Nowożeńcy wzywani na dywanik. Urząd skarbowy pyta o... wesela

Marzena Smoręda
freeimages.com
Nowożeńcy są oburzeni zachowaniem urzędów skarbowych, które wysyłają do nich pisma z pytaniami dotyczącymi przyjęć weselnych. Mówią wręcz o „grillowaniu” młodych par i wysokich karach. W internecie huczy od krytyki takich metod i wysokich kar finansowych za nieudzielanie wyjaśnień. Skarbówka tłumaczy.

Dlaczego urząd skarbowy w ogóle wysyła do nowożeńców pisma zawierające pytania na temat przyjęć weselnych? Jak informuje rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Anna Stępień, urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim, tak jak i w całej Polsce, prowadzą kontrole podatkowe dotyczące różnego rodzaju działalności gospodarczej, między innymi związanej z organizacją takich imprez okolicznościowych jak komunie, imieniny czy wesela. Czynności kontrolne odbywają się oczywiście po ich zakończeniu.

- W trakcie kontroli firmy organizującej na przykład uroczystości weselne zbierany jest materiał dowodowy z różnych źródeł, są nim na przykład informacje dobrowolnie uzyskane od nowożeńców - tłumaczy rzecznik Izby Administracji Skarbowej.

Jak to wygląda w praktyce? - Urząd skarbowy w trakcie kontroli firmy wysyła do nowożeńców, którym ta firma świadczyła usługę, pismo z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu usług, w tym przypadku organizacji przyjęcia weselnego. Zwracam uwagę, że urząd nie wzywa nikogo do siebie, lecz zwraca się wyłącznie o pisemną odpowiedź na pismo. Nowożeńcy mogą udzielić takich informacji, ale obowiązku nie mają, więc tym bardziej nieudzielenie odpowiedzi na pismo nie skutkuje żadnymi karami finansowymi - wyjaśnia Anna Stępień.

- W 2016 roku podczas takich kontroli wykryto na przykład, że przedsiębiorca nie ewidencjonował niektórych imprez i zaniżył deklarację podatkową wysłaną do urzędu skarbowego. Po zakończeniu kontroli skarbowej musiał złożyć korektę deklaracji na wyższą wartość sprzedanych usług. Ta korekta opiewała na sumę około 70 tysięcy złotych - przytacza szczegóły jednej z kontroli Anna Stępień.

Jak informuje Izba Kontroli Skarbowej, w 2017 roku przeprowadzono kontrole podatkowe 17 firm w regionie świętokrzyskim, w tym rozpoczęto, ale jeszcze nie zakończono jednej kontroli przez Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Wszystkie wykazały nieprawidłowości w wypełnianiu obowiązków podatkowych. Takie działania świętokrzyskich urzędów skarbowych będą kontynuowane, ale równocześnie będzie prowadzona akcja informacyjno-prewencyjna, polegająca na bezpośrednich rozmowach z przedsiębiorcami. Służy to zwalczaniu nadużyć podatkowych - wyjaśnia rzecznik.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU- o frilanserach - perspektywy w zatrudnieniu

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nowożeńcy wzywani na dywanik. Urząd skarbowy pyta o... wesela - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx

a ksiądz ile wziął....a może ile Para młoda otrzymała w prezentach, żeby dowalić za niezgłoszenia darowizny i opłacenia podatku

 

G
Grzegorz
Bardzo dobrze niech się biorą za tych biznesmenów którzy robią przyjęcia weselne co tydzień kasuja jak za zboże a wykazują ze w ciągu roku zrobili 5 przyjęć. Niech wszyscy płacą podatki a nie tylko Ci co pracują w fabrykach przy taśmie.
Brawo Skarbówka.
G
Gość
Dla mnie to jest chore co ma skarbówka do czyjegoś wesela i otrzymanych prezentów to jest każdego indywidualna sprawa i nikomu i nic do tego skarbówka niech innymi sprawami się zajmie a nie zeciem prywatnym innych
w
weselnik

A czy goście weselni będą mogli odpisać sobie prezenty jako darowizny? Mój znajomy był na 5-ciu weselach w ciągu pół roku i mówił mi, że jest kompletnie spłukany. Może dokonując od-PiS-ów coś by się mu zwróciło. 

w
weselnik

A czy goście weselni będą mogli odpisać sobie prezenty jako darowizny? Mój znajomy był na 5-ciu weselach w ciągu pół roku i mówił mi, że jest kompletnie spłukany. Może dokonując od-PiS-ów coś by się mu zwróciło. 

G
Gość
Nie ma czegoś takiego jak Izba Kontroli Skarbowej. Ehh to profesjonalne echo dnia...
G
GOŚĆ

Ciekawe kiedy wezmą pod lupę dochody z usług ślubnych Kościół Katolicki. 

L
LOL

A dlaczego według Ciebie nikt nie będzie ścigał(jak to określiłeś) nowożeńców?

Przecież równie interesujące jest to czy ich dochody pokrywają się z kosztami jakie musieli wydać na organizację przyjęcia.

Ponadto czy od prezentów (darowizn)odprowadzili należny podatek.

e
eh

Coś niejasne te tłumaczenia organu z jednej strony trwa kontrol podmiotu i prowadzone są przesłuchania,z drugiej określają je mianem dobrowolnie uzyskanych informacji,które można złożyć pisemnie.Więc należy zadać podstawowe pytanie od kiedy to pisemne informacje mogą stanowić dowód w sprawie?

Nad każdym organem istnieje organ nadzoru.

B
Boni
Pani dekorujaca kościoły nie daje przecież rachunku, a ceni swoje usługi wysoko np.biora po 2-3 tysiące....wystarczy face book uruchomić i macie je jak na tacy np.kwiaciarnia Anna że Slichowic....
G
Gość
Pani dekorujaca kościoły nie daje przecież rachunku, a ceni swoje usługi wysoko np.biora po 2-3 tysiące....wystarczy face book uruchomić i macie je jak na tacy np.kwiaciarnia Anna że Slichowic....
K
Kazik

Nareszcie jest porządek!

g
gość
nie ma czegoś takiego jak Izba Kontroli Skarbowej
j
jino

Manna leci sukienkowym z nieba.Wysoko wznoszą ręce i mają z każdego podatnika 1.04%.Ponadto każdy rząd poprzedni jak i ten wypłaca im z budżetu coraz więcej i więcej.Im ciągle mało i mało.

d
dość już tego

Obecnie rządząca partia polityczna chce siłowo narzucać społeczeństwu jak ma żyć,co jest dobre a co be,komu należą się nazwy ulic a komu nie,kiedy i gdzie możemy robić zakupy a kiedy nie,które postaci najnowszej Polski historii są patriotami a które zdrajcami - wszystko to uchwalane jest nocą,po wcześniejszych wnioskach grupy posłów tej partii,oczywiście bez żadnych konsultacji społecznych czy bez uwzględnienia głosów wybitnych prawników czy historyków.A PAD natychmiast bo na rozkaz podpisuje wszystko co mu "Nowogrodzka" rozkaże.

Taką to wolność obywatelską czyni nam ta jedynie słuszna partia polityczna... jak PZPR ,która również wiedziała wszystko co jest najlepsze dla szarego człowieka,a która skończyła jak skończyła.

Wróć na i.pl Portal i.pl