Pewna wygrana w stolicy. Akademiczki mogą szykować się na play-offy

Kamil Wojdat
(W grudniowym meczu obydwu drużyn w hali MOSiR także triumfowały lublinianki. Wtedy było 75:50) fot. ilustracyjna: Wojciech Szubartowski
Orlen Basket Liga Kobiet. Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w ostatnim meczu rundy zasadniczej pokonały na wyjeździe SKK Polonię Warszawa 79:63. Sezon zasadniczy zakończyły na szóstym miejscu.

Jeszcze przed sobotnią potyczką w Warszawie wiadomym było, że mistrzynie Polski z Lublina zakończą rywalizację zasadniczą na szóstym miejscu. To za sprawą wyniku piątkowego starcia sosnowiczanek z polkowiczankami i dosyć niespodziewanego triumfu tych pierwszych. To, a dodatkowo wygrana Gorzowa Wielkopolskiego z Wrocławiem oznaczały, że AZS UMCS w pierwszej rundzie play-offów zmierzy się z VBW Arką Gdynia.

Starcie z Polonią rozpoczęło się od wyniku 8:2 dla gospodyń. Dwukrotnie „za trzy” dla warszawianek trafiła Julia Berezowska, druga najskuteczniejsza zawodniczka Polonii w tym spotkaniu (12 punktów).

Lublinianki kontakt złapały za sprawą punktów Elin Gustavsson (7:8), a pierwsze prowadzenie tego dnia dała im Dominika Fiszer (10:8). Wyraźnie uciekać z wynikiem swoim rywalkom akademiczki zaczęły na dwie minuty przed zakończeniem pierwszej odsłony. Za sprawą Amerykanek: Kylee Shook i Brii Goss zielono-białe wygrywały po niej 19:12.

Bardzo podobnie schemat wyglądał także drugiej kwarcie. Tu również na powiększeniu przewagi drużyny trenera Krzysztofa Szewczyka zaważyły ostatnie minuty i skuteczność z linii osobistych. Do szatni zespoły udały się przy prowadzeniu przyjezdnych 39:23.

W kulminacyjnym momencie po przerwie, gdy akcję „2+1” na trzy punkty zamieniła Aleksandra ZIęmborska, obrończynie tytuły miały już 24 oczka zapasu (56:32). Wynik był tak naprawdę przesądzony. Lublinianki bardzo pewnie dowiozły przewagę do końca i fazę play-off rozpoczną w dobrych humorach.

– Cieszymy się ze zwycięstwa. Było dla nas ważne, żeby zakończyć sezon zasadniczy wygraną. Teraz czas na play-offy i mecze z VBW Arką Gdynia. Wiadomo, że nie będzie łatwo, ale mamy swoje atuty i nie poddamy się. Naszym celem jest awans do półfinału – zapowiada szkoleniowiec Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin, Krzysztof Szewczyk.

Pierwszy mecz z Arką już we wtorek. Rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw.

SKK Polonia Warszawa – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 63:79 (12:19, 11:20, 14:20, 26:20)

Polonia: Sosnowska 20, Berezowska 12, Pawłowska 9, Janczak 7, Preihs 6, Mistygacz 5, Williams 4, Masłowska, Sklepowicz, Leszczyńska, Batura, Crymble. Trener: Jerome Fournier

AZS UMCS: Goss 18, Gustavsson 17, Zięmborska 12, Shook 10, Fiszer 8. Burton 6, Adamczuk 4, Kuczyńska 4, Nassisi, Goszczyńska, Jeziorna. Trener: Krzysztof Szewczyk