Papież Franciszek na wózku inwalidzkim podczas "pielgrzymki pokutnej" w Kanadzie

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
PAP
PAP
Wideo
od 16 lat
Papież przebywa na, jak sam określił, "pielgrzymce pokutnej" w Kanadzie, gdzie spotka się z przedstawicielami rdzennej ludności. Franciszek wygłosi dziś pierwsze skierowane do nich przemówienie podczas tej podróży. Od razu po przylocie do Edmonton, duchowny skorzystał z wózka inwalidzkiego w drodze z samolotu do hangaru, w którym odbyła się ceremonia powitania.

Intensywny program wizyty w Kandzie został dostosowany do sił 85-letniego Franciszka, który od kilku miesięcy ma poważne problemy z kolanem, uniemożliwiające mu normalne poruszanie. Już od razu po przylocie do Edmonton skorzystał z wózka inwalidzkiego w drodze z samolotu do hangaru, w którym odbyła się ceremonia powitania.

W jej trakcie papież został powitany przez delegację wspólnot rdzennych mieszkańców w tradycyjnych strojach. Żonę jednego z przywódców tej społeczności pocałował w rękę, co było pierwszym sugestywnym gestem wizyty, którą papież nazwał "pielgrzymką pokutną".

Rano czasu miejscowego, czyli przed godziną 17 czasu polskiego, papież pojedzie z Edmonton, gdzie przywita grupa starszych Metysów i Inuitów. Następnie uda się on na prywatną modlitwę na pobliski cmentarz.

"Wydarzenie absolutnie historyczne"

O pielgrzymce Franciszka na antenie Polsat News mówił ks. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jego opinii mamy do czynienia z "wydarzeniem absolutnie historycznym".

- Nie znam w dziejach Kościoła takiego wydarzenia, żeby papież organizował pielgrzymkę pokutną, dodatkowo poruszając się na wózku inwalidzkim - ocenił.

Kolejne punkty wizyty papieża

Kolejnym punktem wizyty na terenach rdzennej ludności będzie spotkanie z przywódcami jej wspólnot z całej Kanady. To do nich Franciszek wygłosi pierwsze przemówienie podczas tej pielgrzymki.

Po powrocie do Edmonton po południu czasu lokalnego (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) odwiedzi katolicki kościół Świętego Serca w dzielnicy McCauley.

Świątynia zbudowana dla rdzennej ludności w 1913 roku jest jedną z najstarszych w mieście. To pierwsza w Kanadzie parafia Metysów i Inuitów. Wiara katolicka jest tam wyznawana w kontekście ich kultury. Z czasem kościół stał się miejscem kultu dla wielu imigrantów i uchodźców z całego świata.

Papież spotka się z tamtejszą wspólnotą parafialną i wygłosi przemówienie.

Pobłogosławi też figurę świętej Katarzyny Tekakwitha (1656-1680). To pierwsza Indianka kanadyjska, która została świętą Kościoła katolickiego. Beatyfikował ją w 1980 roku Jan Paweł II, a kanonizował 10 lat temu Benedykt XVI.

td

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl