Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc. Nie bój się, reaguj! Możesz uratować komuś życie. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie edukował mieszkańców

Monika Fajge
Monika Fajge
Wideo
od 16 lat
"Porusz serce" - to hasło programu edukacyjnego, który rusza we Wrocławiu. Z inicjatywą wyszedł Uniwersytet Medyczny. Chodzi o zwiększenie świadomości społecznej na temat udzielania pierwszej pomocy.

Spis treści

Wrocławianie chcą zmienić smutne statystyki. Chodzi o udzielanie pierwszej pomocy osobom, które nagle, w przestrzeni publicznej straciły przytomność i przestały oddychać. W Polsce świadkowie podejmują resuscytację tylko w około 40 proc. takich przypadków. Tymczasem szybka reakcja decyduje o zdrowiu i życiu poszkodowanego.

Zobacz też: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wśród najlepszych uczelni na świecie. Opublikowano tzw. Listę Szanghajską

"Porusz serce". We Wrocławiu rusza nowy program

We wtorek (22 sierpnia) list intencyjny w sprawie wspólnej realizacji programu „Porusz serce" podpisali przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Departamentu Edukacji wrocławskiego ratusza, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz lokalnych służb: policji, straży pożarnej i miejskiej.

- Chcemy promować pewną postawę służącą ratowaniu ludzkiego życia. Chodzi o to, by jak najszybciej rozpoczynać resuscytację krążeniowo-oddechową u osób, u których doszło do zatrzymania krążenia. W takim przypadku szansę pomocy ma w naszym kraju co drugi pacjent. Chcemy zmienić te statystyki - mówił dr hab. Robert Zymliński, kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Do szpitala przy ul. Borowskiej niemal codziennie trafiają pacjenci, którzy mają za sobą taki "epizod".

- W wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, bo to jest ta najbardziej brzemienna w skutkach konsekwencja odroczonej resuscytacji. Próbujemy wyjaśniać, dlaczego tak się stało, że świadkowie rodzina, bliscy nie udzielili pierwszej pomocy. Często pada wtedy stwierdzenie "bałem się". To paradoks, bo boimy się podjąć resuscytację, a nie boimy się tego, że widzimy jak ktoś na naszych oczach umiera. Chcemy zmienić ten scenariusz - tłumaczył kardiolog.

List intencyjny w sprawie wspólnej realizacji programu „Porusz Serce" podpisali przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala
List intencyjny w sprawie wspólnej realizacji programu „Porusz Serce" podpisali przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Departamentu Edukacji wrocławskiego ratusza, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz lokalnych służb: policji, straży pożarnej i miejskiej. Paweł Relikowski / Polska Press

Resuscytacji będą uczyć w szkołach i na piknikach

Nauka udzielania pierwszej pomocy ma być jednym z działań priorytetowym we wrocławskich szkołach.

- Program zainicjujemy wraz z początkiem roku szkolnego. Zrobimy, co w naszej mocy, żeby teoretyczna wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy znalazła odzwierciedlenie w praktyce - zapewnił podczas konferencji dyrektor Departamentu Edukacji wrocławskiego magistratu Jarosław Delewski.

Specjaliści będą uczyć resuscytacji i przekonywać do reagowania w "nagłych przypadkach" podczas miejskich pikników, festynów, imprez sportowych.

- Zamierzamy pojawiać się na dużych wydarzeniach sportowych, w przestrzeni publicznej Wrocławia, mediach i social mediach. Planujemy również eventy ze szkoleniami we wrocławskich przedszkolach i szkołach - wyjaśnia dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce”, ratownik medyczny.

Zatrzymanie krążenia - smutne statystyki

Według szacunków, z powodu nagłego zatrzymania krążenia w Europie umiera 350-700 tys. osób rocznie, a w Polsce około 40 tys. W 60-80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi w warunkach pozaszpitalnych, czyli w domu, pracy, sklepie czy na ulicy.

- Chcemy ośmielić wrocławian. To projekt absolutnie konieczny. Takie działania były i są podejmowane w różnych krajach Europy. Cieszę się, że inicjujemy je na naszym uniwersytecie i we Wrocławiu - stwierdził prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska