Menu Region

Kijowski: Marsz Miliona PiS? Takie demonstracje organizuje...

Kijowski: Marsz Miliona PiS? Takie demonstracje organizuje się w Chinach, Rosji i Korei Północnej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Katarzyna Kaczorowska

76Komentarzy Prześlij Drukuj
Mateusz Kijowski, informatyk,  lider Komitetu Obrony Demokracji, 19 listopada 2015 założył na portalu społecznościowym Facebook grupę o nazwie Komitet Mateusz Kijowski, informatyk,  lider Komitetu Obrony Demokracji, 19 listopada 2015 założył na portalu społecznościowym Facebook grupę o nazwie Komitet

Mateusz Kijowski, informatyk, lider Komitetu Obrony Demokracji, 19 listopada 2015 założył na portalu społecznościowym Facebook grupę o nazwie Komitet Obrony Demokracji.2 grudnia 2015 w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji (© Fot. Paweł Stauffer)

Mateusz Kijowski w rozmowie z Katarzyną Kaczorowską przekonuje, że Komitet Obrony Demokracji powstał po to, by patrzeć politykom na ręce, a nie po to, by tworzyć w przyszłości listy wyborcze do parlamentu.
KOD jest już na etapie układania list wyborczych?
Nie. I myślę, że na takim etapie nigdy nie będzie.

No to co robicie?
Stowarzyszenie zarejestrowaliśmy 2 grudnia. Zrobiliśmy to bardzo szybko, więc teraz kończą się prace nad statutem, który będzie zmieniony. Określamy struktury regionalne, pracujemy nad zasadami, które sprawią, że demokracja wewnętrzna będzie skuteczna. I tworzymy plany działania związane z trzema nogami KOD-u, które określił Krzysztof Łoziński. Ta pierwsza, najbardziej widoczna i oczywista, to bycie watchdogiem, a więc patrzenie władzy na ręce i głośne komentowanie jej działań - co już robimy na ulicach, ale chcemy też prowadzić systemowo, oceniając na przykład propozycje ustaw, czy działania instytucji publicznych.
Druga noga to edukacja i tu mamy wiele bardzo ciekawych projektów, z których część już wystartowała. A trzecia noga to KOD Pomoc, a więc opieka nad osobami, którym dobra zmiana zaszkodziła, bo takich jest coraz więcej.

WYWIAD | ALEKSANDRA JAKUBOWSKA: CAŁA HISTORIA Z KOD TO MANIPULACJA. CZASEM LUDZIE DAJĄ SIĘ NABIERAĆ

Naprawdę stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji nie przerodzi się w partię polityczną?
Nie.

Przecież prowadzicie rozmowy z politykami.
Bo politycy nie rozmawiają ze sobą.

Czyli rozmawiają ze sobą poprzez KOD?
Trochę tak, ale przede wszystkim rozmawiają z obywatelami, bo przecież my jesteśmy obywatelami. W tym sensie my - czyli społeczeństwo - możemy rozmawiać z naszymi pracownikami, bo politycy są naszymi pracownikami. Sezonowi, wybierani raz na cztery lata. I muszą o tym pamiętać.

Co łączy ludzi, którzy przychodzą na wasze manifestacje, poza tym, że protestują przeciwko Prawu i Sprawiedliwości?
Przede wszystkim i na pewno nie łączy ich walka z PiS-em. Ludzie nie są zainteresowani walką jednej partii z drugą, ale państwem, o które walczyli i które budowali.

To znaczy?
Najpierw przez wiele lat walczyli z komunizmem. Później z dużym wysiłkiem, zaangażowaniem, troską i ogromnymi kosztami, budowali III Rzeczpospolitą. I teraz im się ją zabiera niszcząc instytucje demokratyczne. To ich denerwuje.

Rafał Woś wydał w zeszłym roku książkę, w której bardzo krytycznie ocenia transformację ustrojową, jaka dokonała się w Polsce po 1989 roku. Nie brakuje głosów, że 25 października wygrali ci, dla których III RP nie jest równoznaczna z sukcesem.
Po pierwsze uważamy, że w ciągu ostatnich 26 latach zapomniano o składniku społecznym...

... nie zapomniano, ale go skreślono.
Nie było debaty o tym, jakiej Polski chcemy. Byliśmy w dramatycznej sytuacji gospodarczej, nie mieliśmy demokracji, ale mieliśmy wolność. Trzeba było szybko zająć się gospodarką, budową systemu demokratycznego. Tylko, że ten system demokratyczny to w dużej mierze system partyjny, więc siłą rzeczy skoncentrowano się na partiach.

ZOBACZ TEŻ | MATEUSZ KIJOWSKI Z KOD: DZWONIĄ DO MNIE Z WYZWISKAMI. MOJA ŻONA USŁYSZAŁA, ŻE MNIE ZABIJĄ [VIDEO]


Wytyczone cele: budowa państwa prawa, wejście do wspólnoty międzynarodowej, czyli NATO i Unii Europejskiej. Cele zrealizowano i zrobiła się pustka. Była ciepła woda w kranie, ale nie było o czym rozmawiać. I wtedy pojawiły dwie partie, które zaczęły bardzo ostro ze sobą rywalizować. A ponieważ nie było żadnej ważniejszej rozmowy niż kłótnia między nimi, to ta awantura wypełniła całą tę przestrzeń dyskusji.

Ludzie zaczęli się identyfikować z jedną bądź drugą stroną tego sporu, a nie myśleć o tym, co naprawdę jest ważne, choć różnice między stronami sporu nie były jakieś znaczące.
1 3 4 »
76

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wstyd

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ola (gość)  •

Wstyd, wstyd Panie Kijowski....
Kto Pana tam podstawił ?
Kiedyś się dowiemy, bo na razie mamy najlepszy rząd z możliwych i to w skali światowej
.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Koryciarze

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Przemek (gość)  •

Żal wam oderwani od koryta ściska odbyt i tyle. Polecam lekturę książek Panów Sławomira Cenckiewicza oraz Wojciecha Sumlińskiego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szaleniec Kijowski.

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janusz (gość)  •

Kijowski, ty nieustannie bredzisz, kłamiesz i oszukujesz. Organizujesz te swoje faszystowskie marsze i namawiasz do łamania prawa. Śni ci się takie poparcie jak ma PiS, ale dla ciebie jest ono nieosiągalne, więc po prostacku umniejszasz jego znaczenie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zejdź ze sceny

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

duzmo (gość)  •

Panie kijowski oszczędź wstydu i zejdź ze sceny. Niech się pan zajmie naprawdę pożytecznymi sprawami. Jak na razie pan tylko marnuje czas tysięcy polaków. Bo to co się dzieje w Polsce teraz to dzieje się po każdych wyborach. Ja osobiście uważam że pan wymyślił sobie kod dla własnych celów i dla własnej promocji kosztem polaków. Dla mnie osobiście pan jest nierobem i kombinatorem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

KOD destabilizuje państwo

+9 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opes (gość)  •

a przez zachcianki niektórych za-kod-owanych osób toczy się walkę z wymyślonym wrogiem...dając upust swojemu żalowi, że wybory wygrał kto inny...mija kolejny miesiąc od wyborów - cóż złego stało sie w Polsce?!...nic...dzieją się tylko reformy i wymiana kadry na nową..z tej zasiedzianej na stołkach od wielu lat

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kijowski urojenia pajaca

+11 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Arek (gość)  •

Pajac uważa siebie za większość obywateli i nie dociera że jest tylko 1 pajacem na służbie... Pomylony frustrat wspierany jak student

odpowiedzi (0)

skomentuj

ZIELONI NIECH DOJRZEJĄ!

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

ZIELONI NIECH WRESZCIE DOJRZEJĄ!

Czas najwyższy, aby "zieloni" DOJRZELI i POŁOŻYLI KRES MALTRETOWANIU GOŁĘBIA DOMOWEGO GŁODZENIEM, kontynuowanym w CAŁEJ POLSCE, POCZĄWSZY od lat 2006-2007!

Czy likwidowanie gołębników, przez ZAMYKANIE otworu wejścia do nich gołębiom, wypędzonym z nich na ulice miast CAŁEJ POLSKI; GOŁĘBIOM, które były ich STAŁYMI MIESZKAŃCAMI, NIEPRZERWANIE od tysięcy lat, to metoda "EKOLOGICZNA" na pozbywanie się "NIEPOTRZEBNYCH" gatunków ptaków w ogóle, czy to tylko "SPECJALNE WYRÓŻNIENIE" dla NAJWIERNIEJSZEGO, z ptaków wiernych człowiekowi - GOŁĘBIA DOMOWEGO?

ILE SETEK TYSIĘCY ptaków, z gatunku: GOŁĄB DOMOWY, "zieloni" pomogli zlikwidować POLSKIM BARBARZYŃCOM, przez zagłodzenie wszystkich tych, których nie zdołali ROZGNIEŚĆ KOŁAMI drogowi piraci?

NIE SETEK TYSIĘCY, bo było ich, na pewno, GRUBO POWYŻEJ MILIONA?

"zieloni", czy WZOROWI, BESTIALSCY BARBARZYŃCY?

ZMIEŃCIE NAZWĘ, albo WEŹCIE SIĘ DO UCZCIWEJ ROBOTY!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prorok Mati

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pablo (gość)  •

Gość dostąpił objawienia w momencie jak co poniektórzy tracą wpływy i etaty a i wygląda prawie jak Mędrzec.Wielki Maestro i tyle.Czapy z głów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bracia i Sostry!

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Z Bogiem! (gość)  •

A gdzie tu miłość bliźniego? Bluzgacie tu jadem, jak faryzeusze jacyś. Grzech to!
Pokory trochę i wyciszenia niepotrzebnych emocji na ten Wielki Tydzień Wam życzę. Kościoły odwiedźcie, o modlitwie nie zapominajcie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Targowicy ostracyzm i infamia.

+11 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karoline (gość)  •

Buraczanej Targowicy jako,że poprzednią montowali herbowi. A w kolejności bilet w jedną stronę wzorem państwa ich pryncypała. Myślą,że jak nazwą anarchię demokracją liberalną po tym jak ziomale organizowali misje pokojowe tak by kamień na kamieniu nie został to się ludek polski to kupi?!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 6 »