Kwiatkowski i jego fortel à la pan Zagłoba

  Kwiatkowski i jego fortel à la pan Zagłoba

  Tomasz Jaroński, komentator Eurosportu

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kwiatkowski i jego fortel à la pan Zagłoba
  Jakie ważne wyścigi ma kolarz w sezonie do wygrania? Trudno powiedzieć, bo zależy to od specjalności. Tacy jak Quintana, Froome czy Nibali muszą zwyciężyć przynajmniej w jednym wielkim, trzytygodniowym tourze, a jeszcze po drodze triumfować przynajmniej na mecie jakiegoś górskiego etapu, by statystycy nie zanotowali, że wygrał bez etapowego zwycięstwa. Tych trzech i im podobni muszą jeszcze ogolić którąś z tygodniówek, by spełnić określenie „udany sezon”.
  Kwiatkowski i jego fortel à la pan Zagłoba
  Inna bajka to sprinterzy - Cavendish, Kittel, Greipel... Na nich czeka kilka zwycięstw etapowych na wielkich tourach plus jeszcze pomniejsze sukcesy, no i sezonie trzeba mieć z 15 triumfów. Specjaliści od czasówek powinni wygrać jak najwięcej „etapów prawdy” (też najlepiej na TDF, Giro czy Vuelcie) i jeszcze powalczyć o medal w mistrzostwach świata. No i wreszcie „klasykowcy”. Do tego grona zalicza się Michał Kwiatkowski. Zadanie na sezon? Dwa, trzy zwycięstwa w jednodniówkach z najwyżej półki i jeszcze dla okrasy kilka sukcesów przy okazji.

  Te wyścigi jednodniowe mają różny status. Najważniejsze są monumenty, czyli imprezy pomnikowe, z wielką historią, prestiżem, a i ze specyficznymi trudnościami. Mediolan - San Remo, Flandria, Paryż - Roubaix, Liege - Bastogne - Liege i Lombardia.

  W sobotę Michał już sobie pomnik postawił. Najdłuższy klasyk, wiosenne mistrzostwa świata, padły jego łupem. Mamy marzec, środek marca, a Michał Kwiatkowski, wygrywając szutrowy Strade Bianche i sobotni Mediolan - San Remo, spełnia już ten warunek. Kolarze mają ładne określenie, że coś jest zaliczone, że zawodnik z czegoś jest rozliczony. No i „Kwiato”, według owej nomenklatury, ma już rok 2017 z głowy i nikt nie powinien mieć pretensji o więcej. W środku marca mógłby więc, teoretycznie, powiesić rower na haku i czekać na norweskie, wrześniowe mistrzostwa świata.

  Tak oczywiście się nie stanie, bo przed Michałem kolejne wyzwania z naciskiem na ardeński tydzień (druga połowa kwietnia, czyli Amstel, Fleche Walonne i Liege). Co ciekawe tu rozchodzą się jego drogi z Peterem Saganem (ten jedzie Flandrię i Roubaix), z którym - jak nikt inny - Polak potrafi wygrywać. Podczas trzech wielkich triumfów Michała, to właśnie Piotruś z Żyliny oglądał jego plecy. Kwiatkowski twierdzi, że ma na Słowaka patent. Po prostu nie boi się walki na finiszu. Tę umiejętność posiadł jeszcze w czasach juniorskich, gdy walczyli razem na rozmaitych wyścigach.

  Ów fortel, à la pan Zagłoba, zastosował na Via Roma w San Remo. „Kwiato” tuż przed finałowym sprintem nieco zwolnił, został dwa-trzy metry za Słowakiem, co poskutkowało przedwczesnym finiszem rywala. Dwaj mistrzowie świata wymienili uprzejmości, choć Sagan wspominał coś o piwach, które jakoby Polak jest mu winien. Najbliższą okazją ku temu będzie pewnie Tour de France, ale kto we Francji pije piwo?

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo