Nowe znaczki Poczty Polskiej. Pochodzą z serii "Utracone skarby architektury"

PAP
PAP
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Do obiegu trafiły dwa nowe znaczki pochodzące z serii "Utracone skarby architektury". Przedstawiają one Zamek Myszkowskich w Pińczowie i Pałac Saski w Warszawie.

"Celem emisji jest zaprezentowanie utraconych unikatowych obiektów architektonicznych o wyjątkowym znaczeniu dla historii i dziedzictwa kulturowego Polski" - czytamy w przesłanej informacji.

Autorem projektu znaczków o nominale 3 zł 60 gr każdy jest Jarosław Ochendzan. Na pierwszym znaczku widnieje Zamek Myszkowskich w Pińczowie na rycinie według rysunku Eryka Dahlbergha z 1696 r. Drugi znaczek przedstawia Pałac Saski w Warszawie na rycinie według rysunku Pierre'a Ricaud de Tirregaille'a z 1762 r.

Jak zaznaczono, "w zamyśle twórcy oba znaczki miały zaprezentować historyczne budowle z czasów ich świetności jeszcze przed przebudową". "Jednocześnie są to jedyne dostępne obecnie wizerunki obu obiektów, które zachowały się do dziś" - wyjaśniono.

Podkreślono, że Zespół Zamkowy w Pińczowie w XV w. był najwspanialszą siedzibą możnowładczą w Małopolsce. "Charakteryzował się wyjątkową architekturą, jego przebudowę prowadził Santi Gucci, architekt i nadworny rzeźbiarz Anny Jagiellonki oraz Stefana Batorego" - napisano. Przestał istnieć pod koniec XVIII w.

Pałac Saski powstał w drugiej połowie XVII w. i przetrwał w Warszawie prawie 300 lat, choć jego wygląd zmieniał się kilkukrotnie aż do momentu jego wysadzenia w powietrze w 1944 r. przez niemieckiego okupanta. Jedyny ocalały fragment Pałacu Saskiego to Grób Nieznanego Żołnierza.

Przypomniano, że polityk i poeta Jan Andrzej Morsztyn uzyskał od króla pozwolenie na budowę barokowego pałacu, a gmach zaprojektował albo Tylman z Gameren, albo architekt Wazów Giovanni Battista Gisleni.

W 1713 r. córka Morsztyna sprzedała posiadłość Augustowi II Mocnemu, który podjął się gruntownej przebudowy pałacu, pragnąc stworzyć królewską rezydencję na wzór Wersalu z reprezentacyjnym placem i ogrodem. Pałac nazwany został wówczas Saskim. "Był centralnym ogniwem założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską. Rozbudowę kompleksu kontynuował syn władcy, następca tronu August III Sas" - czytamy w informacji.

Jak wyjaśniono, okres panowania Augusta III to lata świetności Pałacu Saskiego, do którego przyłączono sąsiadujący z nim Pałac Brühla i rezydencję biskupa Potockiego. Złota epoka skończyła się w roku śmierci króla w 1763 r.

W 1837 r. Pałac Saski kupił Rosjanin Jan Skwarcow, który zlecił gruntowną przebudowę. Powstał gmach w stylu klasycystycznym według projektu Adama Idźkowskiego. "W miejscu środkowej części kompleksu umieścił charakterystyczną kolumnadę w stylu korynckim" - przypomniano.

Oba znaczki ukazały się w nakładzie 180 tys. egzemplarzy.(PAP)

źródło: pap.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl