Oświetlenie ogrodowe: trendy i inspiracje 2022

Materiał informacyjny SU-MA
Piękny ogród przed domem to marzenie i duma każdego właściciela. Zielone strefy na posesji stanowią naturalne i efektowne przedłużenie architektury budynku, a także tworzą praktyczną i estetyczną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zadbany ogród może zachwycać nie tylko w ciągu dnia, lecz także po zmroku. Odpowiednio dobrane lampy zewnętrzne zapewnią wspaniałe efekty świetlne i sprawią, że zielona przestrzeń wokół domu będzie prezentowała się doskonale nawet późnym wieczorem i w nocy. Jak stworzyć wyjątkową oprawę świetlną do ogrodu? Jakie lampy wybrać i jak rozplanować rozmieszczenie źródeł światła? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe

Nie ulega wątpliwości, że światło na zewnątrz domu w dużym stopniu podkreśla walory estetyczne posesji. Odpowiednia oprawa oświetleniowa pozwala wydobyć czar najpiękniejszych zakątków ogrodu i pozytywnie wpływa na wygląd całego domu. Światło w ogrodzie buduje nastrojową atmosferę i przyjemny klimat, dzięki czemu możemy cieszyć się naturalnym pięknem roślin, drzew i innych elementów na długo po zapadnięciu zmroku. Ciepły blask lamp ogrodowych przełamujących spowijającą wszystko ciemność zapewnia wyjątkową scenerię wieczornych spotkań z przyjaciółmi oraz stanowi piękną wizytówkę gospodarzy. Oświetlenie ogrodowe pełni jednak nie tylko funkcję estetyczną, lecz także praktyczną. Obecność punktów świetlnych ułatwia komunikację po zmroku, pomaga też zwiększyć poziom bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i samego budynku. Dla ochrony posesji przed intruzami zewnętrzne oświetlenie ogrodowe jest równie ważne jak to wewnątrz domu. W dobrze oświetlonym ogrodzie trudniej się ukryć, co skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei.

Aranżacja oświetlenia w ogrodzie: praktyczne wskazówki

Projekt oświetlenia ogrodowego na prąd warto przygotować jak najwcześniej. Aby oświetlenie zewnętrzne pozwoliło wydobyć atuty naszego zielonego zakątka, dobrze jest zasięgnąć rady doświadczonego architekta krajobrazu. Pomoże on dobrać rodzaje lamp, a także zlokalizować źródła światła. Fachowiec może przygotować też wizualizację oświetlenia po zmroku, co pomoże nam osiągnąć satysfakcjonujący nas cel. Jeśli chodzi o instalację elektryczną, najlepiej wykonać ją na wstępnym etapie tworzenia ogrodu, dzięki czemu unikniemy rozkopywania już zagospodarowanego ogródka czy kosztownych przeróbek w przyszłości. Aby oświetlenie zielonych stref na terenie posesji było funkcjonalne, trwałe i estetyczne, warto zadbać zarówno o oświetlenie głównych traktów komunikacyjnych (alejek, ścieżek), jak i uzupełnienie w postaci dodatkowych punktów świetlnych (np. lamp dekoracyjnych oświetlających poszczególne rośliny). Jeśli w obrębie jednego ogrodu zamierzamy rozmieścić wiele punktów światła, warto pamiętać o tym, by aranżacja świetlna była spójna. Najlepiej, by stylistyka przydomowego oświetlenia nawiązywała do architektury budynku. Dzięki temu oświetlenie będzie perfekcyjnym dopełnieniem całości. Inne lampy będą bowiem pasować do budynku reprezentującego skandynawską prostotę, a inne do stylu dworkowego.

Bajkowe oświetlenie ogrodowe: kule świetlne

Planując oświetlenie w ogrodzie warto wiedzieć, jakie rodzaje lamp mamy do dyspozycji i jakich efektów możemy spodziewać się po poszczególnych punktach oświetleniowych. Jednym z najchętniej stosowanych lamp w ogrodach domów jednorodzinnych są kule ogrodowe. To eleganckie i bardzo modne lampy w kształcie kuli, które doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach. W nocy dekorują ogród nastrojowym światłem, w ciągu dnia są zaś po prostu efektowną ozdobą trawnika. Kule ogrodowe są wyposażone w okrągłe klosze wykonane z wytrzymałego szkła akrylowego. Materiał zastosowany do wykonania opraw charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i zarysowania.

Nowoczesne oświetlenie w ogrodzie: reflektory kierunkowe

Jednym z wiodących trendów ostatnich lat jest stosowanie w aranżacjach ogrodów dyskretnego oświetlenia, które nie rzuca się w oczy. Bardzo modne są rozwiązania oszczędne w formie, którymi możemy subtelnie zaakcentować wybrane przestrzenie, pojedyncze rośliny czy elementy architektury w postaci pergoli, altany, ławeczek itd. Doskonale sprawdzają się w tej roli nowoczesne reflektory wbijane w ziemię, a także mocowane do podłoża lub na elewacji budynku. Oświetlenie ogrodowe w ziemi pozwoli w dyskretny sposób rozświetlić obszar, na którym nam najbardziej zależy. Lampy reflektorowe są idealne nadają się także do oświetlania dekoracyjnego drzew i krzewów.

Weranda z dekoracyjnym oświetleniem: lampy wiszące

Bardzo popularnym rodzajem lamp zewnętrznych są oprawy klasyczne zawieszane na łańcuszku. Za pomocą takiego oświetlenia możemy całkowicie odmienić wygląd tarasu, ganku czy werandy. Lampy wiszące dodają przestrzeni przytulnego klimatu, sprawiając, że chce się w niej przebywać. Światło w postaci opraw na łańcuszku wydobędzie z aranżacji unikalne piękno i podkreśli jej niepowtarzalny charakter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl