Ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Czym zajmą się posłowie?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Piątek jest trzecim dniem bieżącego posiedzenia Sejmu. Czeka nas dalsza praca nad projektami aborcyjnymi, zajmą się zmianami w prawie dot. Krajowej Administracji Skarbowej, a także wysłuchają informacji MSZ na temat śmierci polskiego wolontariusza w Strefie Gazy.

Spis treści

Trzeci dzień posiedzenia Sejmu

W piątek, podczas ostatniego dnia posiedzenia Sejmu, posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która zakłada, że importerzy cyny, tantalu i wolframu oraz złota będą musieli zagwarantować, aby wszystkie dostawy tych towarów pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz z obszarów, które nie są objęte wojną.

Oglądaj transmisję z obrad Sejmu:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Izba ma też przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy wprowadzenia dla przedsiębiorców urlopu od składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku, które będą opłacane za nich z budżetu państwa.

Posłowie wysłuchają też informacji ministra spraw zagranicznych na temat śmierci wolontariusza Damiana Sobola, który niósł pomoc humanitarną ofiarom konfliktu w Strefie Gazy.

Dalsza dyskusja o aborcji

Po południu zaplanowano blok głosowań, posłowie mają głosować nad projektem uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział w środę, że jeśli Sejm zdecyduje o skierowaniu projektów ustaw ws. aborcji do komisji nadzwyczajnej, to ta komisja zostanie powołana jeszcze w piątek. Komisja ma liczyć 27 członków: 11 z PiS, 9 z KO, po 2 z PL2050 i PSL i Lewicy oraz 1 z Konfederacji.

Posłowie w piątkowych głosowaniach zdecydują też, czy wysłuchają informacji prezesa Rady Ministrów w sprawie „przyjęcia bez sprzeciwu i dyskusji propozycji zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniu 18 grudnia 2023 r”. Posłowie mają też głosować nad odwołaniem członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl