Oświadczenia majątkowe sędziów w internecie. Ministerstwo: "Zlikwidujemy uprzywilejowanie sędziów"

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Oświadczenia majątkowe sędziów mają być publikowane do końca czerwca każdego roku w Biuletynie Informacji Publicznej
Oświadczenia majątkowe sędziów mają być publikowane do końca czerwca każdego roku w Biuletynie Informacji Publicznej Grzegorz Gałasiński
Sędziowie nie są zachwyceni, że ich zarobki i majątki będą jawne. Jednak wiele osób uważa, że to dobre posunięcie i dawno powinno być wprowadzone.

Zgodnie z nowymi przepisami, oświadczenia majątkowe sędziów będą jawne i będzie można zapoznać się z nimi w internecie. Nie wszyscy sędziowie są zadowoleni i zachwyceni takim obrotem sprawy.

- To jest wystawienie sędziów na ostrzał przestępców i odzieranie ich z prywatności - uważa sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

**CZYTAJ:

Oświadczenia majątkowe prokuratorów. Każdy może sprawdzić, jaki majątek ma prokurator

**

Nie ma on wątpliwości, że nowelizacja ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych” jest błędem. Jednak klamka w tej sprawie już zapadła, ponieważ prezydent Andrzej Duda w końcu 2016 r. podpisał nowelizację w tej sprawie. Ale nie wszyscy podzielają niepokój sędziów.

- Obawy sędziów, którzy sami siebie nazywają „nadzwyczajną kastą ludzi”, są bezzasadne i kompletnie nieuzasadnione. Każdy funkcjonariusz państwowy, a takimi są też sędziowie, powinien działać dla dobra państwa i jego obywateli. Dlatego jego przychody powinny być jawne - podkreśla łodzianin Dariusz Wolniakowski z Federacji Organizacji Komitetu Poszanowania Praworządności.

Do tej pory sędziowie składali oświadczenia majątkowe do prezesa sądu apelacyjnego i do urzędu skarbowego. Teraz też tak będą czynić - do końca marca - z tym że z ich oświadczeniami będzie mógł się zapoznać każdy chętny.

- Wchodzą w życie nowe przepisy i jako sędziowie będziemy je realizować. O tym jakie skutki i konsekwencje przyniosą nowe przepisy wypowie się Krajowa Rada Sądownictwa - przyznaje sędzia Paweł Urbaniak, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi.

Jawne oświadczenia to dobry obyczaj

Działacz federacji zwraca uwagę, że przepisy o jawności dochodów sędziów, prokuratorów i policjantów już od dawna obowiązują na Zachodzie, tak że nie jest to nic nowego pod Słońcem.

- Nie powinno być tajemnicą, jakie przychody i jaki stan majątkowy posiada sędzia. Wszędzie na świecie jest dobrym obyczajem, żeby dochody państwowych funkcjonariuszy były jawne - zaznacza Dariusz Wolniakowski.

Także resort sprawiedliwości nie ma w tej sprawie większych wątpliwości.

- W ten sposób zlikwidujemy nieuzasadnione uprzywilejowanie sędziów wobec pozostałych funkcjonariuszy państwowych zobowiązanych do ujawniania oświadczeń majątkowych - wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

Odpowiedzialność karna za fałszywe informacje

Oświadczenia majątkowe sędziów mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej do 30 czerwca każdego roku. Za podanie nieprawdziwych informacji będzie groziła odpowiedzialność karna. Obowiązek ujawniania swoich finansów będzie dotyczył sędziów sądów powszechnych, wojskowych, administracyjnych i Sądu Najwyższego w Warszawie.

- W przypadku sędziów, tak jak radnych, czy polityków, panuje przekonanie, że są to funkcje narażone na pokusy korupcyjne, co skutkuje stronniczymi decyzjami. Jawność oświadczeń majątkowych ma pomóc rozproszyć takie podejrzenia - twierdzi Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

**CZYTAJ:

Oświadczenia majątkowe posłów i ministrów z Łódzkiego

**

Z taką argumentacją nie zgadzają się sędziowie uważający, że dotychczasowe przepisy były odpowiednie. - Służby państwowe mogły kontrolować czy oświadczenia są zgodne z prawdą - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński.

I wyjaśnia: - Skierowaliśmy do Ministerstwa Sprawiedliwości pytanie, ile było prowadzonych przeciwko sędziom postępowań związanych z korupcją. Okazuje się, że resort nawet nie ma takich danych.

Część sędziów wykorzystało lukę prawną i złożyło oświadczenia przed 6 stycznia, czyli przed wejściem nowych przepisów w życie, dzięki czemu ich oświadczenia w tym roku nie zostaną upublicznione.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mara
Ciekawe jacy sędziowie nazywają siebie nadzwyczajną kastą ludzi jak twierdzi Pan z artykułu? Czy sam to wymyślił? Poza tym na zachodzie Europy sędziowie w prawie żadnym kraju nie składają jawnych oświadczeń majątkowych co roku i nikt nawet nie myśli żeby od nich tego żądać. Może przydałoby się sprawdzić informacje, które zamieszcza się w gazecie. Chyba Pan nie rozróżnia czym się zajmuje zwykły urzędnik lub polityk a czym sędzia. Urzędnik ani poseł nie skazuje przestępców na kary, nie prowadzi procesów w tym z osobami niebezpiecznymi (mafia, zabójcy, handlarze ludźmi i narkotykami) i nie jest narażony na ataki niezadowolonych stron, które jak przysłowiowy Pawlak uważają wbrew wszystkiemu i dowodom, że prawda jest po ich stronie.
m
maga
Stwórco czytasz i nie grzmisz? Co za ignorancja - to nie sędziwie decydują czy mają zajmować się prywatyzacją czy innymi sprawami a posłowie i senatorowie - twórcy przepisów. 20 domków na sędziego - ręce opadają żeby coś takiego pisać. A jeżeli wiesz, że ktoś wziął łapówkę to powinieneś zgłosić to do Prokuratury inaczej chronisz przestępców. Chyba, że wszystko zmyśliłeś.
m
maga
a to jest znieważenie z art.216 kodeku karnego ścigane z oskarżenia publicznego
A
As
Najpierw niech MS opublikuje oświadczenia wszystkich sędziów będących w delegacji w Ministerstwie. Niech tez napiszą jakiej wielkości delegacje pobierają za "prace" w MS. Przegięcie .,, sędzia w delegacji od 20 lat pobierający uposażenie sędziowskie plus delaegacje z MS i nie wykonujący swojej pracy. Śmiało Panie Ministrze czekamy na oświadczenia grupy prawie 200 sędziów w delegacji w MS za których przywileje płacimy wszyscy.
j
jontek
na jednego sedziego przypada w Polsce po 20 domków w lesie tylko czemu ich chronia zakazy wjazdu, płoty stawiane przez lasy polskie i straz lesna.A kamienice w miastach jakim cudem prywatyzuje wymiar sprawiedliwosci,on nie jest od tego.Dlaczego morderca nie siedzi w wiezieniu bo zaplacił kaucje za wolność.Ja wiem ile kosztowała łapówka za wolność bandyty.
k
ktos
W końcu ktoś się weźmie za super kastę.Brakuje jeszcze kar finansowych za błędne wyroki, których pewnie jest sporo....
M
Mirek
To co to za sędzia i co to za kraj, że przestępca się nie boi a boi się sędzia. Chyba ten pan powinien zmienić zawód tu cytat ( To jest wystawienie sędziów na ostrzał przestępców i odzieranie ich z prywatności - uważa sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. ). Strach panie Przymusiński przed przestępca pana dyskwalifikuje!!!!!
o
olo
Patrzę na przesłuchania sędziów przed komisją d/s Amber Gold.
Mam ochotę pluć na telewizor.
Zero szacunku do nich.
l
liczydło
Jaki problem zsumować zarobki i wydatki. Sprawdzić czy nie ma boków.
k
ktoś
A kiedy wejdzie w życie odpowiedzialność finansowa za błędy w orzekaniu? Teraz bezkarnie zapadają wyroki z palca....
j
ja
czy te oświadczenia mają być takie same jak np dla p. Ziobry czy Kaczora? czy jak sędzia zapomni wpisać do oświadczenia domku w lesie bo skoro nie jest ubezpieczony, to nie ma wartości (cyt. z p. Szyszko czy jak mu tam) to też będzie ok? problemem nie są majątki sędziów, ale jakość stanowionego prawa i naciski polityków na prokuratury, sądy i całe środowisko prawnicze, aby nikt nie ważył się mówić głośno o łamaniu prawa i próbach legalizacji takiego łamania prawa w sejmie
d
de-mo-kracja
co krzyczy KOD posuwany od tyłu przez Kijowskiego ? de-mo-kracja,de-mo-kracja,de-mo-kracja i tak coraz szybciej
c
czakalaka
dziennik i exp ilustrowany-niemieckie gazety idziecie dziś razem z KOD protestować od sejm ? to zbierajcie .
N
Normalny
Jebnij sie w te pusta PiSde która masz zamiast mózgu mendo
b
b
a jak wy czujecie sie w tej demokracji robole
Wróć na i.pl Portal i.pl