Paweł Szrot, białostocki prawnik to szef gabinetu prezydenta RP. Andrzej Duda powołał białostoczanina na sekretarza stanu (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Prezydent Andrzej Duda wręcza nominację Pawłowi Szrotowi z Białegostoku
Prezydent Andrzej Duda wręcza nominację Pawłowi Szrotowi z Białegostoku Grzegorz Jakubowski/KPRP
Paweł Szrot, białostocki prawnik, jest szefem gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wcześniej był dyrektorem biura poselskiego i senatorskiego Krzysztofa Jurgiela

Urodzony w Białymstoku Paweł Szrot został szefem gabinetu prezydenta RP. Swoją funkcję w gabinecie Andrzeja Dudy sprawuje od 5 stycznia 2021 roku. 4 stycznia prezydent odwołał z funkcji szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Szczerskiego.

Jestem z panem od samego początku, odkąd jestem w polityce

– mówił prezydent Andrzej Duda o ministrze Szrocie, wspominając współpracę m.in. podczas kampanii wyborczych. – Powierzam panu ministrowi funkcję szefa gabinetu, wierząc w to, że przede wszystkim będzie pan dobrze wykonywał zadanie łączności pomiędzy prezydentem a rządem; bardzo zależy mi, aby współpraca z rządem układała się jak najlepiej – mówił, nawiązując do poprzedniej funkcji ministra Szrota, który od lutego 2016 r. był zastępcą szefa Kancelarii Premiera.

W październiku 2020 roku prezydent powołał Pawła Szrota na stanowisko sekretarza stanu w prezydenckiej kancelarii. Wcześniej Szrot pełnił funkcję m.in. zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jednak kariera białostockiego prawnika w Warszawie zaczęła się znacznie wcześniej, przede wszystkim za sprawą Krzysztofa Jurgiela, z którym Szrot ściśle współpracował od 2002 roku.

Kim jest Paweł Szrot

Paweł Szrot urodził się 30 czerwca 1975 roku w Białymstoku. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2002-2005 dyrektor biura poselskiego i senatorskiego Krzysztofa Jurgiela.

Kilkakrotnie reprezentował podlaski PiS w sądzie w czasie procesów w trybie wyborczym. Kiedy Krzysztof Jurgiel został ministrem rolnictwa, zabrał Szrota do Warszawy. Mianował go swoim asystentem politycznym.

To człowiek wyjątkowo zdolny, pracowity i posiadający dużą wiedzę

- Jurgiel chwalił Szrota na łamach "Współczesnej". - Jest dobrym pracownikiem administracji.

Czytaj więcej: Wszyscy ludzie Jurgiela

Kilka miesięcy później, gdy Jurgiel opuszczał ministerstwo, wydawało się, że kariera Szrota się skończyła. Jednak z Ministerstwa Rolnictwa trafił on pod opiekuńcze skrzydła partyjnego kolegi Jurgiela, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Został wiceszefem jego sekretariatu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Ale Gosiewski postanowił wywindować białostoczanina wyżej" pisała "Współczesna". Już po przegranych przez PiS wyborach, 7 listopada, Paweł Szrot został dyrektorem generalnym całej kancelarii premiera.

Dzięki nominacji Szrot wszedł do tzw. zasobu kadrowego. To zaś oznaczało, że Donald Tusk nie mógł go zwolnić, a tylko przenieść na inne stanowisko.

Paweł Szrot w latach 2007–2015 wicedyrektor Biura Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

W 2015 r. był sekretarzem sztabu prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. 18 listopada 2015 r. został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a 2 lutego 2016 r. zastępcą szefa Kancelarii Premiera.

22 października 2020 r. został powołany przez Prezydenta Andrzej Dudę na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a od 5 stycznia 2021 r. pełni funkcję Sekretarza Stanu – Szefa Gabinetu Prezydenta RP.

Paweł Szrot pełni nadzór merytoryczny nad:
- Biurem Gabinetu Prezydenta;
- Biurem Dialogu i Korespondencji.

Do kompetencji Sekretarza Stanu – Szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota należy:

  1. nadzór nad przygotowaniem propozycji kalendarza Prezydenta;
  2. nadzór nad realizacją spotkań wynikających z kalendarza Prezydenta;
  3. nadzór nad realizacją wydarzeń związanych z priorytetami prezydentury;
  4. zapewnienie organizacji i koordynacji działań Prezydenta wynikających z jego obowiązków konstytucyjnych i ustawowych oraz koordynacja kompleksowej obsługi merytorycznej Prezydenta;
  5. planowanie działań Prezydenta na okres kadencji, zgodnie z priorytetami określonymi przez Prezydenta;
  6. nadzór merytoryczny i koordynacja przygotowań posiedzeń Rady Gabinetowej;
  7. współpraca z Sejmem, Senatem, organami administracji publicznej, środowiskami politycznymi i organizacjami pozarządowymi, w szczególności
  8. w zakresie inicjatyw i priorytetów politycznych Prezydenta;
  9. nadzór i koordynacja w sprawach związanych z kierowanymi do Prezydenta i Kancelarii listami i opiniami, petycjami oraz apelami pochodzącymi od osób fizycznych i organizacji;
  10. monitorowanie problematyki związanej ze sprawami społecznymi,
  11. w szczególności problematyki zrównoważonego rozwoju kraju, ochrony rodziny, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, stanu finansów publicznych, wykorzystania funduszy pomocowych;
  12. współpraca w zakresie komunikacji społecznej, w tym kontaktów z mediami;
  13. współpraca z doradcami Prezydenta w zakresie powierzonych kompetencji;
  14. inicjowanie i koordynowanie przedsięwzięć (projektów) Kancelarii, zgodnie z powierzonym obszarem kompetencji oraz innych, zleconych przez Prezydenta lub Szefa Kancelarii.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl