Kopalnia węgla powstanie w gminie Siedliszcze (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak
Budowę nowej kopalni popierają (od prawej) Benjamin Stoikovich, szef Prairie i Paul Wojciechowski, ambasador Australii
Budowę nowej kopalni popierają (od prawej) Benjamin Stoikovich, szef Prairie i Paul Wojciechowski, ambasador Australii Małgorzata Genca
Ponad 6,3 mln ton węgla rocznie ma produkować nowa kopalnia w miejscowości Kulik. W poniedziałek inwestor potwierdził lokalizację przedsięwzięcia.

Potwierdza się to, o czym informowaliśmy już pod koniec ubiegłego miesiąca. Budowę kopalni australijskiej spółki Prairie Mining Limited zaplanowano w gminie Siedliszcze.

- Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja - mówi Benjamin Stoikovich, szef Prairie.

Część nadziemna kopalni zajmie ok. 50 ha. Firma wykupiła już część gruntów, na których mają stanąć szyby górnicze. Na inwestycji zyskają gminy, na których terenie znajdują się pokłady węgla, czyli Siedliszcze, Wierzbica, Cyców i Rejowiec Fabryczny. W tej ostatniej może powstać zakład przeróbki węgla. Kopalnia oznacza większe wpływy z podatków i pracę dla ok. 10 tys. osób. - Cieszę się, że to na terenie naszej gminy ta kopalnia prawdopodobnie powstanie. To szansa na nowe miejsca pracy - przyznaje Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza.

Do momentu, kiedy pierwszy węgiel wyjedzie z kopalni im. Jana Karskiego jeszcze długa droga. Za przygotowanie inwestycji odpowiada polska spółka córka Prairie, PD Co. W ciągu trzech lat wydała już 60 mln zł. Szacuje, że budowa pochłonie 2 mld zł. W tym roku firma chce kontynuować wykupowanie gruntów oraz zbieranie kolejnych zezwoleń i dokumentów. Wniosek o udzielenie koncesji wydobywczej planuje złożyć w pierwszej połowie 2017 r. Budowa szybów powinna ruszyć w 2018 r., a produkcja pięć lat później.

Miss Polski Lubelszczyzny. Kto ma szansę na tytuł? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Medykalia 2016 w Lublinie. Sobotni koncert: Bracia Figo Fagot i Zeus (DUŻO ZDJĘĆ)
Juwenalia 2016 w Lublinie. Natalia Nykiel i Big Cyc (ZDJĘCIA)
Uroczysta promocja doktorów na Uniwersytecie Medycznym [ZDJĘCIA]
Rodzinny Piknik Motoryzacyjny na placu Zamkowym w Lublinie (ZDJĘCIA)
MKS Selgros - Pogoń Baltica: Lublinianki zdobyły mistrzostwo Polski! (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kopalnia węgla powstanie w gminie Siedliszcze (ZDJĘCIA, WIDEO) - Kurier Lubelski

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie będzie żadnej nowej kopalni, wszystko zaczyna i kończy się na słowach to jest jedna wielka farsa.
d
doris
A co w tej sytuacji z mieszkańcami? Czy ich domostwa na tym nie ucierpią? Nie pękają im ściany, nie skarżą się na hałas?
Ja mieszkam w sąsiedztwie kopalni i wiem co to znaczy... jak tylko zaczęły się początki prac to mury w nowym domu zaczęły pękać, szklanki spadały z szafek, więc już im wszystkim współczuję... ale pocieszający jest fakt, że tak jak ja będą mogli ubiegać się o odszkodowanie. Jakbym mogła komuś podpowiedzieć jak się za to zabrać to proszę o wiadomość na [email protected]
g
gosc
Pan Z...k na w dalekim poważaniu dobro mieszkańców i miejsca pracy dla nich ,popiera kopalnię napewno z ważniejszych powodów. Z wolą podddanych nigdy się nie liczył a zwłaszcza teraz.
n
niepatriota
Energię odnawialną można produkować z różnych źródeł. Takim źródłem może być np. woda. Na początku XX w. na obszarze obecnej Polski istniało ok. 25 tysięcy spiętrzeń wodnych (młyny, tartaki, folusze itd). Dzisiaj sześć tysięcy z tych lokalizacji ma doskonałe warunki do założenia małej elektrowni wodnej. Stowarzyszenie TRMEW oblicza potencjał hydroelektryczny małych elektrowni wodnych na 23 tys. MEW - blisko 5 razy więcej niż największa polska elektrownia konwencjonalna w Bełchatowie. Ale w Polsce lobby węglowe robi wszystko aby zablokować alternatywne źródła energii. I niestety robi to skutecznie, a my relatywnie płacimy za prąd najwyższe rachunki w UE.
o
obojętnie
To przejdź obojętnie po zastanowieniu się nad faktami dotyczącymi Niemiec i porównaj do Polski:
- jaka jest długość wybrzeża
- jaka jest siła wiatru
- kto produkuje turbiny wiatrowe
- jaka jest ich cena w porównaniu do budżetu samorządów
- do jakiej szerokości geograficznej rozciąga się kraj
- kto produkuje panele słoneczne
- jaka jest ich cena w stosunku do budżetu
- za ile państwo kupuje od obywateli posiadających panele nadwyżkę produkcji prądu
i na koniec
- jakim cudem wiatr i słońce pokrył zapotrzebowanie energetyczne kraju, który ma gospodarkę 20 razy (lub więcej w niektórych sektorach) większą od polskiej ???
n
niepatriota
Jestem zadowolony, bo cieszę się z każdej inwestycji w mojej małej ojczyźnie, ale nie mogę przejść obojętnie obok dwóch informacji, które znalazłem w sieci. Wczoraj w Niemczech 100% zapotrzebowania na energię elektryczną zostało zaspokojonych ze źródeł odnawialnych (wiatr i słońce). W UE wśród 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, aż 33 to polskie miasta. Na szczęście nie ma wśród nich żadnego miasta z naszego województwa.
n
niepatriota
Jestem zadowolony bo cieszę się z każdej inwestycji w mojej małej ojczyźnie, ale nie mogę pominąć milczeniem dwóch informacji. Wczoraj w Niemczech 100% zapotrzebowania na energię elektryczną zostało zaspokojonych ze źródeł odnawialnych (wiatr i słońce). W UE wśród 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, aż 33 to polskie miasta. na szczęście nie ma wśród nich żadnego miasta z naszego województwa.
c
ciekawski
Ile prądu wyprodukuje farma fotowoltaiczna o takiej powierzchni?? Może warto pomyśleć o przyszłości i zrezygnować z wungla ??
Wróć na i.pl Portal i.pl