Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Marsylii

Paweł Rozwód, ks. Paqweł Rytel-Andrianik, Vatican News
Francuska premier Elisabeth Borne powitała papieża Franciszka na lotnisku w Marsylii
Francuska premier Elisabeth Borne powitała papieża Franciszka na lotnisku w Marsylii PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Powitaniem na lotnisku w Marignane, rozpoczęła się dziś wizyta Franciszka w Marsylii na południu Francji. To jego 44. zagraniczna podróż apostolska. Papieża przywitali m.in. miejscowy arcybiskup kard. Jean-Marc Aveline i premier Francji Elisabeth Borne. Ojciec Święty w sobotę weźmie udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich oraz odprawi Mszę św. na Stade Vélodrome.

Przed wyjazdem do Marsylii, Papież spotkał się w Casa Santa Marta z około 20 kobietami, które przebywają w domu Dono di Maria. Były z nimi Siostry Misjonarki Miłości, które prowadzą tę placówkę, służąc ubogim.

Franciszek jeszcze w piątek uda się do Bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, gdzie przewidziane jest nabożeństwo maryjne z udziałem duchowieństwa z archidiecezji Marsylii. Następnie zaplanowana jest medytacja przy Pomniku Marynarzy i Migrantów zaginionych na morzu, w którym wezmą udział także przedstawiciele innych religii.

W sobotę o godz. 8.45 Papież odbędzie prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym punktem tego dnia (godz. 10.00) będzie udział w Spotkaniach Śródziemnomorskich. Następnie, o godz. 11.30, Franciszek będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To ich czwarte spotkanie, poprzednie odbyły się w Watykanie. O godz. 16.00, Ojciec Święty wyruszy papamobile na Stade Vélodrome, gdzie o godz. 16.15 rozpocznie nie się Msza św. z udziałem ok. 57 tys. osób. Po uroczystym pożegnaniu o godz. 19.15 samolot papieski wystartuje do Rzymu.

Francuskie media podkreślają, że jest to pierwsza od 500 lat wizyta Papieża, w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

Wizyta papieska, w najstarszym i drugim co do wielkości po Paryżu mieście we Francji, będzie skupiona wokół problematyki migracji i uchodźców.

Franciszek: wstawiajcie się za innymi

Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana. Ktokolwiek do was podejdzie, niech nie znajdzie dystansu i osądu, lecz świadectwo pokornej radości – wzywał Papież Franciszek w rozważaniu podczas dzisiejszego nabożeństwa maryjnego w Bazylice Notre Dame de la Garde w Marsylii. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa.
Paweł Rozwód, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Zwracając się do biskupów, księży, zakonników, zakonnic, diakonów i osób konsekrowanych, Franciszek wskazał, na konieczność przyjmowania i otwartości na każdego człowieka.

„Niech zranieni życiem znajdą bezpieczną przystań w waszym spojrzeniu, otuchę w waszym uścisku, czułość w waszych dłoniach, zdolnych do otarcia łez. Pomimo wielu zajęć każdego dnia, nie pozwólcie, proszę was, żeby zabrakło ciepła ojcowskiego i macierzyńskiego spojrzenia Boga. Wspaniale to czynić, hojnie rozdając Jego przebaczenie, zawsze, zawsze, aby poprzez łaskę uwolnić ludzi z okowów grzechu i uwolnić ich od blokad, wyrzutów sumienia, urazów i lęków, których sami nie mogą pokonać” – mówił.

Papież wezwał duchownych, by byli blisko wszystkich, zwłaszcza słabych i najuboższych, by nie pozwalali, aby tym, którzy cierpią, zabrakło uważnej i dyskretnej bliskości. „W ten sposób będzie wzrastać w nich, ale także w was, wiara, która ożywia teraźniejszość, nadzieja, która otwiera na przyszłość i miłość, która trwa wiecznie” – dodał.

Ojciec Święty nawiązał także od ewangelicznej historii przemiany wody w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej, w tym kontekście zwrócił uwagę na rolę Maryi. Zachęcił, by tak jak ona, duchowni wstawiali się za innymi.

„Wówczas odmawianie brewiarza, codzienne rozważanie Słowa Bożego, różaniec i każda inna modlitwa – polecam zwłaszcza adorację – będą wypełnione twarzami tych, których Opatrzność stawia na waszej drodze. Zaniesiecie ze sobą ich oczy, ich głosy, ich pytania: przy stole eucharystycznym, przed tabernakulum lub w ciszy waszego pokoju, gdzie Ojciec widzi” – powiedział.

Papież zaznaczył, że przybywając do Marsylii, dołączył do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Karola de Foucauld, św. Jana Pawła II (był jako kard. Karol Wojtyła) i wielu innych, którzy przybyli tu jako pielgrzymi. Nawiązując do historii Bazyliki Notre Dame de la Garde, przypomniał, że nie została ona zbudowana na pamiątkę cudu lub szczególnego objawienia, lecz dlatego, że „od XIII wieku święty Lud Boży szukał i znajdował tutaj, na wzgórzu La Garde, obecność Boga poprzez oczy Jego Najświętszej Matki. Dlatego przez wieki mieszkańcy Marsylii - zwłaszcza ci, którzy żeglują po falach Morza Śródziemnego – udawali się tam na modlitwę” – podkreślił Ojciec Święty.

Paweł Rozwód / https://www.vaticannews.va/pl.html

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl