Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i OC

sz
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Od dziś, 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC można zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaniemy mandatu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie, a jakie mogą zostać w domu? To musi wiedzieć każdy kierowca

  1. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.
  2. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
  3. nadal musimy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
  4. nadal musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Jak policja "zatrzyma" dowód rejestracyjny?

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Co zrobić w przypadku kolizji?

Ale co w sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki a sprawca powie, że nie ma przy sobie papierów? Czy trzeba będzie za każdym razem wzywać policję?

Zobaczcie na filmie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i OC - Gazeta Wrocławska

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co w czasie stłuczki,przy spisywaniu oświadczenia, gdzie mam sprawdzić, czy ma aktualne OC , żeby spisać nr polisy. Później gdzie będą szukał odszkodowania w ministerstwie. Tylko u nas taki cyrk, najlepiej wezwać policję niech się oni martwią, sporządzą protokół , może trzeba trochę czekać , ale spokojna głowa. Miałem taką sytuację i teraz tylko problemy, zdjęcia, ksera i mój czas.

G
Gość

No i wszystko fajnie ALE .. powinno tyczyć się TYLKO przypadków gdy auto prowadzi JEGO WŁAŚCICIEL. Jeśli nie to powinna być choćby kserokopia której numery zgadzają się z numerami blankietu.

V
Vipero
Jeśli auto nie będzie w bazie widniało jako skradzione, to Cię puszczą, ale jak się okaże później , że jest kradzione, to mają Ciebie na widelcu kolego.
P
Papkin
Oczywiście, że masz obowiązek posiadania dokumentu tożsamości przy sobie i masz się wylegitymować jeśli służba tego wymaga.
h
hmm
A co z dowodem rejestracyjnym ? Przecież mógł we mnie wjechać ktoś kto nie ma przeglądu a ma OC i co wtedy !?
D
Dejva
To i tak mają automatycznie dane klienta który takim samochodem się poruszał. Wtedy w sprawie kradzieży wiadomo do kogo uderzać.
M
Mirek
Nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego ,proponuję autorowi sprawdzić.
A
August
Lepiej jednak mieć wszystkie dokumenty przy sobie,po co komplikować
A
August
Media robią wspaniałą reklamę psychicznej mamuśce,a i tatuś też podejrzany. Dziwni ludzie, biedne dziecko
A
August
Media robią wspaniałą reklamę psychicznej mamuśce,a i tatuś też podejrzany. Dziwni ludzie, biedne dziecko
S
Stefan W.
A jak pożyczę od kogoś auto legalnie, to jak policja sprawdzi czy to faktycznie pożyczone za zgodą właściciela, czy jednak nie było zgody ? Będą dzwonić do właściciela auta ? A jak on nie może odebrać lub numer nieznany ? Jak niby policja to ma sprawdzać ??
M
MackoGd
Ale mi udogodnienie życia. Podatki niech obniża...
...
Dobrze że przeczytałeś chociaż pół artykułu
c
co zrobią Policjanci
w miejscu bez zasięgu systemu ?
P
Polus
To juz nie musze wykupywac oc i robic przegladu auta to wspaniala wiadomosc rozpieszcza mnie moj kraj chyba zjemy dzis mentosa
Wróć na i.pl Portal i.pl