Ostatki. Dawniej kaszubskie domy podczas zapustów odwiedzały maszkary. Sprawdźcie, jak na Kaszubach obchodzono ostatnie dni karnawałurnawałi

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Popularnego śledzika obchodzonego we wtorek przed środą popielcową. Określenie to  przyjęło się w Polsce w latach 60. XX wieku. Śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw
Popularnego śledzika obchodzonego we wtorek przed środą popielcową. Określenie to przyjęło się w Polsce w latach 60. XX wieku. Śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw Karolina Misztal
Post zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że czas na zapusty! Jak dawniej na Kaszubach obchodzono ostatnie dni karnawału? Sprawdziliśmy!

Tak się bawiono na Kaszubach!

Zapusty - tak dawniej na Kaszubach nazywano ostatnie dni karnawału. Był to czas pełen radości i specjalnych rytuałów. W tym okresie odbywały się spotkania towarzyskie oraz zabawy w karczmach, podczas których śpiewano i tańczono. Choć współcześnie tradycja ta zdaje się nieco wyhamowała, to wiele osób wciąż kultywuje ostatkowe zabawy.

- Do najpopularniejszych tańców należały polka, walc, krakowiak, a także szewczyk, kominiarz i miotlarz - informują pracownicy Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach. - Niektóre z tańców miały przynieść Kaszubom pomyślną wegetację. Przykładem tego był taniec na wysoki len, w którym starano się skakać jak najwyżej, co miało zapewnić wysokie wyrośnięcie rośliny. Zapusty świętowali również kaszubscy rybacy zrzeszeni w maszoperiach. W organizowanych przez nie zabawach brały udział całe rodziny.

Jak podkreślają eksperci z muzeum we Wdzydzach, zapustne wydarzenia urozmaicały wizyty maszkar.

Wśród radosnych przebierańców znajdował się m.in. niedźwiedź, koń, kozioł i bocian. Zabawiali oni mieszkańców wsi tańcami i przyśpiewkami. W dawnym powiecie morskim pochody maszkar nazywano „chodzeniem po plackach”, bowiem w podziękowaniu za wizytę wręczano placki, które smażono i pieczono w czasie zapust .

Popularne współcześnie pączki pojawiły się na kaszubskich wsiach dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Poza słodkościami dbano o to, aby na talerzach nie zabrakło potraw wysokokalorycznych. Kaszubi wierzyli, że spożywanie słodkiego i tłustego pożywienia miało zapewnić im dobrobyt i chronić przed ukąszeniami komarów.

Kaszubski "śledzik" - czym jest? Wyjaśniamy

Warto też wspomnieć o nieco późniejszej tradycji - popularnym śledziku, który obchodzi się we wtorek przed środą popielcową. To określenie przyjęło się w Polsce w latach 60. XX wieku. Śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw.[/b] Ryba ta gościła na chłopskich, niezamożnych stołach w ostatnią noc karnawału. Tymczasem mieszkańcy Wielkopolski obchodzą podkoziołka. Nazwa wzięła się od kozła, który jest zwierzęcym symbolem seksualności i witalności. To również nazwa ludowej zabawy, w której dziewczęta i kawalerowie, którzy nie wyszli za mąż w czasie karnawału, spotykali się w karczmie przy tańcach. Niezamężne kobiety składały dary pieniężne obok figurki koziołka lub wystruganego z brukwi czy ziemniaka postaci chłopca.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl