Pieniądze za przyjęcie uchodźcy. Sejm przyjął nowelizację specustawy pomocowej

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która m.in. wydłuża o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Do Polski przyjechało z terenów ogarniętych wojną ponad 2 mln osób
Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która m.in. wydłuża o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Do Polski przyjechało z terenów ogarniętych wojną ponad 2 mln osób Fot. Paweł Dubiel
Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która m.in. wydłuża o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Ustawa wprowadza też istotne zmiany dla samorządowców.

W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Za przyjęciem ustawy było 429 posłów, 10 było przeciwnych, wstrzymała się jedna osoba.

Przedłużenie świadczeń

Zakłada ona przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Znowelizowano także zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się rano na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Zmiany w ustawie przedstawił posłom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Mówił, że wydłużenie dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wynika z szacunków i wyliczeń samorządów.

"Wiadomo, że świadczenie takie zostanie pobrane na maksymalnie 600 tysięcy osób" - powiedział. Dodał, że w specustawie zagwarantowano na ten cel środki z Funduszu Pomocy dla miliona osób. "W związku z tym są tu oszczędności, które pozwolą na to, żeby wydłużyć ten czas bez zwiększania środków na finansowania" - zapewnił.

Podczas drugiego czytania na sali plenarnej, przedstawiciele klubów i większości kół parlamentarnych opowiedzieli się za jak najszybszym uchwaleniem nowelizacji, by jeszcze dziś trafiła pod obrady Senatu. Posłowie nie wnieśli też do projektu poprawek. Wniosek o odrzucenie złożyła Konfederacja. Nie zyskał on akceptacji sejmowej większości.

źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl