Odkrywaj Pomorze z "Dziennikiem Bałtyckim". Zamek w Malborku. Światowa atrakcja w "Koronie królów". Nocą równie piękna! | ZDJĘCIA, WIDEO

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wideo
od 16 lat
Zamek w Malborku - żelazny punkt szkolnych wycieczek to dawna siedziba wielkich mistrzów krzyżackich, a potem rezydencja królów polskich, a dziś m.in. plan filmowy filmu dla platformy Netflix. Turystyczna perła Pomorza świetnie wygląda nie tylko podczas oblężenia, ale także nocą. Jak wygląda? Kliknij i odkrywaj Pomorze z "Dziennikiem Bałtyckim"!

Od ponad 60 lat malborskim zabytkiem opiekuje się Muzeum Zamkowe. Dawna siedziba wielkich mistrzów krzyżackich, a potem rezydencja królów polskich jest sama w sobie najważniejszym „eksponatem”.

Natomiast zbiory muzeum liczą sobie już ponad 50 tys. muzealiów, głównie zabytków rzeźby, malarstwa, detalu architektonicznego, numizmatów i rzemiosła artystycznego. Oddziałami Muzeum Zamkowego są:

  • zamek w Kwidzynie (od 1972),
  • zamek w Sztumie (od 2018).

Zamek w Malborku - turyści i filmowcy

Setki tysięcy gości, którzy odwiedzają malborski zamek, nie mogą się mylić, bo ich liczba rośnie nieustannie. W pewnym momencie tylko kwestią czasu zdawał się nawet milion zwiedzających rocznie.

Ta tendencja została powstrzymana przez pandemię koronawirusa, ale nadal zamek jest oblegany przez gości z Polski i różnych stron świata.

To, co spodobało się wizytującym, dostrzegli też filmowcy. Dlatego grube mury służą też za plan filmowy. To tu powstanie nowa wersja przygód "Pana Samochodzika", a mieszkańcy Malborka mają szansę zagrać w kolejnych epizodach polskiego serialu "Korona królów".

Niszczyły wojny, niszczyli robotnicy

Jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii malborskiego zamku była noc z 7 na 8 września 1959 roku, gdy wybuchł pożar. W akcji, jak zapisano w „Kronice miasta Malborka”, brało udział 26 sekcji ogniowych i około 500 ludzi. Straty oszacowano na 4 mln zł.

Rozpoczęto śledztwo, ruszył też proces. W grudniu 1959 r. w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku zapadł wyrok. Na rok więzienia skazano monterów, którzy wadliwie założyli instalację elektryczną. Z kolei jeden z elektryków otrzymał karę 3 tys. zł grzywny. A właściciel firmy - 15 tysięcy złotych grzywny.

Kary nie uniknął też nocny dozorca. Jego brak kontroli kosztował go 10 miesięcy więzienia z zawieszeniem na okres dwóch lat.

ODKRYWAJ POMORZE Z "DZIENNIKIEM BAŁTYCKIM":

Zamek w Malborku. Kalendarium:

1274 - rozpoczyna się budowa zamku w Malborku (potrwa do 1457),
1410 - pierwszy raz zamek jest oblegany, choć nie udaje się go zdobyć,
1457 - Polacy przejmują zamek. Krew się nie przelała, bo zadłużony zamek... odkupiono,
1772 - rozpoczyna się okres tzw. dewastacji pruskiej, bo zamek staje się koszarami,
1882 - rusza odbudowa zamku w Malborku, przerwana dopiero wojną w 1944 roku,
1949 - we wrześniu zamek wpisano do rejestru zabytków dzięki staraniom pierwszej kustosz Zofii Marii Hendzel,
1959 - wybucha pożar na zamku,
1961 - 1 stycznia rozpoczyna działalność Muzeum Zamkowe w Malborku,
1997 - zamek w Malborku zostaje wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (to jedyny taki obiekt na Pomorzu),

MAPA. Zamek w Malborku - potęzna budowla nad Wisłą:

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl