Menu Region

Ryszard Petru: Za chwilę zaczną się procesy pokazowe....

Ryszard Petru: Za chwilę zaczną się procesy pokazowe. Zapanuje atmosfera strachu i chaosu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

113Komentarzy Prześlij Drukuj
Ryszard Petru Ryszard Petru

Ryszard Petru (© Adrian Wykrota)

O sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, prezydencie Andrzeju Dudzie, łamaniu prawa przez rząd Beaty Szydło i o tym, kiedy i jak Polacy zapłacą za dobrą zmianę - mówi Ryszard Petru, ekonomista, lider .Nowoczesnej
Panie pośle, nie martwi się Pan?
Martwię się o przyszłość kraju.

O innym zmartwieniu mówię: dwoicie się i troicie, a Prawo i Sprawiedliwość wciąż sporo przed wami.
Wie pani, ale niczego nie da się załatwić w krótkim czasie, są pewne procesy, które trwają. Obalanie komunizmu nie dokonało się w ciągu trzech miesięcy. Tak samo jest teraz: nie możemy dać sobie zmienić ustroju. Przypomnę, że to legalnie wybrana władza, która łamie konstytucję, blokuje instytucje państwa. Jeżeli Jarosław Kaczyński kwestionuje zasady funkcjonowania prawa w Polsce i udziela wywiadu trochę w formie monitora rządowego, mówiąc, jakie jest obowiązujące prawo w danym momencie, to mamy sytuację ewidentnego łamania tego prawa. My z kolei walczymy z tą sytuacją zgodnie z prawem i ta walka musi trochę potrwać. Nie wiem, czy potrwa miesiąc, trzy czy pięć miesięcy, ale na pewno nie więcej niż do końca kadencji.

CZYTAJ TAKŻE: Ryszard Petru: To państwo pogardy. Włączcie TVPiS, żeby zobaczyć je na żywo

Do wywiadu, którego udzielił Jarosław Kaczyński „Rzeczpospolitej”, jeszcze wrócę, ale jak Pan myśli, czemu to poparcie, mimo że wielu Polakom nie podoba się wszystko, co dzieje się w kraju, wciąż się utrzymuje?
Ja bym był bardzo ostrożny z mówieniem o poparciu. Trzeba spojrzeć na średnią z sondaży i na pewne trendy. Wiele osób nie bierze też pod uwagę nowego czynnika obecnego na polskiej scenie politycznej od dwóch miesięcy czy TVPiS - sączącej się codziennie propagandzie z przynajmniej dwóch kanałów telewizyjnych. To propaganda bardzo mocna, a wiele osób z przyzwyczajenia ogląda telewizję publiczną, i to jest czynnik bardzo istotny. Nowa władza, telewizja publiczna okłamują Polaków, ale to kłamstwo będzie do zweryfikowania dopiero za jakiś czas. Dzisiaj rząd Beaty Szydło obiecuje 500 zł na dziecko, ale w roku 2017, żeby te pieniądze rodzinom wypłacić, trzeba będzie opodatkować Polaków. Nie wiem, jak rząd to zrobi, ale żeby sfinansować taką kwotę, VAT musiałby wzrosnąć tak jak na Węgrzech - do 27 proc. Pytanie, czy, rząd się na to zdecyduje, bo taki ruch dorżnąłby polską gospodarkę.

Mam rozumieć, że czytał Pan ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego, jakiego udzielił „Rzeczpospolitej”?
Tak, czytałem.

I jakie wrażenia?
Mówiłem, mam wrażenie, jakbym czytał monitor rządowy. Mamy człowieka, który nie jest królem marionetek, jak to powiedział Kaczyński, swoją drogą, ciekawe, kogo miał na myśli, mówiąc o marionetkach, i ów człowiek ogłasza, jak wygląda prawo w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Ryszard Petru przedstawił "czarną księgę" pierwszych 99 dni rządów PiS

Pan wierzy Jarosławowi Kaczyńskiemu, który mówi, że nie wiedział, iż minister Waszczykowski zaprosi do Polski Komisję Wenecką?
Mówiąc szczerze, nie interesuje mnie, czy Kaczyński o tym wiedział, czy nie wiedział. Minister Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej o opinię w imieniu polskiego rządu i rozumiem, że zrobił to w pełni świadomie. Sytuacja jest jaka jest, tę opinię już znamy.

Ale uważa Pan, że kieruje działaniami rządu, czy nie? Bo to jest prawie ważne.
Moim zdaniem ma strategiczny wpływ na działania rządu, jednak nie na poziomie wszystkich decyzji. Być może nie ma pomysłu na to, jak polski handel chce dobić minister Szałamacha, jednak to on podejmuje decyzje, w jakiej skali łamać konstytucję, on wydaje pieniądze, których nie ma. Innymi sprawami, jak przepchnięcie pewnych pomysłów przez parlament - tym zajmują się inni politycy PiS wykonujący polecenia prezesa.
1 3 4 5 »
113

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Na złodzieju czapka gore....

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bajan (gość)  •

Czy niewinny moze poczuć sie zgarozony ?
Dlaczeogo tak panikuja ? Najwyzszy czas aby wszystkie afery zamiecione przez PO pod tzw dywan .. ostatecznie rozliczyć i pokazać Polakom jak rozkradali i zmarnowali nasz Kraj !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Petru, lepiej procesy pokazowe niż trzymanie 3,5(!) roku człowieka w więzieniu

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sceptyk (gość)  •

głównie za to, że nazwał ryżego obszczymurka "matołem".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panu potrzebny procesik

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gadojan (gość)  •

Oj nazbieralo sie tego nazbieralo i jakos ciagle panoczkowi nie wychodzi niby nowoczesna ale jakaa bezplciowa ta partyjka ino przerq w obradach sie domaga szef niedouczony raz po raz wpadka niedlugo boss przeatanie panu placic

odpowiedzi (0)

skomentuj

NOWOCZESNA ?

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ŻBIK (gość)  •

to ma być partia polityczna ? jeden Petru i grono niespełnionych dziewic politycznych a cała reszta to tylko tło, Kijowski pomaga, robią zamęt niczym PSL, które po ośmiu latach współrządzenia nagle doznało olśnienia i ma receptę na każdy problem, tyle tylko, że recepty to ja też mam, ale zdrowia nie mam bo nie recepty je dają

odpowiedzi (0)

skomentuj

meeeeeeeeeeeeeee

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miaumiaumiaumiaumiaumiau (gość)  •

hauhauhauhauhauhauhau

odpowiedzi (0)

skomentuj

?

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

121 (gość)  •

Przecież sądy są niezawisłe- jeszcze nie zawiśli...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Petru kto to?

+19 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lelus (gość)  •

Petru ze swoimi klakierami odczepcie się i dajcie żyć normalnym Polakom niespapranym przez korupcje i oszustwa. Precz z dnem moralnym i politycznym jakim jest PO i Nowoczesna. Milioner Petru to zwykły hochsztapler jak Tymiński. Popieranie Nowoczesnej świadczy o brakach w samodzielnym rozumowaniu. Petru to wróg Narodu i Polski .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ziobro idzie PO was

+18 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gniew ludu (gość)  •

złodzieje boją się pukania do drzwi o 6 rano ,strach i stres oraz mokry pampers ma być przez cały czas rozkradliście i sprzedaliście pejsy prawie cały kraj a z ludzi zrobiliście niewolników więc teraz za to bekniecie,pokazówki powiadasz? a no przydało by się kilka łbów w wiklynowym koszu do okazania upokorzonemu ludowi .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jasnowidz Petru.

+18 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rududu (gość)  •

Cieszy mnie wypowiedź pana Petru. Stara się wyprzedzić fakty, znaczy że się boi. On i jemu podobni. A, to dobra wiadomość dla Polski i Polaków.

odpowiedzi (0)

skomentuj

refleksja

+18 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sed (gość)  •

Te ostatnie zdania są prawdziwe.. tego osobnika nie stać na refleksję. Wydmuchano go z banana przez "nierządowe" me(r)dia, które wmawiały ludziom jakie to ma poparcie w jeden dzień po założeniu.. Pic szczytowy.. Potem nie było go stać na refleksję gdy przed Teatrem Polskim z innym prowokatorem ogłaszali w Polsce prawie wojnę domową.. Nic nie wniosło jego bezrefleksyjne ugrupowanie do Sejmu, poza schematycznymi atakami na PiS tzw. fraucymeru. O wygadywanych bzdurach i "święcie Sześciu Króli" nie chcę już wspominać. Tak, refleksja bardzo by się przydała..

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 7 »