Ustawa o IPN i konflikt Polska - Izrael. Piotr Zaremba:...

  Ustawa o IPN i konflikt Polska - Izrael. Piotr Zaremba: Wojna dopiero się zaczyna. Może ona zatruć dusze obu narodów na skalę nam nieznaną

  Piotr Zaremba

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przypisywanie polskiemu narodowi współudziału w Holocauście to absurd. Ale kiedy Polska spróbowała się bronić na wzór Izraela, to Izrael stanął jej na drodze. Wpychając nas w gorycz klęski i upokorzenia.
  Piotr Zaremba, publicysta

  Piotr Zaremba, publicysta ©Bartłomiej Ryży

  Zacznę od samego końca: w chwili kiedy to piszę, sytuacja jest dramatyczna. Jeśli prezydent podpisze ustawę, spadnie na Polskę gniew nie tylko Izraela i środowisk żydowskich, ale i USA. Jeśli jej nie podpisze, spowoduje mocny podział w polskim społeczeństwie, zwłaszcza po prawej stronie, ale i wywoła wrażenie totalnej słabości Polski.

  WYWIAD | JONNY DANIELS: DORASTAŁEM KARMIONY MITAMI O POLSKIM ANTYSEMITYZMIE. OKAZAŁO SIĘ, ŻE NIC TAKIEGO NIE MA


  To drugie wydaje mi się większym niebezpieczeństwem, co nie znaczy, że to pierwsze nie przejmuje mnie lękiem. Nie chciałbym być w skórze prezydenta, a w gruncie rzeczy i liderów PiS. Bo i oni, chociaż do ostatniej chwili przepychali ustawę kolanem, mają poczucie powagi sytuacji.

  Finał: Początek czegoś bardzo groźnego


  I są dziś traktowani trochę jak przywódcy przedwrześniowej Polski, którzy podjęli wojnę z silniejszym, więc musieli przegrać. Niekoniecznie tak to jednak wyglądało od początku. Perspektywa oceny zdarzeń historycznych po fakcie zawsze się skraca. Na obóz rządzący Polską spadł ten kryzys trochę jak grom z jasnego nieba. Niedawna wspólna deklaracji premierów Netanjahu i Morawieckiego potępiająca formułkę „polskich obozów śmierci” wydawała się logicznym następstwem ciepłych relacji między Izraelem i polską prawicą. A w sobotę, kiedy ambasador Anna Azari zmieniła treść swojego przemówienia w Auschwitz, aby zaprotestować przeciw noweli ustawy o IPN, „Gazeta Wyborcza” atakowała piórem Dawida Warszawskiego tenże Izrael jako państwo zaściankowe i zideologizowane - bliskowschodnią kopię Polski Kaczyńskiego i Węgier Orbana.

  ZOBACZ TEŻ | Rabin Szalom Ber Stambler o konflikcie Polska - Izrael


  Źródło:  Zresztą liberalna lewica też nie do końca doceniła wagę uchwalanej ustawy. Owszem, protestowały kręgi uczonych związanych z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, ale Czerska z przyległościami nie krzyczała, najwyżej mówiła. Teraz krzyczy - jednym głosem z premierem Netanjahu, którego nie szanuje. Ten krzyk to początek czegoś bardzo groźnego. Chyba nikt do końca nie przewidział jak bardzo.
  Nie będę jednak krzyczał, że Polska pisząc taką ustawę dowodzi swojej niedemokratycznej natury, bo to nieprawda
  Zanim się z tym czymś zmierzę, spróbuję podważyć trzy mity przeciwników nowego prawa. Dopiero potem warto prowadzić dalszą dyskusję.

  Mit pierwszy: Prawem nie dekretujemy historii


  Ten argument chyba najpełniej podważył izraelski Kneset, grożąc autorom polskiej ustawy, sankcjami na podstawie swoich przepisów zakazujących negowania Holocaustu. Nie traćmy więc czasu na dowodzenie, że tylko rządy niedemokratyczne, takie jak rosyjski, rozstrzygają historyczne spory kodeksem karnym. Albo że takie prawo jest niewykonalne, bo dotyczy głównie cudzoziemców. W Izraelu raczej trudno znaleźć zwolenników poglądu, że zagłady nie było, a jednak po coś taką ustawę tam ustanowiono.

  WYWIAD | JAN GRABOWSKI: SZMALCOWNICY WYROŚLI NA OBOJĘTNOŚCI POLAKÓW


  Już prędzej można mówić o zderzeniu dwóch państw stawiających w chwili obecnej na mocne historyczne tożsamości. Ale przecież „kłamstwo oświęcimskie” penalizuje, z rozmaitych powodów, wiele krajów o lżejszym podejściu do kwestii tożsamości.

  Można dowodzić, że przedmiot ochrony w przypadku ustawy izraelskiej jest bardziej precyzyjny. Że Polska proponuje zapis rozciągliwy, podatny na rozszerzające interpretacje. Ale wątpliwości budzi każda taka historyczno-karna ustawa. Czy ktoś negujący jedynie wyjątkowość Holocaustu nie mógłby w teorii podpaść pod sankcje ustanowione dla obrony oczywistej prawdy? Z kolei David Irwing został skazany - przez sąd austriacki - nie za negowanie, a jedynie pomniejszanie i relatywizowanie nazistowsko-niemieckich zbrodni.

  WYWIAD | MICHAEL SCHUDRICH: ANTYSEMITÓW NIE ZROBIŁO SIĘ 10 RAZY WIĘCEJ, ALE 10 RAZY GŁOŚNIEJ ICH SŁYCHAĆ


  Odróżnia te ustawy głównie kryterium zgody powszechnej. Tam dość szczelna, międzynarodowa poprawność polityczna. U nas wola jednego, osaczonego pomówieniami narodu.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niekompetencja to eufemizm

  panparagraff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie mamy ambasadora w Izraelu, minister spraw zagranicznych nie ma wpływu na podejmowane decyzje, mija drugi miesiąc od wybuchu tego tematu i nie widać nawet pomysłu na zakończenie tego tematu,...rozwiń całość

  Nie mamy ambasadora w Izraelu, minister spraw zagranicznych nie ma wpływu na podejmowane decyzje, mija drugi miesiąc od wybuchu tego tematu i nie widać nawet pomysłu na zakończenie tego tematu, tymczasem zbliżają się kolejne rocznice antysemickich wydarzeń w Polsce. Nieudolność polskiego rządu to nie mit tylko eufemizm, to jest katastofa na skalę jakiej nie było po 1989 roku. To już nie jest konflikt bilateralny, mamy przeciwko sobie Stany Zjednoczone i Francję oraz opinię międzynarodową. A cały świat mówi o polskiej odpowiedzialności za Holokaust, serio, czy można to było bardziej spieprzyć?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  współczuję p. Zarembie jego liderów

  wn=ma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  jw

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd !!!

  POLSKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  Że też wam Żydzi nie wstyd, Nasi przodkowie oddawali za Was zycie, Polska jako jedyny kraj na świecie dał tak wielu z was dom, a wy teraz macie czelność tak zakłamywać historię -obrzydliwie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szanowny Panie Zaremba,

  aket (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dużo Pan dzisiaj napisał, uwagę moją już na pierwszej stronie zwrócił fragment mówiący o tym, że rządzący z PiS "...są dziś traktowani trochę jak przywódcy przedwrześniowej Polski, którzy podjęli...rozwiń całość

  Dużo Pan dzisiaj napisał, uwagę moją już na pierwszej stronie zwrócił fragment mówiący o tym, że rządzący z PiS "...są dziś traktowani trochę jak przywódcy przedwrześniowej Polski, którzy podjęli wojnę z silniejszym, więc musieli przegrać. "
  To się może Prezesowi nie spodobać bo przywódcy wojnę podjęli a potem do Rumunii czy Szwajcarii
  wyjechali. A Prezes przecież mówił że potrzebuje trzech kadencji żeby ojczyznę na obraz swój i podobieństwo przemienić i ubogacić.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Izraelu obawiają się o swoje wyjątkowo dochodowe apteki w Polsce

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Izraelska sieć aptek Super-Pharma może być narażona na blokadę rozwoju swojej sieci w Polsce. Powodem jest projekt prawa aptecznego, blokującego sieci aptek powyżej czterech punktów sprzedaży....rozwiń całość

  Izraelska sieć aptek Super-Pharma może być narażona na blokadę rozwoju swojej sieci w Polsce. Powodem jest projekt prawa aptecznego, blokującego sieci aptek powyżej czterech punktów sprzedaży.

  Super-Pharma obejmuje 68 punktów sprzedaży i planuje otworzyć setki nowych.
  Sieć jest wyjątkowo dochodowa, jedna z najbardziej dochodowych krajowych sieci, w odróżnieniu od sieci w Izraelu, które muszą konkurować z supermarketami i z powodu podwyższenia płacy minimalnej w Izraelu.

  Polska sieć w ten sposób subsydiuje funkcjonowanie aptek w Izraelu i wyższe płace w tym kraju.

  Źródło: http://www.haaretz.comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  raczom

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Świetny tekst, i jakże potrzebny. Trzeźwy, wyważony, trafnie oceniający kierunek sytuacji i nazywający pewne siły po imieniu. Szkoda, że to wołanie na pustyni. Polacy, w tej kwestii, są zostawieni...rozwiń całość

  Świetny tekst, i jakże potrzebny. Trzeźwy, wyważony, trafnie oceniający kierunek sytuacji i nazywający pewne siły po imieniu. Szkoda, że to wołanie na pustyni. Polacy, w tej kwestii, są zostawieni sami sobie, opuszczeni przez "elity narodowe". Ciekawe dlaczego wszyscy, za wyjątkiem chlubnych jednostek, stają po stronie Żydów w tej kwestii, a nie po stronie racji polskiej? Na pierwszy rzut oka jest to całkowicie absurdalna sytuacja. Jeśli jednak przyjrzeć się dokładniej... to wszystko nabiera sensu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaremba plecie androny

  Skw. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Piotrze, na litość Boską, nie pieprz głupot...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tego w podręcznikach historii nie przeczytacie.

  Barnaba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 1

  Nieprawdą jest, że Żydzi w USA i WB nie wiedzieli o losie swoich braci na terenach zajętych przez III Rzeszę!

  Pytanie jest dlaczego diaspora żydowska w USA i WB NIC NIE ZROBIŁA (albo prawie co...rozwiń całość

  Nieprawdą jest, że Żydzi w USA i WB nie wiedzieli o losie swoich braci na terenach zajętych przez III Rzeszę!

  Pytanie jest dlaczego diaspora żydowska w USA i WB NIC NIE ZROBIŁA (albo prawie co nic) W CELU RATOWANIA SWOICH ZIOMKÓW?

  Czy powodem tego nabrania wody w usta przez diaspory brytyjskie i amerykański nie był fakt zaangażowania się finansowego przez kapitał żydowski w przemysł niemiecki oraz fakt kredytowania przez banki amerykańskie i brytyjskie militaryzmu niemieckiego i czerpanie z niego korzyści w postaci spłaty tych kredytów?

  Czy nie było tak, że niemiecki militaryzm i wojna przez niego wywołana nie miał trwać do momentu wyciągnięcia sowitych korzyści przez w/w kapitał via Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Portugalia i Maroko, a jednocześnie niewolnicza siła robocza (min. niewolników żydowskich) gwarantowała spłatę nazistowskich zobowiązań finansowych i jednocześnie zapewniała bardzo wysokie zyski z zainwestowanego w nazizm kapitału?

  Podsumowując powiem tak: rządy zachodnich aliantów zdominowane i kontrolowane przez Żydów siedziały cicho w sprawie problemu eksterminacji żydów europejskich bo nie miały interesu finansowego w tym aby tym żydom pomóc. Można więc powiedzieć, że w wyniku chciwości bankierów i biznesmenów zachodnich państw alianckich poświęceni zostali jako ofiary gwarantujące wysoką stopę zysku z zainwestowanych kapitałów Żydzi w okupowanych przez Niemców krajach.

  Jak widać zastosowano tu bardzo cyniczną grę i aby odwrócić od niej uwagę jako głównej sprawczyni zagłady żydów europejskich będącej wynikiem niemieckiej eksterminacji odwraca się od tego dramatycznego problemu uwagę szukając coraz nowych ofiar obarczanych zbrodnią holokaustu czy też współudziału w nim.

  Pośrednio zaś te odwracanie kota ogonem służy również biznesowi polegającemu na wyłudzeniu haraczu w postaci "odszkodowań" za pozostawione przez wymordowanych Żydów majątki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żydzi w UB

  janek40 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

  polujący na Polaków - czy to też jest antysemityzm, czy fakt historyczny?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tylko o "polskie" obozy

  Andy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Nikt nie mówi, że tu chodzi o to, by przewodnicy wycieczek z Izraela mogli nadal bez problemu opowiadać bzdury (głownie młodzieży) o "niebezpiecznych Polakach"....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo