków z pobliskiego Zagłębia Sosnowiec.

Po godzinie szesnastej pierwszy pociąg specjalny ze stolicy dotarł do Katowic. Stamtąd kibice Legii przemaszerowali kilka kilometrów na Stadion Śląski w Chorzowie, ponieważ nie udostępniono im autobusów.

Kibic Legii Warszawa zmarł w drodze na mecz z Ruchem Chorzów

Około godziny dziewiętnastej w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia legionistów spod bram Kotła Czarownic. Było jasne, że wielu nie obejrzy początku meczu z perspektywy sektora gości, debiutującego w lidze.

Organizatorzy otworzyli tylko jedną bramę. Dopiero o dwudziestej pierwsi kibice Legii pojawili się na sektorze. Znacznie szybciej przebiegło zapełnianie trybun przez gospodarzy, którzy kupili ponad 30 tys. wejściówek.

Aktualizacja: Legia w komplecie na sektorze gości pojawiła się około 35 minuty meczu. Mecz Ruch - Legia z trybun Stadionu Śląskiego śledziło dokładnie 37 223 kibiców. To rekord Niebieskich i trzeci wynik tego sezonu w PKO Ekstraklasie. Więcej obejrzało jedynie mecze Śląska Wrocław z Legią (około 39 tys.) i z Rakowem Częstochowa (około 40 tys.).

Legia zasygnalizowała problem już na kilka godzin przed meczem. - Prosiliśmy o wcześniejsze otwarcie bram stadionu dla fanów, którzy przyjadą pociągiem o godz. 16. Brak zgody na takie rozwiązanie spowoduje, że 1,5 tys. kibiców będzie czekać ponad 90 minut by wejść na obiekt. Zdaniem organizatorów czas wejścia na stadion jednej osoby wynosi 20 sekund. Według nas to zdecydowanie za mało i jest nierealne do zrealizowania, szczególnie przy tak dużej liczbie widzów - czytaliśmy w oświadczeniu.

Oprawa kibiców Ruchu na początku meczu z Legią
Oprawa kibiców Ruchu na początku meczu z Legią Canal+ Sport

Jak tę kwestię tłumaczył Ruch? - Bramy Stadionu Śląskiego zgodnie z wnioskiem o organizację imprezy masowej – tak dla kibiców gospodarzy, jak i gości – standardowo zostaną otwarte na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu, czyli o godz. 18:30. Ruch Chorzów deklaruje, iż dopełnia wszelkich starań, by kibice Legii znaleźli się na trybunach Stadionu Śląskiego w chwili rozpoczęcia dzisiejszego meczu. Ponadto pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami klubu naszych Gości oraz SLO Ruchu Chorzów i Legii Warszawa.

Stream na żywo w internecie z meczu Ruch - Legia można śledzić na kanale Canal+ Sport na Youtube. Widowisko poprzedziła minuta ciszy dla zmarłego kibica Legii, który był reanimowany w pociągu.