Panteon Górnośląski w Katowicach: Premier Morawiecki podpisze umowę na budowę panteonu w Archikatedrze Katowickiej

Teresa Semik
Archikatedra Katowicka
Archikatedra Katowicka
Podpisanie umowy w sprawie Panteonu Górnośląskiego zapowiadane jest na wtorek, 18 lutego w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Sygnatariuszami umowy będą metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który udostępnia podziemia świątyni na tę wystawę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo śląskie i miasto Katowice.

Sygnatariuszami umowy będą metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Obecny będzie premier Mateusz Morawiecki

List intencyjny w sprawie Panteonu Górnośląskiego podpisali prawie rok temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego: minister Piotr Gliński, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz inicjator Panteonu – metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

– Nowa instytucja kultury będzie opowiadać o historii tej ziemi poprzez życiorysy jego mieszkańców: powstańców, społeczników, samorządowców, ofiar totalitaryzmów, artystów, naukowców, duchowieństwa – uzasadniał abp Skworc.

Nie przegap

Koszt inwestycji, według wstępnych analiz, ma wynieść 40 mln zł.

Kto konkretnie spocznie w Panteonie Górnośląskim? – wciąż jest wielką tajemnicą. Lista nazwisk pozostaje w sferze domysłów i spekulacji. Powinno być gotowych 160 biogramów ludzi godnych takiego upamiętnienia. Udało nam się ustalić, że pewniakiem jest Wojciech Korfanty, jako polityk i dyktator III Powstania Śląskiego, ale także społecznicy: ks. Michał Rękas – założyciel „Apostolstwa Chorych”, Matka Ewa z Miechowic – twórczyni domów opieki „Ostoja Pokoju”, Józefa Kantorówna – nauczycielka z Szopienic i harcmistrzyni. Nie zabraknie Henryka Sławika – „polskiego Wallenberga”.

Na pewno zobaczymy ludzi nauki: Ludwika Musioła i Waleriana Pańkę, ludzi kultury: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Tadeusza Dobrowolskiego, Stanisława Ligonia, Zofię Kossak-Szczucką.

Opowieść historyczna w Panteonie Górnośląskim zacznie się w 1922 roku, gdy Wojsko Polskie wkroczyło na odzyskaną część Górnego Śląska. To kolejne kryterium – prezentacja dotyczyć będzie ludzi ostatnich stu lat, choć z małymi wyjątkami. Pojawi się w Panteonie Jacob Cohn, pierwszy rabin Katowic, budowniczy synagogi, który zmarł w 1916 roku. Wyjątkiem będą także św. Jacek Odrowąż – „Światło ze Śląska” i św. Jadwiga Śląska – „Matka Ślązaków”. Żyli znacznie wcześniej.

W Panteonie znajdą się też powstańcy śląscy: Józef Grzegorzek, Maksymilian Iksal, Jan Ludyga-Laskowski, Maciej Mielżyński, Jan Wyglenda, Józef Dreyza, Mikołaj Witczak, Robert Oszek, Alfons Zgrzebniok.
Jest miejsce dla Józefa Pukowca – pierwszego komendanta tajnej Śląskiej Chorągwi Harcerskiej, którego Niemcy zgilotynowali w katowickim więzieniu.
Jeśli chodzi o sportowców, to wyróżniony zostanie piłkarz Gerard Cieślik – legendarny zawodnik Ruchu Chorzów, bokser Zbigniew Pietrzykowski – medalista olimpijski, himalaista Jerzy Kukuczka – zdobywca wszystkich ośmiotysięczników.

Zobacz koniecznie

160 biogramów znajdzie się w „Leksykonie Panteonu Górnośląskiego”, w jego pierwszym tomie. Książka ukaże się w 2020 roku. Pieniądze na opracowanie biogramów i na leksykon przekazało, w formie grantu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Panteon Górnośląski ma być stałą wystawą multimedialną. Miejsce to otworzy podwoje w roku 2022, kiedy przypada setna rocznica połączenia części Górnego Śląską z odrodzoną Polską.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Panteon Górnośląski w Katowicach: Premier Morawiecki podpisze umowę na budowę panteonu w Archikatedrze Katowickiej - Dziennik Zachodni

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arnold

Bardzo dobry pomysl, Premier zawsze historie upamietni a Katowice na tym tylko moga zyskac. Brawo

G
Gość

2/

KOLEJNE KRETYŃSTWO NA ŚLĄSKU SŁUŻĄCE DO DZIELENIA LUDZI ALE JEDNO W TYM POPIERAM, ŻE NIE MA W TYM MIEJSCA DLA STALINOWSKIEGO FUNKCJONARIUSZA ZAPROWADZAJĄCEGO TU ZBRODNICZY REŻIM CCCP, A MIANOWICIE JERZEGO ZIĘTKA - CZYTAJ SZERZEJ: http://jerzy-jorg-zietek.blogspot.com/

A
Alojz

Śląsk to tradycje tolerancji wobec wszystkich wyznań. To tradycja rugowana nas żarliwiej przez warszawkę a niżeli przez pozostałych zaborców. W końcu Śląsk to miejsce składowania kolosalnej ilości odpadów po przemysłowych, emisji tlenków ołowiu dokonujących spustoszenia na zdrowiu mieszkańców z beszczelnym zaniechaniem konkretnych działań na rzecz zdrowia mieszkańców Śąska. Panteon Śląska w katolickim przybytku to kontynuacja wykluczenia znacznej społeczności związanej ze Śląskiem. To prezentacja kultury szczura nie wrażliwości na człowieczeństwo.

J
Jaśko

Jestem przeciwnikiem PiS ale tą inicjatywę wspieram z całej siły!!

Bo nie łatwo jest być człowiekiem(Polakiem) na terytorium lwa!!

To jest prawdziwa i odwaga tak samo jak na Kaszubach.Nie każdy miał możliwość przeciwstawić się legalnej wtedy władzy i przeżyć!!Popatrzmy co dzisiaj się dzieje z ludźmi którzy mają inne zdanie niż władza!!A przecież mamy 21 wiek i jesteśmy cywilizowanym krajem!!Jednak żądza władzy jest dużo silniejsza u tych jedynie nieomylnych ludzi!!

G
Gość

premier w kwestii historii i upamiętnienia jej jest niezastąpiony. Według mnie pomysł bardzo dobry.

D
Dominik

Myślę, że to dobry pomysł. Katowice na tym mocno korzystają. A kto wie, może dzięki temu w Katowicach pojawi się więcej turystów?

G
Gość

Chwalmy się nasza historią i ją doceniajmy. Dobrze mówi Morawiecki.

G
Gość

Bardzo dobry pomysł. Popieram premiera.

G
Gość

Historia, Wielcy Polacy.

Warto proszę państwo jak najwięcej mówić i pokazywać nowym pokoleniom kto tworzył nasze państwo. Podoba mi się ten pomysł.

G
Gość

O, super pomysł. Takie miejsca są atrakcyjne turystycznie a nie oszukujmy się, Katowice to nie jest jakiś szał. Więc miasto na pewno skorzysta.

H
Hajnel z Laurahity
18 lutego, 09:13, Wojtek 68:

Jak czytam kogo panteon ma upamiętniać widzę jak kolejny raz zakłamuje się historię. Brak miejsc dla wielkich Ślązaków opcji niemieckiej. Jakby takich nie było. Co więcej wszystko przy współpracy Kościoła katolickiego. Jestem slązakiem ale nie polakiem i smutno mi kiedy widzę że nie ma miejsca dla mnie miejsca w kościele. Jestem wyznania rzymsko katolickiego nie polsko katolickiego.

Cyganiynie naszy slonckij historii, robijyli, i robiom polckie okupanty naszego Hajmatu od downa. Bo dlo nich ...odwiecznie polski Slask..... zaczyno sie po pocyganionym plebiscycie. Indoktrynacjo polckich najezdzcow po 1945 wyprodukowaua pokolenia, kere prawie nic o miejscu, kaj ich spuodziyli i do dzis zyjom niy wiedzom, bo niy mieli interesu idyntyfikowanio sie z ...poniemieckim ....Slonckiym.

Bestosz teroski leko jest kacykom rzondzoncym koloniom Slask wciskac sfauszowano historia.

Za niydugo wytympiom reszta rodowitych corek i synow tyj ziymi, i zodyn niy bydzie godou, co je Slonzokiym.

W
Wojtek 68

Jak czytam kogo panteon ma upamiętniać widzę jak kolejny raz zakłamuje się historię. Brak miejsc dla wielkich Ślązaków opcji niemieckiej. Jakby takich nie było. Co więcej wszystko przy współpracy Kościoła katolickiego. Jestem slązakiem ale nie polakiem i smutno mi kiedy widzę że nie ma miejsca dla mnie miejsca w kościele. Jestem wyznania rzymsko katolickiego nie polsko katolickiego.

L
Laurahutta

Morawiecki,powjym ci ciu.lu wypi.rdalej ze Ślunska. Twoje mjyjsce jest u tego kurdupla. Ino niy zapomni wazeliny.

E
Ewald

Czy Jerzy Ziętek zostanie tam upamiętniony ? Wiele mu zawdzięczamy . Czy miejsca zerezerwowane są tylko dla popieranych przez dyktaturę ciemniaków lub inaczej dojną zgraję ze środkowym palcem dla pozostałych ?

O
Olo
17 lutego, 21:44, Oli:

Zapamiętajcie te nazwiska, sygnatariusze przywalenia 40 mln na kościelną wystawę. Publiczne pieniądze trafią do prywatnych (kościelnych, nie do sprawdzenia) kieszeni księży.

Satysfakcję będziemy mieli za 2-3 lata gdy więzienia zapełnia się sygnatariuszami a Krupa z Chełstowskim dostaną prycze obok siebie

Tyś jest głupszy od mojego psa

Wróć na i.pl Portal i.pl