Parlament Europejski przegłosował rezolucję. Żąda wstrzymania wypłaty funduszy dla Polski

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
fot. pixabay
Podczas czwartkowej sesji głosowań unijny Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie kryzysu praworządności w Polsce i nadrzędności prawa UE. W rezolucji PE wzywa Komisję Europejską m.in. do wstrzymania się z zatwierdzeniem projektu planu odbudowy (KPO) dla Polski.

Podczas czwartkowej sesji głosowań Parlament Europejski (PE) przyjął rezolucję w sprawie kryzysu praworządności w Polsce i nadrzędności prawa UE. Rezolucja jest reakcją PE na wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który 7 października orzekł, że polskie prawo krajowe ma pierwszeństwo przed prawem unijnym.

W przyjętej rezolucji czytamy, że Parlament Europejski:

głęboko ubolewa nad decyzją nielegalnego „Trybunału Konstytucyjnego” wydaną 7 października 2021 r., która stanowi atak na całą europejską wspólnotę wartości i praw oraz podważa nadrzędność prawa UE jako jedną z jej fundamentalnych zasad zgodnie z utrwalonym orzecznictwem TSUE

W treści rezolucji unijny Parlament wezwał Komisję Europejską i Radę do podjęcia pilnych i skoordynowanych działań m.in. poprzez wszczęcie postępowania w sprawie przepisów o polskim TK oraz wstrzymanie się z zatwierdzeniem projektu planu odbudowy (KPO) dla Polski. Europarlamentarzyści żądają także wszczęcia wobec Polski procedury warunkowości.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 502 eurodeputowanych, przeciw - 153, a 16 europosłów wstrzymało się od głosu.

Komentarze polityków o rezolucji Parlamentu Europejskiego

Przebywający w Brukseli premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że "Polska jest tak samo wierna zasadzie praworządności, jak inne państwa i instytucje UE":

Była premier i europosłanka PiS Beata Szydło jeszcze przed ogłoszeniem wyniku głosowania w PE napisała:

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski komentował z kolei:

Europosłanka Zielonych Sylwia Spurek napisała:

Wynik głosowania w PE skomentował również europoseł Leszek Miller:

Debata przed przyjęciem rezolucji

Rezolucja była poprzedzona dyskusją w PE, która odbyła się we wtorek. Podczas debaty stanowisko krytyczne wobec wyroku TK i stanu praworządności w Polsce zajęła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfred Weber, przewodnicząca Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez oraz Guy Verhofstad z grupy Renew Europe. Premier Morawiecki bronił werdyktu polskiego Trybunału wskazując m.in. że podobne orzeczenia zapadały także w innych państwach członkowskich Unii. Morawiecki mówił, że odrzuca język gróźb i szantaż ekonomiczny skierowany wobec Polski. Głos premiera wsparł m.in. Ryszard Legutko i Robert Roos z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) oraz Nicolas Bay z grupy Tożsamość i Demokracja (ID).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl