Ostatki w short tracku. Świetny sezon 2024 Kamila Stormowska zakończyła trzema złotymi medalami mistrzostw Polski

Rafał Rusiecki
od 7 lat
Kończące sezon w hali Olivia mistrzostwa Polski w short tracku były popisem reprezentantów Stoczniowca Gdańsk i Juvenii Białystok. Na pierwszy plan wyszli najmocniejsi łyżwiarze tych klubów, czyli Kamila Stormowska oraz Michał Niewiński. To oni w indywidualnych startach kolekcjonowali złote medale krajowych mistrzostw. Elblążanka ze Stoczniowca trzy, a białostoczanin dwa.

Mistrzostwa Polski w short tracku w hali Olivia 22-24.03.2024

Sobotnie indywidualne finały w ramach mistrzostw Polski przebiegały pod znakiem dominacji zawodników gdańskiego Stoczniowca, a dokładniej mówiąc Kamili Stormowskiej i Diane Selliera. Para reprezentantów Polski zdobyła łącznie trzy złota na dystansach 500 i 1500 metrów. Dwa z nich wywalczyła Stormowska, która w sobotnich i niedzielnych wyścigach udowodniła, że w tym sezonie jest zdecydowanym numerem jeden w short tracku kobiet w Polsce. 23-latka w niedzielę sięgnęła po trzeci tytuł mistrzyni kraju, tym razem w koronnej konkurencji 1000 metrów.

- Każda konkurencja jest dla mnie ważna i w każdej chcę wygrywać. Po prostu 1000 metrów jest moim ulubionym dystansem, coraz lepiej on mi wychodzi, ale nie nastawiam się na niego w szczególny sposób. - podsumowała Stormowska, aktualna wicemistrzyni Europy w sztafecie mieszanej.

Zaskoczeniem był skład męskiego finału 1000 metrów. Zabrakło Selliera, Neithana Thomasa (obaj Stoczniowiec) czy Łukasza Kuczyńskiego (Juvenia), który odpadł w półfinale.

– Jak zobaczyłem skład finału, to wiedziałem, że muszę zostawić siły na ostatnie kółko i „wystrzelić”. Teraz czas na zasłużony urlop, ale nie będzie go dużo, bo zaraz będzie ciepło i wsiądę na rower – powiedział Michał Niewiński, który łącznie w weekend w Gdańsku wywalczył pięć złotych medali. Dzięki wygranej na 1000 metrów triumfował również w męskim wieloboju (srebro dla Selliera, brąz dla Feliksa Pigeona). Poza tym w sobotę Niewiński triumfował w mikście, a w niedzielę wraz z Kuczyńskim, Adamskim i Mateuszem Mikołajukiem wygrał w męskiej sztafecie. Drugi w tej konkurencji był Stoczniowiec Gdańsk (Sellier, Thomas, Adam Muchlado, Jakub Dołkowski), a trzeci drugi zespół Juvenii (Krzysztof Mądry, Adam Makuch, Dominik i Patryk Palenceuszowie). W sztafecie kobiet podium również zdominował klub z Białegostoku.

Mistrzostwa Polski w short tracku w Gdańsku zakończyły pełen sukcesów sezon startowy dla reprezentantów Polski wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. W Pucharze Świata seniorów biało-czerwoni zdobyli sześć brązowych medali, a troje z nich znalazło się w czołowej dziesiątce poszczególnych dystansów. Stormowska była szósta na 500 i dziewiąta na 1000 metrów, na najkrótszym z dystansów Niewiński zajął ósme miejsce, zaś dziesiąty był Kuczyński. Ponadto, Polacy zdobyli dwa medale w sztafetach podczas mistrzostw Europy w hali Olivia (srebro w mikście, brąz mężczyzn). W połowie marca w Rotterdamie panowie byli trzeci w męskiej sztafecie, sięgając tym samym po drugi w historii polskiego short tracku medal mistrzostw świata. Sukcesy święciły również juniorki – w koreańskim Gangwon Anna Falkowska została młodzieżową mistrzynią olimpijską na 500 metrów, a w lutym w Gdańsku sztafeta w składzie z nią, Wawer, Natalią Bielicką i Kornelią Woźniak zajęła trzecie miejsce.

Wyniki indywidualne mistrzostw Polski w short tracku 2024

• 500 metrów: 1. Kamila Stormowska (GKS Stoczniowiec Gdańsk), 2. Hanna Sokołowska (ŁKS Juvenia Białystok), 3. Anna Falkowska (Juvenia)
  • 1. Diane Sellier (Stoczniowiec), 2. Łukasz Kuczyński, 3. Mateusz Mikołajuk (obaj Juvenia)
  • 1000 metrów: 1. Kamila Stormowska (Stoczniowiec), 2. Hanna Sokołowska, 3. Anna Falkowska (obie Juvenia)
  • 1. Michał Niewiński (Juvenia), 2. Felix Pigeon (AZS KU Politechnika Opolska), 3. Paweł Adamski (Juvenia)
  • 1500 metrów: 1. Kamila Stormowska (Stoczniowiec), 2. Gabriela Topolska, 3. Hanna Sokołowska (obie Juvenia)
  • 1. Michał Niewiński (Juvenia), 2. Felix Pigeon (AZS KU Politechnika Opolska), 3. Diane Sellier (Stoczniowiec)